Rekrutacja pracowników – dlaczego warto skorzystać z agencji pracy?

W Polsce obserwuje się problemy związane ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy. Pracodawcy coraz częściej narzekają na brak pracowników z doświadczeniem, kwalifikacjami i umiejętnościami. Co więcej, nieustanna rekrutacja pracowników jest dla nich uciążliwa – nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na stworzenie odrębnych działów HR, które zajęłyby się szukaniem rąk do pracy. Dla tych pracodawców rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji pracy. Dlaczego warto to zrobić?

Brakuje pracowników w wielu branżach

Problem ze znalezieniem pracowników dotyczy wielu pracodawców w Polsce. Z niedoborem pracowników najbardziej borykają się duże przedsiębiorstwa, ale deficyt ludzi do pracy dotyka również średnie i małe firmy.

Rąk do pracy brakuje w wielu zawodach – należą do nich m.in.:

 • wykwalifikowani pracownicy fizyczni
 • kierowcy
 • operatorzy produkcji i maszyn
 • inżynierowie
 • pracownicy hoteli i restauracji
 • przedstawiciele handlowi
 • technicy
 • księgowi i finansiści
 • pracownicy działu IT
 • pracownicy biurowi

Rekrutacja pracowników na wyżej wymienione stanowiska jest trudna i czasochłonna. Zdarza się, że pracodawcy poświęcają czas na żmudny proces rekrutacji, która nie przynosi rezultatów. Pracodawca ponosi koszty, a jego problem pozostaje bez rozwiązania. Z tego powodu coraz częściej firmy decydują się na współpracę z agencjami pracy. 

Zalety korzystania z rekrutacji zewnętrznej

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy do zatrudniania pracowników? Poniżej znajdziesz 3 główne korzyści współpracy z agencją:

 • Ułatwienie z formalnościami – współpracując z takimi agencjami jak np. ATERIMA, nie musisz martwić się formalnościami, ponieważ to agencja bierze na siebie urzędowe obowiązki wobec ZUS, US i PIP. W efekcie, zamiast 81 stron dokumentów na pracownika rocznie, otrzymasz tylko jedną fakturę.
 • Szybsza reakcja na wahania rynkowe – możesz ustalić z agencją zatrudnienia konkretne, czasowe zapotrzebowanie na pracowników. Dzięki temu zyskasz możliwość zmniejszania lub zwiększania liczby osób do pracy, w zależności od potrzeb i dynamiki pracy Twojej firmy.
 • Wsparcie doświadczonych rekruterów – warto wiedzieć, że zewnętrzne agencje zatrudniają specjalistów, którzy na co dzień przeprowadzają wiele rozmów kwalifikacyjnych. Mają dużą wiedzę i doświadczenie, jak również często specjalizują się w rekrutowaniu pracowników z danej branży. Oddajesz więc proces rekrutacji w ręce fachowców.

Jak w praktyce wygląda współpraca z agencją pracy?  

Na początku odbywa się spotkanie z agencją zewnętrzną, aby porozmawiać o potrzebach i problemach pracodawcy w obszarze zatrudnienia. Następnie pracownicy agencji szukają kandydatów na określone stanowiska – najczęściej agencja posiada już własną bazę pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, czego przykładem jest ATERIMA. Kolejny krok to spotkania z wybranymi kandydatami i przeprowadzanie rozmów – robią to za Ciebie pracownicy agencji. Na końcu agencja zatrudnia najlepszych kandydatów, uwalniając cię od obowiązków kadrowo-płacowych – a Ty masz pracowników do pracy.

Dzięki współpracy z agencją zatrudnienia, rekrutacja pracowników przebiega szybciej i sprawniej, ponieważ zajmują się nią profesjonaliści.

Partnerem artykułu jest ATERIMA – firma, w której rekrutacja pracowników prowadzona jest z głową. Więcej informacji na stronie aterima.pl.

 

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz