- 6 listopada 2023
- 0
Dystrybutory wody do biura – wady i zalety
- 20 października 2023
- 0
Jak urządzić salon fryzjerski? Poradnik
- 10 października 2023
- 0
Akcesoria do telefonów: Przydatne gadżety dla...
Wosk samochodowy. Jak poprawnie woskować samochód?
Woskowanie to najprostsza rzecz, którą możemy zrobić by chronić piękno lakieru samochodowego. Nie jest to jednak lekarstwo ani metoda, która magicznie usunie wszelkie wady i niedoskonałości lakieru a jedynie czynność, która zabezpieczy auto przed uszkodzeniami. Aplikacja wosku w żaden sposób nie naprawi już powstałych uszkodzeń, jednak warto ją wykonać by zminimalizować ilość przyszłych wad i zarysowań. Stosowanie wosku jest niejako ostatnim krokiem w stosunkowo żmudnym procesie pielęgnowania lakieru samochodowego, którego nie należy pomijać.
Podstawowe zasady woskowania i przygotowania auta
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności musisz pamiętać o tym, że samo woskowanie nie jest w stanie usunąć zarysowań, zadrapań, zabrudzeń ze smoły, soku drzewnego czy asfaltu ani zakryć śladów utleniania lakieru. Nie uda się to nawet przy użyciu specjalistycznych środków do polerowania i woskowania w typie 2w1. Jeśli na prawdę zależy Ci na skorygowaniu i wyeliminowaniu niedoskonałości musisz przygotować się na o wiele bardziej złożone prace pielęgnacyjno-naprawcze.
Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie i wypolerowanie farby. Tyczy się to szczególnie samochodów barwy czarnej lub ciemnej, na których najbardziej widoczne są zarysowania i przetarcia. Nie należy zapomnieć o dokładnym umyciu auta z wykorzystaniem odpowiednich procedur, tak by pozbyć się wszelkich zabrudzeń i kurzu, które mogły porysować lakier w trakcie nakładania wosku.
A co w przypadku, gdy nie tak dawno woskowałeś swój samochód ale do końca nie jesteś pewien czy lakier dalej chroni Twój pojazd? Najlepszą metodą na sprawdzenie, czy auto wymaga kolejnego woskowania jest sprawdzenie czy w trakcie czyszczenia pojazdu na karoserii zostają krople wody. Auto jest odpowiednio nawoskowane jeśli po spryskaniu wodą można zauważyć wiele kropli spływających wolno po lakierze. Jeśli kropli tych jest niewiele a na dodatek spływają one bardzo szybko można pokusić się o nałożenie cienkiej warstwy wosku, która poprawi ochronę i połysk lakieru.
Ostatnim zadaniem, jakie pozostaje nam do rozwiązania przed końcowym woskowaniem jest odpowiedź na pytanie jaki wosk wybrać? Klasyczną pastę do rozcierania czy może płynny wosk? Tak na prawdę odpowiedź na to pytanie jest jedna: każdy z tych specyfików może sprawić, że Twoje auto będzie w świetnym stanie o ile skorzystasz z nich w odpowiedni sposób. Jaki? o tym przeczytasz poniżej.
Ręczne woskowanie auta - podstawą jest przygotowanie
Woskowanie ręczne pojazdu nie jest wcale tak trudnym zadaniem o ile podejdziemy do niego w odpowiedni sposób. Istotne jest w tym przypadku miejsce wykonywania tego zabiegu. Musi być chłodne i zacienione, dlatego samochód należy zaparkować z dala od bezpośredniego dostępu promieni słonecznych, wiatru oraz deszczu.
Nie należy również zbytnio rozpędzać się z woskowaniem całego pojazdu na raz. Dużo lepiej jest skupić się na nakładaniu wosku na poszczególne elementy, tak by osadzający się na lakierze brud i kurz nie zniweczył naszej ciężkiej pracy.
Kolejnym niezwykle istotnym elementem pracy jest odpowiednie wyposażenie, które wcale nie musi być drogie. Jedyne czego potrzebujemy to podkład z dobrej jakości pianki, czyste ręczniczki z mikrofibry do polerowania oraz wybrany przez nas wosk. Przydadzą się również pokłady cierpliwości i odrobina zdrowego rozsądku.
Skrócona lista kontrolna
Dla ułatwienia poniżej znajdziesz listę kontrolną, rzeczy, które należy sprawdzić przed przystąpieniem do woskowania. Odhaczenie każdego z tych elementów jest niezbędne by praca szła sprawnie a nasze wysiłki nie poszły na marne:
- samochód zaparkuj w garażu lub w zacienionym miejscu,
- sprawdź czy auto przeszło prawidłową procedurę mycia,
- wosk nakładaj na świeżo umyte auto by zniwelować ryzyko dalszych zarysowań,
- zawsze mniej przy sobie piankę do aplikacji wosku samochodowego,
- przy polerowaniu korzystaj z ręczniczków z mikrofibry o gramaturze 300-400 g/m2.
Jak często należy woskować auto?
Czas ten w dużej mierze uzależniony jest od wosku, którego używasz. Woski syntetyczne oraz polimery chronią przez około 3 do 6 miesięcy, w zależności od warunków atmosferycznych na które są narażone. Z kolei wosk Carnauba działa około miesiąca, również w zależności od panujących warunków.
Z uwagi na ten stan rzeczy najlepiej jest woskować auto minimum raz na 3 miesiące lub z każdym nadchodzącym sezonem. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego samochodu możesz pokusić się o comiesięczne woskowanie w celu zachowania salonowego połysku.
Co wybrać: pastę/twardy wosk czy wosk płynny?
Tradycjonaliści wolą kupić wysokiej jakości wosk samochodowy, ponieważ jest on łatwy w kontrolowaniu ilości zużytego produktu. Nie oznacza to, że płynny wosk jest produktem gorszej kategorii. Wszystko zależy od naszych upodobań i tego czy wolimy produkty płynne czy stałe.
Komentarze (0)