O segregatorze – wynalazku, który unowocześnił biuro

Praktyczna strona segregatora

XIX wiek charakteryzuje się bardzo burzliwym rozwojem technologii. Powstawały biura oraz wiele udogodnień, które wspomagały ich pracę. Dużą rolę w przełomie, który nastąpił w pracy biurowej miała Szwecja oraz wynalazek jej mieszkańca, Tengwalla. Stworzył on bowiem pierwszy na świecie segregator biurowy. Miało to miejsce w 1890 roku, w Helsinborgu. Celem wynalazcy było stworzenie rzeczy, która pomagałaby porządkować i przechowywać listy oraz wartościowe papiery. Współczesne segregatory niewiele różnią się od pierwotnego ich wzoru, choć ich kształt oraz funkcjonalność ciągle ewoluuje. Obecnie na polskim rynku, oferującym przybory biurowe, można spotkać się z różnymi wzorami i wyglądem segregatorów. Firmy, można by wręcz powiedzieć, że prześcigają się w poszukiwaniu kolejnych ich udogodnień i nowych funkcji.

Chroni przed deszczem

W naszym kraju, aż 60% zatrudnionych ma w swojej pracy, codziennie, do czynienia z jakąkolwiek dokumentacją. Mogą to być między innymi  papiery wartościowe, rachunki, dyplomy czy raporty. I choć weszliśmy do ery cyfryzacji, to mimo to wersje papierowe dokumentów są nadal bardzo popularne. Niestety, zmuszeni jesteśmy albo znaleźć miejsce na nie w biurze, albo w domu. Tego bowiem wymaga od nas polskie prawo.

Warto zatem mieć uporządkowane wszelkie papiery, tak aby nie szukać ich po pudełkach czy teczkach. Sprawdzi się zatem tu zastosowanie segregatorów. Dzięki nim dokumenty się nie pogniotą, nie zniszczą i nie zaginą. Jeśli wybierzemy plastikowe wersje tego wynalazku, wyeliminujemy również możliwość oddziaływania, na papier, wody.

Pozwala na segregację dokumentów

Dobrze ułożone i posegregowane dokumenty pozwalają nie tylko zachować porządek, ale także szybko je odnaleźć, gdy są potrzebne. W dodatku nie ulegają one zniszczeniu. Dlatego segregatory przydają się nie tylko w biurze, ale także w domu. Można w nich trzymać swoje CV oraz świadectwa pracy, wszystkie paragony, które gwarantują możliwość reklamacji zepsutego przedmiotu, a także obrazki namalowane przez nasze pociechy, które przechowujemy, aż dzieci osiągną pełnoletność.

Segregacja dokumentów i trzymanie ich w jednym miejscu ma jeszcze tą niewątpliwą zaletę, że nie pozwala ważnym dokumentom zaginąć. Łatwiej bowiem znaleźć duży segregator ,niż mały skrawek papieru, jakim jest na przykład paragon.

segregator biurowy

Ułatwia przeglądanie dokumentów

Segregatory jakie pamiętamy jeszcze z naszej młodości zazwyczaj były grube, tekturowe i posiadały zapinkę, do której wpinało się koszulki. One nadal istnieją na naszym rynku, choć są już mniej popularne jak kilka lat temu. Tak jak każda technologia, tak i segregatory przeszły bowiem swoją rewolucję. Obecnie istnieją też takie, w których koszulki są już wszyte.

Dokumentacja włożona w przezroczyste koszulki ułatwia nam bezpośrednie przeglądanie naszych wartościowych papierów. Wygląda to tak, jakby czytało się książkę, z tym, że zamiast kartek przewracamy foliowe koszulki z dokumentami. Zaleca się, aby jeden dokument znajdował się w jednej koszulce, co znacznie ułatwi ich odnalezienie.

Zapewnia porządek w miejscu pracy

Wpinanie bądź wkładanie papierów do segregatora umożliwia utrzymanie porządku w biurowym otoczeniu. Kartki nie są porozrzucane luzem na półkach, a ich odnalezienie nie sprawia nikomu trudności, nawet jeśli jest to jego pierwszy dzień w nowej pracy. Jednym ruchem, za pomocą otworu w segregatorze, można wybrać ten interesujący nas najbardziej. Tym bardziej jeśli jest on opisany na swoim grzbiecie.

Dlaczego więc nie wybrać rozwiązania, które byłoby dla nas korzystniejsze?

Segregatory są także świetnym rozwiązaniem na trzymanie dokumentów w archiwum biurowym. Można je poukładać rocznikami, bądź sprawami, w zależności jaki system dana firma wprowadzi. Z pewnością skutecznie zastąpią ona kartonowe pudełka.

Każda firma bądź osoba prywatna powinna dopasować sobie segregator do własnych upodobań oraz potrzeb. Na rynku z artykułami biurowymi, jest ich tyle rodzajów, że nie powinno być z tym problemów. Firma Vaupe oferuje na przykład segregatory przypominające skoroszyty w twardej oprawie. Bantex zapewnia pełną ochronę przed działaniem wody na dokumenty, a Esseltene tylko gwarantuje korzystne ceny, ale także posiada szeroką gamę intensywnych kolorów. Herlitz natomiast ma wieloletnie już korzenie w branży segregatorów, aczkolwiek stale idzie z duchem czasu i dba o ich rozwój.

 

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz