Jak się ubezpieczyć i zarazem oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie konieczność, rozsądek czy fanaberia?

Oszczędzanie pieniędzy przychodzi z trudem. Z comiesięcznego budżetu trzeba wygospodarować dodatkową kwotę, która z kolei powędruje na osobny rachunek, lokatę lub inny produkt umożliwiający efektywne lokowanie oszczędności. A do bieżących potrzeb zazwyczaj dochodzą koszty nieprzewidziane, nagłe i co za tym idzie nie ujęte w planowaniu wydatków. W efekcie na koniec miesiąca pozostaje do dyspozycji żadna lub niewielka kwota pieniędzy, której inwestowanie czy odkładanie wydaje się nieopłacalne i bezzasadne.

Tymczasem eksperci biją na alarm, że oszczędzanie to konieczność. Nie tylko na cele krótkoterminowe, jak zakup nowego auta, wakacje czy też tzw. „czarną godzinę”, ale przede wszystkim na zabezpieczenie własnej przyszłości po osiągnięciu wieku emerytalnego. Niż demograficzny sprzyja coraz większej niewydolności ZUS-u, więc trudno oczekiwać, że sytuacja się ustabilizuje w dobrym kierunku. Raczej poważnie należy przyjmować prognozy mówiące o tym, że dzisiejsi 30-40 latkowie mogą liczyć na emeryturę w wysokości istotnie niższej niż połowa ich wynagrodzenia. Trudno wyobrazić sobie utrzymanie życia na obecnym poziomie po rozpoczęciu emerytury przy wpływach stanowiących zaledwie np. jedną trzecią część dzisiejszych zarobków. Tym bardziej, że zdecydowana większość społeczeństwa wyobraża sobie swoją emeryturę, jako czas relaksu, spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, częstych podróży, aż po realizowanie największych życiowych pasji, na które wcześniej nie było wystarczająco dużo czasu.

Sielankowe wyobrażenia o okresie emerytury mogą zostać niestety zweryfikowane przez rzeczywistość, w której wysokość otrzymywanej emerytury ledwie wystarczy na zaspokojenie podstawowych życiowych potrzeb.

Jak oszczędzać pieniądze, by być szczęśliwym i spokojnym na emeryturze?

Jaką kwotę należy odkładać co miesiąc, jak pomnażać kapitał i dodatkowo się ubezpieczyć? Już na podstawie krótkiej analizy specjaliści od ubezpieczeń z Open Life przedstawią ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości, czyli rozwiązanie najbardziej adekwatne w konkretnym przypadku.

Najważniejsze jest określenie, a nawet zwizualizowanie, celu i wyrobienie nawyku regularnego oszczędzania. Określając cel należy założyć finalną kwotę do odłożenia oraz okres potrzebny do jej zgromadzenia. Systematyczne odkładanie 10-15% comiesięcznych wpływów z pewnością zaprocentuje w przyszłości i będzie nieocenionym uzupełnieniem budżetu a może i zasadniczym wpływem obok emerytury z ZUS.

Eksperci Open Life podkreślają, że po pierwsze kwota przeznaczona na oszczędzanie powinna znaleźć się na liście stałych comiesięcznych wydatków obok czynszu, opłat za media, telefon, Internet. I równocześnie z opłacaniem tych rachunków należy przelać ustaloną kwotę celem gromadzenia oszczędności na emeryturę. Zostawianie tego „na koniec miesiąca” może być zgubne, dlatego rekomendowane jest włączenie celów oszczędnościowych do stałych wydatków już na początku miesiąca czy tez bezpośrednio po otrzymaniu pensji.

Produkty oszczędnościowe – konto, lokata a może inwestycja z ubezpieczeniem?

Wachlarz produktów finansowych, które mogą posłużyć do oszczędzania jest szeroki. Poczynając od najprostszych rozwiązań takich jak konto oszczędnościowe lub lokata bankowa, a kończąc na złożonych produktach połączonych z długoterminową, wieloletnią inwestycją. Zasadnicze różnice pomiędzy nimi polegają na poziomie ryzyka inwestycyjnego, prognozowanej stopie zwrotu, ewentualnych opłatach dodatkowych na przykład za wycofanie środków z inwestycji..

Najprostsze konto oszczędnościowe pozwala na swobodę wpłat zarówno pod względem kwoty jak i częstotliwości. W przypadku wycofywaniu środków z konta oszczędnościowego zazwyczaj nie ma dodatkowej opłaty, ale może być pokusą w sytuacji, gdy pojawią się jakieś ekstra wydatki czy okazja zakupowa. Może to być przeszkodą w realizacji długoterminowego celu oszczędnościowego, jakim jest odkładanie na przyszłą emeryturę. Zakup polisy o charakterze ochronno-inwestycyjnym motywuje do comiesięcznego odkładania pieniędzy, a to procentuje odłożeniem całkiem pokaźniej sumy na przyszłość doliczając do tego wypracowany zysk. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć porady ekspertów i przyjrzeć się bliżej złożonym produktom takim, jak ubezpieczenie ochronne - inwestycyjne.

Jak skutecznie oszczędzać na emeryturę?

Rozwiązaniem zasługującym na uwagę osób rozważających regularne oszczędzanie są produkty finansowe umożliwiające gromadzenie oszczędności i zapewniające ochronę ubezpieczeniową. Istotną ich cechą jest możliwość budowania kapitału i bezpieczeństwa finansowego bez zbytniego obciążenia domowego budżetu. Oszczędzanie z UFK można rozpocząć nawet od 200 zł miesięcznie. Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, o których mowa są komponowane i zarządzane przez specjalistów, których zadaniem jest optymalizacja inwestycji i opieka nad powierzonym portfelem aktywów. Samodzielne rozpoznanie oferty oraz wybór odpowiednich wariantów oszczędzania może okazać się zbyt skomplikowane dla klienta. Dlatego warto skorzystać z eksperckiej pomocy i tak dobrać wariant polisy i strategie inwestycyjną, aby dopasować go do swoich potrzeb, możliwości oraz akceptowanego poziomu ryzyka. Podczas trwania inwestycji możliwa jest zmiana strategii, kwoty składki a także czasowe zawieszenie opłacania składek. Wśród liderów na rynku oferujących produkty oszczędnościowe o charakterze ochronno-inwestycyjnym na elastycznych warunkach ą eksperci openlife.pl. Dodatkowo w openlife.pl możliwa jest obsługa polisy przez Internet, co zapewnia ciągły dostęp do informacji o stanie oszczędności oraz składanie wybranych dyspozycji.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz