Co to jest tomografia stomatologiczna 3D?

Naprawa zębów może być kosztowna. Zawsze chcemy jak najlepiej dla własnego zdrowia. Czasami brak zaufania do lekarza może sprawić, że zwątpimy w możliwość zaufania mu. Warto zaopatrzyć się w diagnostyczne zdjęcia rentgenowskie. Są one świetną formą dokumentacji medycznej. Uwielbiają je zarówno lekarze, jak i pacjenci. Dlatego zdjęcia rentgenowskie i diagnozy cbct są tak popularne w gabinetach stomatologicznych. Dowiedz się więcej o stomatologicznej tomografii 3D i dlaczego tak bardzo warto.

Na czym polega tomografia 3D zębów?

Tomografia komputerowa zębów może być wykorzystana do wyraźnego pokazania szczęk. Stosuje się ją do stworzenia precyzyjnego planu leczenia stomatologicznego. Jest całkowicie bezpieczna i często stosowana w gabinetach lekarskich. Cbct i rentgen diagnostyczny pozwalają na uzyskanie szczegółowych obrazów szczęk i żuchwy. Przed leczeniem implantologicznym należy wykonać tomografię stomatologiczną. Pozwala ona na ocenę ilości, jakości i objętości potrzebnych implantów. Służy do oceny próchnicy zębów i leczenia kanałowego. Jest wymagana w cięższych przypadkach, takich jak leczenie kanałowe endodontyczne lub lokalizacja złamanego zęba. Obrazowanie żuchwy służy do diagnozowania stanów stawów skroniowo-żuchwowych, zatok szczękowych oraz do badania tkanki kostnej pod kątem ewentualnych zmian patologicznych.

Tomografia komputerowa Kraków - dowiedz się więcej na https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Jaki jest najlepszy moment na wykonanie tomografii komputerowej zębów?

Złożone przypadki mogą wymagać diagnostyki CBCT i RTG. Należy to zrobić w momencie planowania założenia korony zębowej. Wtedy można dokładnie oszacować wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego. Endodoncja nie jest jedyną dziedziną, w której można wykorzystać tomografię 3D. Pozwala ona na identyfikację pękniętych zębów i nowych kanałów. Lekarz może również zobaczyć nagromadzoną próchnicę, choroby przyzębia, zmiany, torbiele i inne problemy w rejonie zatok szczękowych. Mogą być również obecne nienowotworowe narośla, zmiany nowotworowe, procesy zapalne i popękane zęby. Diagnostyka cbct i RTG jest niezbędna przy planowaniu leczenia ortodontycznego, zwłaszcza u młodszych dzieci. Pozwala ona określić liczbę i rozwój zawiązków zębów u dziecka i na podstawie tych wyników zaplanować leczenie.

Tomografia komputerowa

Nowoczesna diagnostyka RTG i CBCT

Do wykonywania tomografii komputerowej wykorzystuje się dziś nowoczesny sprzęt. Nowoczesny sprzęt może korygować zniekształcenia w jamie ustnej spowodowane różnymi zabiegami, takimi jak zakładanie wypełnień amalgamatowych. Nowoczesne rentgeny i diagnostyka cbct pozwalają na szybszą diagnostykę i szybsze badania. Wyniki badań są często dostępne w ciągu kilku minut od wykonania zabiegu. Dawka promieniowania podczas diagnostyki 3D jest ograniczona do minimum. Jest ona całkowicie bezpieczna dla pacjentów, jednak kobiety w ciąży powinny poddać się badaniu tomografem komputerowym. Nowoczesne tomografia stomatologiczna potrafią dokładnie zmierzyć strukturę i naczynia krwionośne zębów, zatok szczękowych. Tomograf może wykonywać zdjęcia w skali 1:1, co nadaje im rzeczywiste wymiary. Badanie znacznie zmniejsza też ilość potrzebnych środków. Badanie CBCT jest proste i nie wymaga przygotowania pacjenta.

Jaki jest koszt badania tomograficznego zęba?

Tomografia 3D zębów różni się cenowo w wielu miejscach. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się jednostka, jaki sprzęt jest używany i jakie są potrzeby pacjenta. Średnio za kompletne diagnostyczne zdjęcie RTG i CBCT obejmujące zarówno szczękę jak i żuchwę zapłacimy 350 złotych. Częściowa tomografia zębów kosztuje ok. 100 zł, a cała szczęka kosztuje ok. 200 zł.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz