Spirala długów – czy można tego uniknąć?

Możliwości pożyczenia pieniędzy w banku czy innej instytucji finansowej jest obecnie naprawdę dużo. Czasem nie musimy się nawet ruszać z domu, aby otrzymać określoną kwotę pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto zastanowić się kilka razy. Okazuje się bowiem, że czasem nawet niewielka pożyczka może w późniejszym czasie stać się ogromnym obciążeniem na wiele lat. I to nie tylko dla nas samych, ale także dla naszych bliskich. Tanio, ale drogo Do zaciągnięcia pożyczki wystarczy tylko dowód osobisty oraz Twój podpis?

Brzmi naprawdę, dobrze, ale czy zdajesz sobie na pewno sprawę ile w konsekwencji zapłacisz za tę wygodę? Zanim złożymy podpis na jakimś dokumencie dokładnie sprawdźmy opinie na temat danej firmy, szczególnie, że dzisiaj pożyczek udzielają nie tylko banki. Nie można w tej sytuacji zapominać, że celem takiej firmy jest po prostu zarobek, dlatego w przypadku szybkich pożyczek, do zwrotu zwykle mamy znacznie więcej niż otrzymaliśmy. To właśnie z tego powodu dokładnie sprawdzajmy, co wlicza się w koszty takiej pożyczki.

Pamiętajmy, że nic nie jest za darmo, dlatego w przypadku gdy dana instytucja nie chce od nas żadnych dowodów na to, iż nasza historia spłaty długów jest czysta, koniecznie sprawdźmy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Dzięki RRSO bowiem, dowiemy się jaki jest całkowity koszt takiego kredytu w procentach w stosunku rocznym.

Pożyczka niekoniecznie z banku

Niezwykle ważne, oprócz warunków zaciągnięcia pożyczki, jest także to od kogo ją bierzemy. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, wybierajmy podmioty objęte kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, takie jak banki, czy SKOK-i. Muszą one bowiem działać w zgodzie z prawem i przestrzegać wielu restrykcyjnych zasad, dzięki którym klient może czuć się bezpiecznie. Oczywiście wiąże się to również z większymi wymaganiami w stosunku do potencjalnego kredytobiorcy, ale warto się na nie zgodzić i tym samym uniknąć zbyt wysokiego zadłużenia. Z kolei firmy pożyczkowe, które nie podlegają nadzorowi KNF, co prawda mają obowiązek aby działać zgodnie z prawem, jednak mogą wedle własnych wytycznych kształtować swoje oferty. W związku z tym, ostateczny koszt świadczonych przez takie firmy usług pożyczkowych, może być wyjątkowo wysoki. 

Korzystaj ze swojego banku

Niestety pożyczka jest w niektórych przypadkach koniecznością. Jeśli zatem nie mamy innego wyjścia, przede wszystkim szukajmy takich ofert, które umożliwią nam systematyczne spłacanie takiego kredytu, nie powodując przy tym bankructwa. Warto udać się przede wszystkim do banku, w którym mamy założone konto, gdyż nasza historia i aktualna sytuacja finansowa są tam dobrze znane, dzięki czemu oszczędzimy sobie niektórych formalności. Tym bardziej, że nasz bank wyliczy dla nas kredyt możliwy do spłaty.

Warto także zapytać o możliwość udostępnienia nam limituna koncie osobistym, dzięki czemu będziemy mogli w razie konieczności debetować nasz rachunek do ustalonej wcześniej kwoty. Pamiętajmy jednak aby korzystać z takiej możliwości rozsądnie, tak by w którymś momencie nasz wypłata wpływająca na konto nie została w całości przeznaczona na spłatę zadłużenia. 

Zakupy na raty i kartą kredytową

Robienie zakupów na raty również może być lepszym pomysłem niż zaciąganie pożyczki. Mnóstwo sklepów współpracuje teraz z bankami, znacząco ułatwiając otrzymanie natychmiastowego kredytu na dany cel. W ten sposób, łatwiej będzie nam sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu AGD czy samochodu, gdyż koszt zostanie rozłożony w czasie. Karta kredytowa, dzięki której kredyt zaciągamy w momencie płacenia nią za zakupy, również może być dobrym rozwiązaniem, ale wyłącznie w przypadku, gdy mamy pewność, iż będziemy w stanie spłacić zadłużenie, gdyż oprocentowanie w tym przypadku może być dość wysokie.

Zobacz również