Kredyt unijny dla firm – dla kogo?

Kto i na jakich zasadach może się ubiegać o dofinansowanie unijne dla firm? Jakie są źródła finansowania przedsiębiorstw dla państw członkowskich Unii Europejskiej? I czy dotacje zwrotne w postaci pożyczek unijnych są dobrym sposobem na pozyskanie kapitału inwestycyjnego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Kredyt z dofinansowaniem unijnym

W ramach współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Europejskim Funduszem Inwestycyjnym i innymi podmiotami część banków komercyjnych oferuje kredyty unijne dla firm. To rozwiązanie przeznaczone najczęściej albo na rozwój nowej działalności, albo na wdrożenie innowacji do już istniejącej. Jednocześnie oprócz charakteru inwestycyjnego taka forma wsparcia uwzględnia potrzeby finansowania obrotowego. Obydwa cele mogą być skapitalizowane za pomocą jednego produktu, co jest bardzo dużą zaletą. Szczegóły dotyczące kosztów kredytu z dofinansowaniem unijnym zależeć będą od propozycji wybranego banku komercyjnego, jak i zdolności kredytowej przedsiębiorstwa oraz jego celów inwestycyjnych.

Dla kogo kredyt unijny? Kto może go otrzymać?

Prezentowany produkt dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy szukają dodatkowego kapitału do rozwoju. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów firmowych wsparcie unijne może charakteryzować się korzystniejszymi warunkami spłaty. Wadą może być ograniczona ilość rozdysponowanego kapitału, brak współpracy wszystkich banków komercyjnych z BGK i innymi instytucjami, a także ewentualne inne przeszkody.

 

Podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyt unijny jest prowadzenie działalności gospodarczej – jako osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza) lub z tytułem prawnym (spółki). Musi ona być zarejestrowana i wykonywana w Polsce. Przedsiębiorca powinien także wykazywać się pozytywną historią kredytową, która jest sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej. Czasami istnieje konieczność zabezpieczenia dofinansowania posiadanymi aktywami firmy.

 

Wysokość pomocy uzależniona jest od szeregu czynników, w tym zdolności kredytowej wnioskodawcy, celu inwestycyjnego oraz prognozy zysków zawdzięczanych realizacji przedsięwzięcia. W przypadku pożyczek o charakterze obrotowo-inwestycyjnym maksymalna kwota dofinansowania wyniesie nie więcej niż 5 milionów złotych. Okres spłaty może trwać nawet do 10 lat. To trochę mniej niż w niektórych propozycjach bankowych pożyczek firmowych, niepowiązanych z programami unijnymi. Na uwagę zasługuje jednak atrakcyjne oprocentowanie, które – w zależności od konkretnej oferty – może wynosić 2 – 3% w skali roku.

Regionalne pożyczki unijne dla przedsiębiorców

Równolegle obok programów ogólnokrajowych funkcjonują inicjatywy regionalne, zazwyczaj we współpracy z lokalnymi funduszami pożyczkowymi (np. Kujawsko-pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o.) i spółką Poręczenia Kredytowe sp. z o.o. Liczba projektów jest ograniczona i może zmieniać się w czasie. Nie we wszystkich województwach istnieje takie rozwiązanie.

 

W zdecydowanej większości przypadków wsparcie kierowane jest do mikro lub małych firm. Celem inwestycyjnym musi być wzmocnienie działalności i zwiększenie jej zdolności produkcyjnych lub usługowych w zależności od jej charakteru. Przykładowo, pożyczka unijna dla mikro-przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim ma oprocentowanie już od 0,92% w skali roku, a kwota dofinansowania wynosi do 100 tysięcy złotych. Aby ubiegać się o tak korzystną formę uzyskania kapitału, nie można prowadzić działalności gospodarczej dłużej, niż przez pięć ostatnich lat.

Kredyty z dofinansowaniem unijnym na innowacje

Rozwój technologiczny przyczynia się do poprawy produktywności i jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na poziom wzrostu gospodarczego. W ramach Programu Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie zwrotne w postaci kredytu na innowacje technologiczne.

Jeżeli zamierza się wprowadzać innowacyjne rozwiązania w firmie, warto skorzystać z takiego produktu. Jego atrakcyjność wynika z premii z Funduszy Europejskich, która pokrywa część wziętego kredytu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uzyskanie dofinansowania w ramach programu przez wybrany bank komercyjny, zajmujący się jego realizacją.

Wejście kapitałowe – ciekawa alternatywa dla kredytów unijnych

Kolejną interesującą opcją jest wejście kapitałowe, proponowane w wybranych województwach przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z innymi instytucjami unijnymi. W zamian za część udziałów zyskuje się dodatkowy kapitał na rozwój działalności. Nie ma jednak możliwość odsprzedaży większości akcji (maksymalnie 49%), dlatego zarząd spółki wciąż ma moc decyzyjną.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz