Drukarki 3D w chirurgii szczękowej przyszłością stomatologii

Drukarki 3D to branża, o której od kilku lat jest wciąż głośno. Jej dynamiczny rozwój powoduje, że precyzyjny, przestrzenny druk znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie specjalności. Jedną z nich jest stomatologia, która już od jakiegoś czasu korzysta z osiągnięć technologii 3D. Dawniej ortodonci i protetycy, wykonując odlewy czy protezy zębowe, mogli polegać wyłącznie na posiadanych modelach oraz własnych umiejętnościach manualnych. Dziś, przy pomocy drukarki 3D dla stomatologii, chirurgia szczękowa ma możliwość tworzenia idealnie dopasowanych protez.

Drukarki 3D polskiej produkcji to innowacja na skalę światową

Rozwój technologii 3D w medycynie zawdzięczamy między innymi firmom takim jak 3D Automation z Olsztyna, które tworzą wszechstronne drukarki przestrzenne. W jaki sposób pracują te maszyny? Na początku odbywa się skanowanie obiektu z wzoru – czyli szczęki pacjenta. Później następuje praca operatora z drukarką, która w różnych modelach urządzeń wygląda inaczej. Na tle klasycznych drukarek 3D zdecydowanie wyróżnia się Threedee All-in-One, będąca produktem wspomnianej firmy 3D Automation. Jej premiera miała miejsce w 2018 roku na Targach Dni Druku 3D w Kielcach i od razu zyskała uznanie ekspertów.

Wyjątkowe możliwości drukarki 3D Threedee All-in-One

Drukarka 3D Threedee All-in-One to maszyna maksymalnie zautomatyzowana oraz prosta w obsłudze. Nie wymaga dokładania osobnych modułów podczas użycia – zarówno proces druku, jak i opłukiwania modelu, odbywa się w tym samym urządzeniu. Oznacza to, że rola operatora drukarki3D ogranicza się do odbioru gotowego wydruku, dzięki czemu zminimalizowany jest kontakt człowieka z drażniącymi żywicami czy innymi substancjami chemicznymi. Końcowy produkt jest w pełni utwardzony, suchy, czysty, bezpieczny dla otoczenia, a także wykonany w niezwykle wysokiej jakości.

Formy odlewnicze wykonane w drukarce 3D w technologii utwardzania żywicy światłem UV

Popularne drukarki 3D wykorzystują najczęściej druk FDM, gdzie powierzchnia elementu końcowego jest porowata, a wewnętrzną strukturę stanowi kratka. Modele z profesjonalnejdrukarki 3D Threedee All-in-One wykonane są w technologiiutwardzania żywicy światłem UV, dzięki czemu powierzchnia wydruku jest gładka, a jego wnętrze w całości wypełnione. Jest to szczególnie istotne w przypadku tworzenia protezzębowych lub precyzyjnychodlewów w 3D, gdzie faktura powinna idealnie imitować prawdziwą strukturę kości. Dodatkowo Threedee All-in-One ceniona jest za nadzwyczaj wierne odwzorowanie szczegółów pierwowzoru.

Precyzyjnie, szybko i wygodnie – drukarka 3D Threedee All-in-One

Niewiele osób wie, że pierwsza, innowacyjna drukarka 3D powstała już w latach 80. Szybko odkryto, że jej zastosowanie w biznesie ma niemal nieograniczone możliwości, przez co branża ta zaczęła intensywnie się rozwijać. Obecnie druk 3D wysokiej jakości w wielu branżach staje się niezastąpiony – również dla dziedzin takich jak stomatologia czy chirurgiaszczękowa. Ortodonci oraz protetycy cenią przede wszystkim idealne odwzorowanie powierzchni i struktury modelu, wygodę, a także szybkość wykonywania odlewów. Dzięki drukarce Threedee All-in-One zastosowanie druku 3D w medycynie stwarza wszechstronne możliwości.

 

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz