Jak urządzić pracownię malarską w swoich czterech ścianach?

Jeśli jesteś artystą plastykiem, albo tylko amatorem-plastykiem i marzysz o aranżacji pracowni plastycznej w swoim domu, koniecznie poznaj kilka kroków, które przybliżą Cię do zrealizowania planu. Miejsce pracy ma ogromny wpływ na sukces, ponieważ w nim zbierasz wszystkie siły do działania, motywujesz się i możesz spokojnie skoncentrować się na swoich projektach. Jak urządzić w swoim domu miejsce przeznaczone do pracy artystycznej i rozwijania swojego hobby?

 

Projektowanie malarskiego wnętrza

Malarstwo, tak jak każda inna sztuka, wymaga odpowiednich narzędzi, aby można je było swobodnie i efektownie uprawiać. Nie ulega wątpliwości, że jest ono dziedziną wymagającą, na którą będziemy musieli przeznaczyć dużo przestrzeni i czasu. Musimy mieć też odpowiednie zaplecze, gdzie będziemy mogli gromadzić swoje obrazy oraz miejsce przeznaczone na przechowywanie użytkowanych przez nas sprzętów (palety, sztalugi). Ważne jest też, abyśmy pracowali przy świetle północnym. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, musimy sprawdzić czy mamy odpowiednie warunki na stworzenie własnej pracowni.

Urządzenie warsztatu artystycznego w domu, gdzie warunki niekoniecznie mogą sprzyjać artystycznej aurze, może być ciężkim zadaniem i graniczyć z cudem. Warto jednak podjąć się tego wyzwania i samemu nabrać doświadczenia, które przyniesie oczekiwane (lub nieoczekiwane) efekty naszej pracy. Dotyczy to zarówno osób, dla których malarstwo jest „chlebem powszednim”, jak i hobbystów, poświęcających swojej pasji mniej czasu, niż profesjonalni malarze.

 

Masz pomysł? Zapal żarówkę!

Pierwszą i najważniejszą kwestią w warsztacie malarskim (jak i wszystkich innych pracowniach) jest oświetlenie. Niestety nie każdy rodzaj oświetlenia we wszystkich warunkach będzie spełniać swoją rolę. Istnieją specjalne lampy dla plastyków, które można zakupić w dedykowanych im sklepach. Warto zaznaczyć, że są one kosztownym wydatkiem i są przeznaczone tylko do pracowni malarskich – oferują pracę w specjalnym świetle, dającym neutralną temperaturę, dzięki czemu oszczędzamy swój wzrok, ponieważ nie męczy się on tak szybko.

Jeśli jednak nie jesteśmy profesjonalistami, którzy malują całymi dniami (i nocami), to możemy sami stworzyć odpowiednie oświetlenie, oszczędzając przy tym pieniądze, a wykorzystując swoją kreatywność - jakże cenną w zawodzie malarza!

W zależności, gdzie umieścimy lampy – w suficie, na sztaludze czy na statywie - ważne, abyśmy wybrali odpowiednie natężenie i kolor, które nie będą przedstawiały naszych prac w „złym świetle”. W pracy malarza najważniejsze jest światło i barwa, dlatego artysta musi uważać, aby kolory nie zostały przekłamane przez niewłaściwe oświetlenie.

narzędzia malarskie

 

Strefa relaksu

Gdy zajmiemy się już techniczną stroną naszej pracowni, warto pomyśleć o wprowadzeniu do wnętrza odpowiedniej atmosfery. Strefę relaksu możesz zagospodarować w osobnym pomieszczeniu, albo też urządzić przytulny kącik w pracowni, aby w razie przypływu weny, mieć narzędzia tuż pod ręką. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić w naszej pracowni wygodny fotel, w którym możemy się chwilę zrelaksować z książką czy gazetą w ręce.

Jeśli masz możliwość, możesz zainstalować prawdziwy kominek, albo też znaleźć taki, który łatwo zamontować (np. http://www.caminettimontegrappa.pl/produkty.html). Otrzymujesz 3w1 – estetyczność, funkcjonalność i przede wszystkim ciepło.

 

Zawód malarz

Miejscem pracy malarza jest pracownia, albo plener. Pracuje on najczęściej w osamotnieniu, ponieważ cisza i spokój to najważniejsze czynniki, które korzystnie wpływają na jego pracę. Każdy artysta jest indywidualistą, jednak istnieją rzeczy będące narzędziami wszystkich malarzy – są to: płótno, sztalugi, farby, pędzle, itp. Musimy je odpowiednio umiejscowić w naszej pracowni, która powinna być funkcjonalnym i przyjemnym miejscem.

Najważniejsza jest jednak artystyczna atmosfera, która sprawi, że pomysły same będą przychodzić nam do głowy!

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz