5 rzeczy, które warto mieć w głowie, tworząc harmonogram pracy w firmie

Grafik trzeba ułożyć tak, aby wszystkim pasował, a przy tym był zgodny z prawem. Wydaje się to oczywiste – ale o wiele łatwiej jest to powiedzieć i przyjąć do wiadomości, niż rzeczywiście wprowadzić w życie. Na osobie, która zajmuje się tworzeniem harmonogramu, spoczywa ogromna odpowiedzialność. Musi ona pogodzić interesy różnych stron, a przy tym pamiętać o potrzebach i możliwościach finansowych danej firmy. Żeby wyjść z tego zadania obronną ręką, trzeba mieć choćby podstawowe pojęcie na temat tego, jak opracowywać grafik pracy. Poniżej opisujemy pięć kwestii, które trzeba mieć nieustannie w głowie, tworząc taki harmonogram. Życzymy powodzenia!

1. Szanuj swoją kadrę

Jeśli nie uszanujesz czasu i potrzeb swoich pracowników, zemści się to na Tobie szybciej niż myślisz. Zatrudniając ludzi w weekendy lub na nocki, czy też wymagając obecności na kilkunastogodzinnych zmianach, taki szacunek należy okazywać podwójnie. Studenci potrzebują wolnego na egzaminy; matki muszą od czasu do czasu wyskoczyć z dzieckiem do lekarza; każdemu zdarzają się uroczystości rodzinne i inne okazje, które są powodem ograniczonej dyspozycyjności. Każdą prośbę o dzień wolny trzeba przynajmniej rozważyć. Życie poza pracą istnieje czy tego chcesz, czy nie, a pracownicy tak czy inaczej sobie poradzą – najwyżej wezmą urlop na żądanie albo, zmęczeni, zmienią miejsce pracy...

2. Myśl o tym, ilu ludzi potrzebujesz

Wbrew pozorom rzadko kiedy jest to constans. Musisz mieć tyle rąk do pracy, ile w danym momencie trzeba jej wykonać. Dlatego powinieneś dobrze to szacować – zarówno w skali pojedynczego dnia, jak i całego roku. Jako znawca swojej branży najpewniej doskonale poradzisz sobie z tym zadaniem; w razie problemów możesz wspomóc się narzędziami dostępnymi w sieci, chociażby na stronie GrafikOptymalny.pl.

3. Licz pieniądze

Praca kosztuje. Każda godzina czyjejś obecności za biurkiem, za ladą lub w polu przekłada się na realne wydatki ze strony przedsiębiorcy. Grafik pracy powinien służyć między innymi optymalizacji kosztów. Twoi najwięksi wrogowie to zbędne zmiany na zakładkę i puste godziny pracy; pamiętaj też, że musisz mieć nadwyżkę w budżecie, gdyby nagle trzeba było zorganizować jakieś zastępstwo.

4. Jak cię widzą, tak cię piszą

Jeśli mimo naszych wskazówek nie będziesz dbać o potrzeby kadry, a co gorsza – nie będziesz przestrzegać prawa pracy, wizerunek Twojej firmy legnie w gruzach. Stracisz w oczach pracowników, ale też cennych klientów czy partnerów biznesowych. Zrujnowany PR to tylko jedna strona medalu; źle rozpisany harmonogram pracy to także dezorganizacja w firmie, zbędna rotacja pracowników i ciążące wszystkim opóźnienia...

5. Nieznajomość prawa szkodzi

Wielu przedsiębiorców wydaje się ignorować istnienie Kodeksu Pracy. Tymczasem polskie prawo całkiem szczegółowo ustosunkowuje się do kwestii norm godzin pracy i wypoczynku; nakazuje też w konkretny sposób rozliczać się z zatrudnionymi. To, że łamiesz te przepisy nieświadomie, wcale nie uratuje firmy przed potencjalną karą, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Żeby uniknąć płacenia grzywny, zapoznaj się z prawem pracy. Już teraz stwórz idealny harmonogram pracy na GrafikOptymalny.pl!

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz