- 20 czerwca 2023
- 0
Łatwiejsza praca z PDF-ami: czego potrzebujesz?
- 25 sierpnia 2022
- 0
Sprzęt do biura - niezbędnik przedsiębiorcy
- 16 lutego 2022
- 0
W jaki sposób działają pożyczki dla osób...
Terminy składania rocznego zeznania podatkowego za rok 2017 dla przedsiębiorców
Coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązek każdego przedsiębiorcy. By ułatwić ten proces poniżej piszemy o terminach składania poszczególnych rodzajów rozliczeń PIT oraz o zaletach uproszczonej księgowości online.
Przedsiębiorcy co roku muszą złożyć roczne zeznania podatkowe. Koniec roku zatem to dla wielu z nich gorący i jednocześnie stresujący okres. Firmy muszą prawidłowo rozliczyć uzyskane w danym roku dochody. Od tego w jaki sposób przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą zależy to jakie rozliczenie PIT powinien złożyć i do kiedy. Poniżej przedstawiamy terminy składania poszczególnych rodzajów PIT-ów.
Terminy składania zeznań podatkowych
PIT-28 składają przedsiębiorcy, którzy opodatkowali przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ten sposób można rozliczać przychody uzyskane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej albo działalności spółki cywilnej oraz przychody uzyskane w ramach umów: najmu, dzierżawy oraz podnajmu i poddzierżawy, gdy nie są zawarte w ramach pozarolniczej działalności. Rozliczenie PIT-28 trzeba złożyć do ostatniego dnia stycznia kolejnego roku podatkowego.
PIT-16A są zobowiązani składać przedsiębiorcy, którzy opodatkowali swoją działalność kartą podatkową. Takie zeznanie podatkowe należy złożyć do końca stycznia kolejnego roku podatkowego.
Z kolei zeznanie roczne dla przedsiębiorców PIT-36L muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie podatkiem liniowym. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT, który do 20 stycznia złożyli oświadczenie, że chcą się rozliczać w ten sposób. Termin składania rozliczeń PIT-36L upływa 30 kwietnia, jednak ze względu na to, że przypada on w niedzielę, a 1 maja jest świętem, to termin ten przypada 2 maja.
PIT-4R, czyli deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za dany rok należy złożyć do końca stycznia kolejnego roku rozliczeniowego. Z kolei PIT-11, czyli informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy przedsiębiorca powinien złożyć do końca stycznia kolejnego roku podatkowego (dla składających w formie papierowej) oraz do końca lutego (dla składających w formie elektronicznej). Termin przekazania tejże deklaracji pracownikowi upływa z końcem lutego.
Zalety uproszczonej księgowości online
Przedsiębiorca, by ułatwić sobie rozliczenie podatków i dochodów może skorzystać z tzw. uproszczonej księgowości online. Do tego rodzaju usługi mają dostęp wyłącznie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Świadczą je banki, dlatego też jest zintegrowana z bankowością internetową. Najczęściej taka usługa jest bezpłatna.
Tego typu rozliczanie PIT-ów i faktur ma same zalety. A oto one:
§ porządek w dokumentach i finanse w jednym miejscu
Korzystając z księgowości online przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie faktury i dokumenty księgowe znajdują się w jednym miejscu. Są dostępne wszędzie i o każdej porze, a co więcej są bezpiecznie przechowywane. Poza tym łatwo można znaleźć potrzebną fakturę, gdyż ING Księgowość może szybko ją odczytać. Dzięki integracji z bankowością internetową można szybciej robić płatności, a dzięki wglądowi w całokształt firmowych finansów łatwiej podejmować decyzje finansowo-księgowe.
§ lepsza współpraca z księgową/księgowym
Przedsiębiorca może rozliczać się sam, jednak nie musi. ING Księgowość to narzędzie, które usprawnia znacząco współpracę z księgową/księgowym.
§ wygodne fakturowanie
Dzięki tej usłudze wystawianie i opłacanie faktur jest szybkie i wygodne. Z usługi można korzystać w każdym miejscu i czasie, także przez smartfona. Faktury wystawia i opłaca się łatwo, gdyż ING Księgowość potrafi odczytać i podstawić potrzebne dane, a także szybko wyszukać dokumenty i przesłać do księgowej/księgowego.
§ brak opłat
Usługi księgowości online są bezpłatne. Wystarczy, że przedsiębiorca ma konto firmowe w danym banku.
Aby skorzystać z księgowości online w banku ING, wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego, następnie aktywować usługę ING Księgowość i korzystać z niej bez żadnych opłat. Nic prostszego!
Więcej na temat uproszczonej księgowości online można znaleźć tu: https://www.ingksiegowosc.pl/.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)