Jak zaplanować remont pokoju?

Wraz z pierwszymi dniami wiosny nadchodzi czas na remonty. Metamorfoza pokoju wcale nie musi być żmudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem, o ile się do niej odpowiednio przygotujemy. Jak zatem zaplanować remont pomieszczenia, aby przebiegł bez przeszkód i jakichkolwiek komplikacji?

Krok I – ustal zakres prac

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy chcemy przeprowadzić generalny remont – wraz z ułożeniem nowej podłogi i wymianą umeblowania, czy wystarczy nam jedynie odświeżenie ścian. Uwzględnić musimy nie tylko nasze potrzeby i preferencje, ale przede wszystkim wysokość budżetu, jakim dysponujemy.

Przy planowaniu remontu warto zastanowić się:

  • czy konieczna będzie wymiana podłogi, jej cyklinowanie bądź pokrycie wykładziną,
  • czy stolarka okienna i drzwiowa wymaga wymiany lub poprawy,
  • czy należy zerwać starą powłokę ze ścian, uzupełnić ubytki, zagruntować powierzchnię i dopiero wówczas malować,
  • czy sufit wymaga naprawy,
  • czy chcemy kupić nowe meble, sprzęty i dodatki.

Tylko wówczas będziemy mieć pełen obraz remontu. Po ustaleniu zakresu prac musimy się zastanowić, czy wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie czy też do niektórych zabiegów konieczne będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej. Ta druga opcja jest oczywiście droższa, jednak czasem lepiej zlecić niektóre prace fachowcom, aby móc cieszyć się estetycznym wyglądem pomieszczenia.

Jeśli ustaliliśmy skalę remontu, możemy przejść do sporządzania listy niezbędnych materiałów budowlanych. W ten sposób robiąc zakupy, na pewno nie przeoczymy żadnego ważnego produktu, takiego jak gładź, tynk czy też farba do pokoju.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup materiałów budowlanych on-line. Internetowe sklepy budowlane zwykle mają tańsze produkty. Możemy w nich również trafić na atrakcyjne rabaty (na przykład w zamian za zapisanie się do newsletteru). Istotne jest także to, iż możemy przeszkód porównywać ceny poszczególnych materiałów.

Krok II – wybór odpowiednich materiałów

Niezwykle istotną kwestią podczas przeprowadzania remontu pokoju jest skompletowanie wszelkich niezbędnych przyborów i materiałów budowlanych. Przy ich wyborze zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim oferowaną jakość. Najtańsze produkty dostępne na rynku często pozostawiają wiele do życzenia, co oczywiście nie jest regułą. Warto jednak dokładnie się im przyjrzeć przed zakupem.

Z uwagi na fakt, że malowanie ścian to najczęściej wykonywany zabieg podczas remonty, warto się zastanowić, jaki pędzel malarski sprawdzi się najlepiej. Przede wszystkim musi on być odpowiednio duży. Warto również zwrócić uwagę na to, aby jego włosie dostosowane było do rodzaju farby. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania.

Krok III – przygotowanie pomieszczenia do remontu

Zanim przystąpimy do remontu, koniecznie usuńmy z pomieszczenia meble wiszące i wszelkie dodatki. Jeżeli jednak nie zdecydowaliśmy się na generalny remont i zamierzamy jedynie odmalować pokój, nie musimy wynosić z niego wszystkich sprzętów. Wystarczy, że umieścimy je na środku pokoju i zabezpieczymy za pomocą folii i taśmy malarskiej. Dzięki temu nie ulegną one zabrudzeniu. Łatwiej przeprowadzimy również prace malarskie.

Ustalenie zakresu prac, sporządzenie listy niezbędnych materiałów, ich odpowiedni wybór oraz przygotowanie pomieszczenia to czynności, które powinny poprzedzać każdy remont. Dzięki nim metamorfoza pokoju, którą chcemy wykonać, nie tylko spełni wszelkie nasze oczekiwania, ale również nie przekroczy ustalonego budżetu.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz