Maluchy z najwyższej półki - wybieramy kompaktowy laptop

Dla wielu maniaków komputerowych kwota około 7000 złotych, którą można przeznaczyć na laptop to spora fanaberia, zaś w marzeniach ryzują się potężne i wielkie urządzenia do gier o bardzo wysokiej wydajności. A co, jeśli ktoś potrzebuje wydajności do pracy i nauki zamkniętej w bardzo kompaktowej formie? Niestety minimalizacja dużych możliwości kosztuje. Poznajmy najciekawsze propozycje o wysokich parametrach i bardzo kompaktowych gabarytach.

Nie jest wielką sztuką zamknąć wysoką wydajność w dużej obudowie laptopa z ekranem 17, a nawet 15 cali. Niestety im mniejsza obudowa, tym możliwości mniejsze, zaś zmieszczenie wszystkiego w ciasnej skrzynce to prawdziwe wyzwanie. Niestety również bardzo kosztowne, dlatego też potężne laptopy w filigranowych rozmiarach kosztują dość dużo.

W dzisiejszym zestawieniu zmierzymy się w wyborem mocnego i wydajnego laptopa do pracy i zastosowań biznesowych o wysokiej mobilności. Taką mobilność zapewnia ekran o przekątnej 13,3 cala. Czy na takim urządzeniu da się pracować? Oczywiście! Doceni to każdy biznesmen w podróży, który potrzebuje wydajnego sprzętu, który zmieści się w niewielkiej teczce i wytrzyma na jednym ładowaniu np. kilkugodzinny lot samolotem. Za mała powierzchnia robocza? W biurze można przecież podłączyć tradycyjny monitor i zestaw bezprzewodowej klawiatury oraz myszki. Niestety za takie możliwość trzeba sporo zapłacić, ale przynajmniej wiemy, że warto.

Taką trafioną inwestycją może być model HP EliteBook 1030 wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Core M5 6Y54 o taktowaniu 1,1 GHz wspomagany przez 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3. Cechą szczególną jest bardzo wydajny dysk twardy SSD SATA o pojemności 512 GB z możliwością rozbudowy o dodatkowy dysk na złączu M.2. To idealne rozwiązanie w przypadku laptopów biznesowych, w których liczy się szybkość pracy oraz niskie zużycie energii.

Zintegrowana karta graficzna Intel HF Graphics 515 wyświetla obraz na matowej matrycy LED o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował 3 porty USB 3.0, łączność NFC, zaś całość zapakował w obudowę z aluminium. Całość waży zaledwie 1,16 kg i jest w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym nawet 13 godzin!

Ciekawą alternatywą może być Toshiba Portege Z30. W tym przypadku również mamy matrycę 13,3 cala i rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), choć zastosowany procesor jest o wiele bardziej wydajny. Jest to Intel Core i7 szóstej generacji o taktowaniu rzędu 3,1 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Karta graficzna to Intel HD Graphics 520 – bardzo wydajny układ zintegrowany. Wydajność podnosi także dysk SSD o pojemności 512 GB. To naprawdę świetne rozwiązanie, które zapewni niezłą pojemność oraz świetną wydajność. Ponadto zastosowano porty USB 3.0 w ilości trzech sztuk oraz bardzo elegancką i nowoczesna obudowę. To kolejny model, który naprawdę może się podobać i na pewno przyciąga spojrzenia.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz