Ława, czy stół w salonie?

 

To trudny wybór, przed którym staje wiele osób urządzających salon. Decyzja nie jest prosta, więc warto ją dobrze przemyśleć przed zakupem i przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Kiedy ława, a kiedy stół?

Na początek, należy zastanowić się nad wymiarami salonu oraz funkcji, jakich oczekujemy od tego mebla, przy którym będziemy spędzać sporo czasu. W dużym salonie, możemy ustawić stół i ławę równocześnie. Jeżeli nie mamy oddzielnej jadalni, wtedy stół w salonie, będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie podamy przecież obiadu gościom, przy stole kuchennym. Stół w salonie pozwoli na wygodne celebrowanie świąt, czy imprez rodzinnych.

Ława w salonie nieodłącznie występuje z fotelami i kanapami. Zajmuje mało miejsca, kojarzy się z wygodnym spędzaniem czasu wolnego. Nie jest odpowiednia do podawania posiłków, za to pozwala wypić kawę w komfortowych warunkach. Mimo wszystko, łatwiej można z niej zrezygnować, niż ze stołu, jeżeli nie posiadamy go w jadalni.

Jaki stół do salonu?

Wybierając stół, oprócz oczywistych względów estetycznych, należy kierować się jego funkcjonalnością. Musi on pozwalać na wygodne siadanie przy nim i spożywanie posiłku. Sklepy oferują różnego rodzaju modele stołów o różnych wymiarach i kształtach.

Stół prostokątny sprawdzi się w dużym salonie, w którym rodzina spożywa posiłki. Może to być wydzielona część salonu, służąca za jadalnię.

Stół okrągły, podobnie do poprzedniego, może stanowić ozdobę części jadalnianej salonu. W obu przypadkach, warto pomyśleć o dodatkowej możliwości rozłożenia stołu. Po powiększeniu, będzie mogło przy nich usiąść więcej osób.

Ławy i stoliki kawowe

Tu, podobnie jak w przypadku wyboru stołu, najważniejszą rolę odgrywa wygląd i funkcjonalność. Ława musi idealnie pasować do aranżacji salonu. Jej rozmiar musi być adekwatny do wielkości dostępnej przestrzeni. Ma ona być ozdobą salonu, a nie zagracać pomieszczenie. Odpowiednio dobrany stolik kawowy, doda klasy i stylu całemu wnętrzu. Ławy wykonane są z różnych materiałów. Drewno, metal, szkło, płyta MDF, glazura, to materiały wykorzystywane do produkcji ław. Jeżeli wybieramy szkło, musi ono być hartowane lub gięte. Dzięki temu jest znacznie trwalsze od zwykłego. Wybór zależy od naszych upodobań, wystroju salonu, a także możliwości finansowych. Najważniejsze, by ława wykonana była solidnie i estetycznie.

Jaka ława najlepsza do salonu?

Rozmiar ławy ma bardzo duże znaczenie. Niskie ławy są odpowiednie do nowoczesnych wnętrz. Są zgrabne i eleganckie. Ich wadą jest mniejsza praktyczność. Zazwyczaj wysokość, mieści się w przedziale: 40- 55 cm. Kształt ławy może być różny, od prostokątnej, klasycznej, po owalne, czy kwadratowe. Wymiary blatu muszą spełniać nasze potrzeby. W domu, w którym są małe dzieci, warto wybrać ławę z blatem odpornym na zarysowania i uszkodzenia o zaokrąglonych kształtach. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by przemyśleć dodatkowe opcje wyposażenia ławy. Może to być półka pod blatem, szufladka, czy skrzynka.  Jest to dodatkowe miejsce na odłożenie gazety, czy pilota od telewizora. Warto zastanowić się, czy ława ma być na kółkach, czy bez nich? Kółeczka pozwolą na szybkie i łatwe przestawienie stolika, gdy chcemy np. rozłożyć kanapę.

Połączenie ławy i stołu

W małych salonach, rozkładana na wysokość i szerokość ława, która po rozłożeniu osiąga rozmiary stołu, to idealne rozwiązanie. Na co dzień pełni funkcję ławy, w razie potrzeby staje się stołem, przy którym można wygodnie zjeść posiłek. Jeżeli domownicy jedzą zazwyczaj w kuchni, wtedy ławę rozkłada się w przypadku wizyty gości. To niezwykle praktyczne i oszczędzające miejsce wyjście. Musimy jednak zapewnić odpowiednie krzesła, pasujące do ławy.

Co wybrać?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ławę, czy stół do salonu, najważniejsza jest ich funkcjonalność. W dużej mierze ograniczają nas w wyborze, rozmiary salonu. Dlatego zadbajmy, by wybrany przez nas mebel, był praktyczny i wygodny. Musi też być stabilny i solidnie wykonany. Od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników. Wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie model spełniający jego oczekiwania. Warto poświęcić poszukiwaniom czas, gdyż mebel ten, będzie z nami przez najbliższe lata.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz