Gdzie szukać pomocy przy zakupie własnego samolotu?

Kupno własnego samolotu to nie lada wyzwanie. Jest to poważna decyzja, która wiąże się ze sporą kwotą, jaką przyjdzie nam wyłożyć na własną maszynę latającą. W jaki sposób dokonać zakupu, aby nie żałować? Kogo się poradzić, gdy sami mamy o tym niewielkie pojęcie? O tym w dzisiejszym tekście.

Zakup nowego samolotu

Zakup nowego samolotu nie należy do prostych czynności. Każda marka naturalnie pragnie sprzedać Ci swój samolot, a bez znajomości prawideł, którymi rządzi się rynek, może okazać się, że przepłaciłeś, lub kupiłeś nierozwojową maszynę. Co więcej, doradcy zatrudniani przez firmy produkujące samoloty nigdy nie będą obiektywni.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja z niezależnym ekspertem, który jest na bieżąco z branżą. Czasem – głównie przy ograniczonym budżecie – lepszym pomysłem jest zakup samolotu z rynku wtórnego.

Kupowanie samolotu na giełdzie

Jedną z bogatszych ofert używanych i nowych samolotów znajdziemy na międzynarodowych giełdach samolotowych. Kupno w takim miejscu wygląda analogicznie, jak zakup pojazdu na dowolnym portalu aukcyjnym i motoryzacyjnym. Musimy odnaleźć interesujący nas model, a także przejść przez żmudny proces weryfikacji dokumentacji i stanu technicznego samolotu.

W tym celu możemy skorzystać z pomocy zaufanych mechaników samolotowych lub zdiagnozować samolot w profesjonalnym warsztacie. Czy jednak samodzielny zakup samolotu to dobra decyzja?

Nie do końca. Jeżeli jesteśmy zieloni w temacie, będziemy musieli zjeść beczkę soli zanim wybierzemy konkretny model, sprawdzimy jego stan i sfinalizujemy transakcję. Kupno samolotu wiąże się z o wiele większą ilością formalności, a weryfikacja stanu maszyny jest o wiele bardziej skomplikowana i czasochłonna. Samo już wyszukanie wartościowego modelu na rynku wtórnym może przyprawić o ból głowy.

Skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej?

Niektórzy prywatni przewoźnicy oferują dodatkowe usługi, na które składa się kompleksowy zakup i sprowadzenie używanego lub nowego samolotu. Dlaczego warto skorzystać z pomocy takich doradców? Powodów jest wiele.

Firma doradcza zajmuje się wszystkimi czynnościami związanymi z zakupem. Na początku współpracy eksperci zatrudniani przez firmę przeprowadzają krótką ankietę związaną z Twoimi wymaganiami, predyspozycjami i budżetem. Resztą zajmują się eksperci firmy.

Jeżeli nie wiesz, jaki model samolotu wybrać, firma kompleksowo pomoże podjąć taką decyzję. Następnie inżynierowie sprawdzają stan techniczny i realną wartość maszyny. Gdy zaakceptujesz wybór, samolot zostaje sprowadzany do Polski, bezpośrednio odbierany z fabryki oraz rejestrowany w Rejestrze Cywilnym Statków Powietrznych.

To nie wszystko. Po finalizacji zakupu i wszelkich formalności z nim związanych firmy doradcze mogą kompleksowo zająć się hangarowaniem, naprawą usterek, regularnymi przeglądami technicznymi, czy zarządzaniem maszyną z utrzymaniem jej w ciągłej zdatności do lotu.

 

Artykuł partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz