Wzrosła liczba osób bez ważnego OC

Coraz więcej kierowców rezygnuje z wykupienia polisy OC, ryzykując tym samym wysokie kary oraz poniesienie kosztów odszkodowania w momencie spowodowania wypadku samochodowego. Dlaczego się na to decydują?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, gwarantuje ochronę osób poszkodowanych w wyniku wypadku, którego sprawcą jest właściciel ubezpieczonego pojazdu. OC zapewnia więc bezpieczeństwo poszkodowanemu i spokój finansowy sprawcy. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i – co więcej – bez jego wykupienia nie zarejestrujesz pojazdu. Brak ważnej polisy OC jest jednoznaczny także z wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dlaczego zatem Polacy rezygnują z wykupienia OC? Przyczyna leży w drastycznych podwyżkach cen polisy.

Polisa polisie nierówna

W roku 2016 wprowadzono specjalną dyrektywę Komisji Nadzoru Finansowego, której celem było zmniejszenie wielkości odszkodowań wypłacanych przez firmy ubezpieczeniowe. Od tego momentu składki OC zaczęły szybko i systematycznie wzrastać, nawet o ponad 50 proc. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na cenę OC jest pojemność silnika. Najwięcej zapłacą właściciele aut z silnikiem 1,6 litrów, bo aż o 53,47 proc. więcej. Najmniej przejmować się muszą posiadacze diesli 1.9 TDI i 2.0 TDI – ceny OC wzrosną tutaj o około 43 proc. więcej.1 Podwyżki cen OC mogą stanowić dla niektórych kierowców przyczynę rezygnacji z wykupienia ubezpieczenia. W styczniu 2016 roku średnia cena OC wyniosła bowiem aż 659 złotych.2

Jak oszczędzić na OC?

Decydując się na zakup polisy, porównaj ubezpieczenie OC w specjalnie do tego celu stworzonych kalkulatorach. Da ci to możliwość szerszego spojrzenia na oferty znajdujące się na rynku ubezpieczeń i wybrania tej z nich, która najlepiej odpowiadać będzie twoim potrzebom i możliwościom. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest także kupno samochodu z mniejszym silnikiem i posiadanie czystego konta, jeżeli chodzi o bezpieczna jazdę. Mniej zapłacisz również jeżeli pracujesz w służbach mundurowych, jako zawodowy kierowca czy w sferze budżetowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe ufają bardziej osobom mającym rodziny oraz prawo jazdy dłużej niż 3 lata. Warto również zastanowić się na zmianą miejsca zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym. Niekiedy polisa kupiona we wschodnim województwie Polski jest dużo tańsza od tej kupionej na zachodzie kraju. Jeżeli zakupisz natomiast samochód używany, którego poprzedni właściciel płacił niskie składki, wraz z pojazdem przejmiesz niskie OC.

Wraz ze wzrostem cen ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z ich wykupienia. Zamiast ryzykować jednak nałożenie wysokiej kary za brak ważnej polisy, warto znaleźć tanie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz