Czy kurs funta brytyjskiego osiągnie stan sprzed Brexitu?

Wiele wskazuje na to, że kurs funta brytyjskiego pod koniec 2018 roku osiągnie stan wyższy, niż przed Brexitem. Już teraz funt szterling ma lepszą passę. Zamieszanie wokół opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zaczyna słabnąć, co widać na wykresach walutowych.

Kurs funta szterlinga znacząco obniżył się w stosunku do dolara i euro w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Po długim okresie niepewności, trend ten zaczął się zmieniać: teraz kurs funta zaczyna wzrastać. Analityk walutowy Robert Madejski z kantoronline.pl jest zdania, że: „Przy założeniu, że jakaś nieprzewidziana katastrofa nie zaburzy światowej koniunktury, wycena funta na koniec roku powinna być wyższa niż w przededniu głosowania brexitowego w czerwcu 2016 r.”

Coraz bardziej ugodowa Unia Europejska  

Jedną z przyczyn odwrócenia się trendu jest fakt, że stanowisko Unii Europejskiej w prawie Brexitu zaczyna być coraz bardziej ugodowe. Według portalu Inwestycje.pl: „brytyjskie spółki mogą zachować dostęp do jednolitego rynku europejskiego,  a przebieg prowadzonych rozmów ma finalnie skutkować elastycznym konsensusem”. Przypomnijmy, że koniec negocjacji na linii Wielka Brytania – Unia Europejska powinny przypadać na 29 marca 2019 roku. Ale analitycy zaznaczają, że w rzeczywistości koniec rozmów powinien odbyć się już w październiku 2018 r. Dlaczego? Zarówno Wielka Brytania jak i UE potrzebują czasu na legalizację zawartych porozumień.

Jaki jest obecnie kurs funta brytyjskiego? 

W chwili pisania tego artykułu kurs GBP/PLN wynosi 4,7495 zł. Żeby osiągnąć stan sprzed Brexitu, jeśli chodzi o złotego, kurs funta musiałby wzrosnąć do poziomu 5,30 zł. Sprawdź aktualny kurs funta w kantoronline.pl, jeśli chcesz kupić lub sprzedać tą walutę na preferencyjnych warunkach. Pamiętaj, że wymiana w kantorze internetowym jest tańsza nawet do 8% niż w banku. 

Optymizm vs. pesymizm

Jeśli chodzi o przyszłość kursu funta szterlinga zdecydowana większość analityków finansowych zgadza się co do jednego: wycena funta będzie nierozerwalnie związana z trybem negocjacji brexitowych. Jeśli w przeciągu kilku miesięcy coś w tych negocjacjach pójdzie nie tak, natychmiast będzie to widoczne na wykresie funta, który poszybuje w dół.

Podsumowując 

Kurs funta brytyjskiego z jednej strony, ma znaczenie dla nas z uwagi na polski handel zagraniczny. Wielka Brytania jest naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym. Z drugiej strony, na niskim kursie funta tracą Polacy od lat zarabiający w Wielkiej Brytanii. Ale to, czy Wielka Brytania nadal będzie atrakcyjna dla eksporterów oraz emigrantów zarobkowych, okaże się dopiero pod koniec 2018 roku. Do tej pory, i przedsiębiorcy, i emigranci mogą jedynie minimalizować opłaty za wymianę waluty, np. dzięki wymianie online w kantorach internetowych.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz