Czy inwestowanie w nieruchomości pod wynajem się opłaca?

O tym, czy zakup nieruchomości pod wynajem będzie rentowną inwestycją, decyduje wiele czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest z pewnością lokalizacja mieszkania. Czy lokowanie kapitału w ten sposób się opłaca?

Korzystniej niż na lokacie

Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe zachęcają do poszukiwania alternatywy dla popularnych produktów bankowych. Polacy coraz chętniej decydują się na zakup nieruchomości i nierzadko traktują tę transakcję jako inwestycję mającą przynieść zysk. Mieszkania kupowane są z myślą o ich sprzedaży, kiedy osiągną większą wartość. Bardzo często jednak są one nabywane z zamiarem wynajmu. Zysk, jaki można dzięki temu osiągnąć, wynosi w skali roku przeciętnie ok. 4%, ale wszystko zależy od lokalizacji takiej nieruchomości. Przeprowadzona przez portal Domiporta.pl analiza wykazała, że w największych miastach Polski właściciele mieszkań pod wynajem zyskują nawet 5% w skali roku. Ten wynik uwzględnia opodatkowanie, odliczenie kosztów utrzymania nieruchomości, a także okres, kiedy stoi ona pusta i czeka na lokatorów. Biorąc pod uwagę fakt, że oprocentowanie lokat bankowych i obligacji skarbowych wynosi ok. 2-3%, zakup mieszkania pod wynajem może okazać się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

 

Dlaczego warto?

Kupno mieszkania pod wynajem jest korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim można dzięki temu uzyskać regularny comiesięczny przychód, przy czym wartość nieruchomości w tym czasie wzrasta. Osoby nie posiadające odpowiedniej kwoty na zakup mieszkania mogą skorzystać z kredytu udzielanego przez banki – inwestorzy planujący nabycie złota, walut czy alkoholu będą mieć z tym trudności. Dużą zaletą jest również fakt, że nieruchomość można ubezpieczyć od pożaru czy zalania, a tym samym zabezpieczyć kapitał. Oczywiście zysk z najmu uzależniony jest od lokalizacji, standardu wykończenia mieszkania, otaczającej infrastruktury, a także jego wielkości. Planując zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie trzeba o tym pamiętać.

 

Coś dla zamożnych inwestorów

Kupnem nieruchomości pod wynajem zainteresowani są również najbogatsi Polacy, którzy często wybierają luksusowe apartamenty w Warszawie lub miejscowościach turystycznych. W ciągu zaledwie 10 lat ich wartość może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Zdarza się, że inwestorzy z zasobnym portfelem decydują się na zakup nieruchomości z tego segmentu, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, jednak nierzadko traktują oni taką transakcję jako sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego. Warto przy tym wspomnieć, że wielu deweloperów oferuje swoim klientom kompleksową usługę wynajmu luksusowych apartamentów. Dzięki temu właściciel może w każdej chwili z niego skorzystać i traktować taką nieruchomość jako wygodną alternatywę dla hotelu podczas wizyty biznesowej w Warszawie czy urlopu nad morzem, a jednocześnie nie musi zajmować się kwestiami najmu. Poszukiwaniem najemców, reklamą apartamentu, a także wymianą pościeli, sprzątaniem, wydawaniem kluczy czy rozliczeniami zajmuje się wyspecjalizowana firma – więcej informacji tutaj.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz