Inwestycja w mieszkanie na wynajem – czy to się faktycznie opłaca?

W dobie niskooprocentowanych lokat i niestabilnych giełd inwestowanie w nieruchomości stało się jedną z najczęściej wybieranych opcji.

Ceny wynajmu mieszkań w Polsce nie są niskie, ale nie oznacza to, że zainteresowanych brak. Wprost przeciwnie, ponieważ w dużych miastach zapotrzebowanie na lokale na wynajem utrzymuje się od długiego czasu na wysokim poziomie. W związku z tym coraz więcej inwestorów w poszukiwaniu przyszłościowej lokaty dla swoich pieniędzy decyduje się na zakup mieszkań na wynajem.

Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy

Mieszkanie można wynająć na dwa sposoby – albo krótkoterminowo, najczęściej mowa wtedy o wynajmie turystycznym, albo długoterminowo, podpisując umowę trwającą nawet kilka lat z lokatorem czy lokatorami. Wynajem krótkoterminowy najczęściej ma miejsce w centrach miast. Mieszkania, które urządzane są wtedy jak wysokiej klasy apartamenty, są alternatywą dla hoteli dla osób poszukujących większego komfortu i prywatności. Za jedną dobę noclegu trzeba zapłacić od 150 do nawet 400 złotych, co powoduje, że to sposób na atrakcyjny zarobek. Druga propozycja to wynajem długoterminowy, na przykład osobom pracującym, studentom. W tym przypadku zarobki są niższe, ale bardziej stabilne. Dodatkowo wynajem długoterminowy nie wymaga wysokich kosztów obsługi, jak ma to miejsce w przypadku wynajmu turystycznego.

Jak zarobić na wynajmie jak najwięcej?

Oczywiście, podstawa to dobra nieruchomość. Inwestorzy decydują się zarówno na lokale z rynku wtórnego, głównie te położone w centrach miast, jak również na te z rynku pierwotnego, które oferuje między innymi Ronson - deweloper w Warszawie czyi największym w Polsce rynku wynajmu mieszkań. Dla zysków kluczowa jest dobra lokalizacja – bez niej na wynajmie zapłacimy mniej. Warto też wskazać, że na największe zarobki mają szansę inwestorzy posiadający mniejsze mieszkania, ponieważ to one wynajmują się najprędzej. Są również łatwe w ewentualnej odsprzedaży. Naturalnie, ważne jest też urządzenie mieszkania oraz przystępne ceny – czasami warto lekko zejść z czynszu, aby szybciej znaleźć lokatorów.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz