Mobile Device Management – sposób na zdalne zarządzanie telefonami w firmie

Urządzenia mobilne stanowią nieodłączne narzędzie pracy, podobnie jak sprzęt komputerowy. Zdarzenie losowe takie jak kradzież, zgubienie czy zniszczenie telefonu może mieć negatywny wpływ na procesy technologiczne i biznesowe organizacji, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie zabezpieczenia w postaci systemu Mobile Device Management – specjalistycznego oprogramowania opartego na platformie Android, skutecznie wspierającego zdalne zarządzanie telefonami w firmie. Czym jest system MDM, jakie możliwości oferuje i dlaczego warto go wdrożyć?

Czym jest i jak działa system MDM?

System MDM (Mobile Device Management) to nowoczesne oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi w oparciu o platformę Android. Jak to działa? Na telefonach służbowych instalowany jest dedykowany agent MDM dostarczający informacje o zarejestrowanych urządzeniach. Informacje te dotyczą m.in. lokalizacji oraz parametrów sprzętowo-systemowych. W głównym panelu systemu znajduje się lista urządzeń wraz ze zgromadzonymi parametrami.

Zdalny pulpit daje administratorowi możliwość wykonywania licznych operacji na wybranych urządzeniach. Możliwości te różnią się w zależności od funkcjonalności producenta oprogramowania. Na przykład system MDM dostarczany przez oxari.com/pl pozwala m.in. na zdalne wyczyszczenie lub zablokowanie urządzenia, podgląd zawartości ekranu, wysyłanie wiadomości bezpośrednio na ekran użytkownika, pobieranie logów, skanowanie plików, blokadę instalacji i dezinstalacji aplikacji, zdalny reset hasła i cykliczne wymuszanie zmiany hasła, wprowadzanie zmian w konfiguracji urządzenia czy blokowanie łączności, transmisji danych, połączeń oraz SMS. Administrator ma więc praktycznie pełny zdalny dostęp do funkcji urządzenia pozwalający na szybkie i skuteczne zabezpieczenie telefonu w przypadku jego kradzieży czy zgubienia.

Zdalny pulpit Android – dlaczego warto wdrożyć system MDM w firmie?

Centralne zarządzanie urządzeniami mobilnymi przy użyciu agenta MDM to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez liczne firmy i instytucje działające w różnych branżach. Nic w tym dziwnego – takie rozwiązanie pozwala skutecznie zabezpieczyć ważne dane przed dostępem osób nieupoważnionych. Wystarczy krótka chwila, aby administrator skutecznie zablokował możliwość korzystania z urządzenia oraz wyczyścił dane, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. 

System Mobile Device Management nie tylko znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych, ale też pozwala ujednolicić konfigurację urządzeń poprzez wdrożenie centralnej polityki funkcjonalności systemowych. Daje to gwarancję, że urządzenia mobilne w firmie będą wykorzystywane przez pracowników wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Domyślna instalacja aplikacji oraz brak możliwości samodzielnej instalacji dodatkowych programów zapewnia lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem urządzeń. Istotną rolę odgrywają też automatyczne aktualizacje, dzięki którym na wszystkich telefonach zawsze znajduje się najnowsza wersja oprogramowania. Zdalne zarządzanie telefonami przyspiesza także przygotowywanie nowych urządzeń poprzez standaryzację listy kontaktów czy zainstalowanych aplikacji.

System MDM Android znacznie skraca czas potrzebny na udzielenie pracownikom zdalnej pomocy w przypadku problemów z urządzeniem. Warto wdrożyć takie rozwiązanie, aby mieć pewność, że dane w telefonach służbowych są zawsze bezpieczne.

Artykuł partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz