- 20 grudnia 2023
- 0
Czym jest leasing zwroty?
- 28 lipca 2022
- 0
Klimatyzacja do firmy biurowej i produkcyjnej -...
- 24 stycznia 2022
- 0
Odzież robocza? Nie kupuj – wynajmuj, to...
Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Bez wątpienia zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Ostateczny wybór wymarzonych czterech kątów jest zwykle poprzedzony wielomiesięcznymi poszukiwaniami na rynku. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, które mogą przydać Ci się w trakcie poszukiwań idealnej nieruchomości.
Lokalizacja nieruchomości
Jedną z kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę na etapie oglądania poszczególnych mieszkań, jest lokalizacja. Zastanów się, co jest dla Ciebie szczególnie istotne – niewielka odległość od centrum? Łatwy dojazd do pracy oraz innych, istotnych punktów w mieście? Atrakcyjność otoczenia, bliskie sąsiedztwo terenów zielonych, a także sklepów i galerii handlowych? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, przekonaj się także, czy w pobliżu interesującej Cię nieruchomości nie ma ruchliwych ulic, fabryk oraz innych czynników, które mogłyby w przyszłości wywoływać dyskomfort i odbierać przyjemność z mieszkania w danym miejscu. Kiedy wypatrzysz już nieruchomość, która szczególnie podbije Twoje serce, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie są plany inwestycyjne na kolejne lata, dotyczące bezpośredniego otoczenia lokalu, który wpadł Ci w oko.
Rodzaj budynku
Nie bez znaczenia jest także , w którym zlokalizowane jest interesujące Cię mieszkanie. Do wyboru masz m.in. osiedla z wysokimi blokami, osiedla z mieszaną zabudową, kameralne osiedla z niską zabudową, a także ekskluzywne, strzeżone i odpowiednio ogrodzone osiedla. Przykładowo, mieszkanie w kamienicy najpewniej będzie duże, wysokie i przestronne, a jednocześnie zlokalizowane blisko centrum. Z reguły jednak trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami na remont – stare mieszkania (również w blokach) często wymagają przynajmniej gruntownego odświeżenia. Ewentualny remont możesz jednak uwzględnić na etapie kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji kredyt będzie wielocelowy: na zakup oraz remont nieruchomości. Po wstępnym rozeznaniu się w kwestii potrzebnych środków, możesz skorzystać z kalkulatora raty kredytu, by poznać szacunkową wysokość comiesięcznych rat. Wspomniany kalkulator znajdziesz np. na stronie https://policzkredyt.pl/kalkulator-raty-kredytowej/.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania – wnętrze
Jeśli lokalizacja oraz rodzaj budynku Ci odpowiadają, zwróć też uwagę na wnętrze mieszkania. Przejdź się po wszystkich pomieszczeniach, przejrzyj i dopytaj choćby o instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną. Sprawdź stan okien i drzwi, zweryfikuj stan podłóg, ścian i ogrzewania. Nie śpiesz się – dokładna analiza tych elementów pozwoli Ci wstępnie określić, czy cena lokalu jest adekwatna do jego stanu. Na takie spotkanie możesz zabrać kogoś bliskiego lub specjalistę, który spojrzy na wszystko fachowym okiem. Jeżeli rozważasz zakup mieszkania z rynku wtórnego, śmiało zwróć się do administracji z pytaniem o plany remontowe budynku. Zapytaj także dotychczasowego właściciela o comiesięczne koszty, jakie wnosi do administracji, w tym te na wodę, ogrzewanie, dbanie o części wspólne, fundusz remontowy czy zarządzanie obiektem. Różnice pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami mogą wynosić nawet kilkaset złotych, dlatego tym bardziej warto dokładnie przyjrzeć się potencjalnym kosztom utrzymania lokalu.
Stan prawny lokalu
To, co zawsze należy dokładnie sprawdzić przed zakupem mieszkania, to jego stan prawny. Upewnij się, że stan prawny nieruchomości jest uregulowany – w tym celu zweryfikuj m.in.:
-
kto jest formalnie jej właścicielem oraz czy istnieją dodatkowi współwłaściciele,
-
czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą oraz jakie wpisy w niej widnieją (np. hipoteka, ograniczone prawa rzeczowe, prawo własności gruntu itd.),
-
czy aktualni właściciele mają jakiekolwiek długi (np. w spółdzielni).
Warto również sprawdzić, czy mieszkanie to pełna własność czy jednak zastosowanie ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Na tym etapie dobrze jest również zweryfikować dotychczasowego właściciela pod kątem regularnego opłacania podatku od nieruchomości i ewentualnie (o ile w lokalu była prowadzona działalność gospodarcza) terminowego regulowania składek ZUS.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania – umowa przedwstępna
Kluczowym krokiem do zakupu nieruchomości jest umowa przedwstępna. Warto zająć się tym tematem dopiero po sprawdzeniu tytułu prawnego do lokalu i jego stanu. Gdy to zrobisz, należy podpisać umowę przedwstępną lub umowę rezerwacyjną mieszkania, a następnie wpłacić zadatek. Taki dokument przyda Ci się choćby na etapie załatwiania formalności z bankiem, o ile planujesz wziąć na ten cel kredyt hipoteczny. W umowie przedwstępnej nie może zabraknąć m.in. informacji o stronach umowy, stanie prawnym lokalu, oświadczenia dewelopera o posiadaniu stosownego zezwolenia na budowę, ceny brutto nieruchomości, dokładnego metrażu mieszkania (całego lokalu, poszczególnych pomieszczeń i informacji na temat piętra, na którym się on znajduje).
Integralną częścią takiej umowy jest również plan zagospodarowania terenu oraz przynależność dodatkowych pomieszczeń, np. komórki lokatorskiej.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)