Obraz martwa natura. Przeczytaj, zanim zaczniesz malować!

Obrazy z martwą naturą od dawna goszczą w naszych domach, ale ostatnie lata przyniosły prawdziwy boom. Zarówno stare, klasyczne domy i mieszkania, jak i nowa deweloperka z chęcią sięga po ponadczasowe wzory kwiatów i innych roślin. Moda na obrazy z naturą sprawiła, że pojawiło się wiele portali internetowych, takich jak https://revolio.pl/kategoria-produktu/natura , gdzie za niewielkie pieniądze można nabyć wymarzony obraz do swojej sypialni lub salonu. Wiele osób zaczęło sięgać też po malowanie obrazów, gdzie motywem przewodnim jest natura. W tym artykule podpowiemy, jak to robić.

Zacznijmy od tego, że obrazy martwa natura są bardzo wdzięcznym i relatywnie prostym tematem malarskim. Liczy się przede wszystkim dobre oświetlenie malowanego tematu oraz jego kompozycja. Jeśli więc układasz martwą naturę do obrazu, zadbaj o to by światło było odpowiednie. Pobaw się nim, naucz się wydobywania głębi z tematu malarskiego, obserwuj jak zmiana światła wpływa na całość. Niewielka zmiana w oświetleniu może sprawić ogromną różnicę w postrzeganiu obrazu i może mieć kluczowy wpływ na efekt końcowy.

obrazy martwa natura

Kiedyś nie było dylematów, czy lepsze jest światło dzienne czy sztuczne, gdyż nie było innego źródła światła niż słońce. Dzisiaj jest zupełnie inaczej i można korzystać ze zdobyczy technologii, by uzyskać optymalne światło przez cały dzień. Światło słoneczne, podczas malowania obrazów martwa natura, po prostu zmienia swoje położenie i właściwości. Z rana jest płytsze, zimniejsze, bardziej białe, a im bliżej wieczoru tym staje się bardziej żółte, ciepłe i głębokie. Czasami zdarza się też przecież, że światła nie ma wcale, bo niebo jest zachmurzone. Decydując się na malowanie obrazów martwa natura warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie - najlepiej specjalne świetlówki o temperaturze barwowej odpowiadającej światłu dziennemu (5000-5500 Kelwinów).

 Gdy mowa o świetle przy malowaniu obrazów natura, nie można pominąć terminu “Shadow Box”, czyli o zwykłej, drewnianej skrzynce, obitej w środku ciemnym, najlepiej czarnym materiałem. Umieszczenie martwej natury w takim pudełku i użycie niewielkiej ilości światła sprawi, że temat obrazu będzie bardzo tajemniczy, nieoczywisty, oryginalny. To też świetna okazja by z jednej strony szlifować swój talent malarski, a z drugiej strony daje duże pole do popisu doświadczonym artystom. Shadow box do malowania obrazów natura z powodzeniem może stanowić kartonowe pudełko, pomalowane od wewnątrz na czarno.

Ostatni temat, który warto poruszyć, to gdzie szukać inspiracji do malowania obrazów natura. Odpowiedź jest prostsza niż myślisz - wszędzie dookoła. Sięgnij po owoce, warzywa, rośliny i intuicyjnie utwórz z nich jakąś kompozycję. Dołącz do tego przedmioty codziennego użytku i gotowe. Wbrew pozorom, te najbardziej oczywiste i proste kompozycje najczęściej są najlepsze, dlatego posłuchaj się głosu serca i intuicji, wybierz odpowiedni temat, stwórz kompozycję, dopasuj światło i zacznij malować swój własny obraz martwej natury. 

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz