Notatniki – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?

 

Robisz dużo podręcznych notatek na papierze? Wolisz klasyczne notesy od oddzielnych folderów w plikach tekstowych na prywatnym lub służbowym komputerze? Odręczne zapiski to doskonały sposób, aby zapamiętać dane, zanotować ważne terminy czy zadania do wykonania. Idealnie sprawdzą się dla uczniów, studentów oraz pracowników. Jak wybrać najlepsze notatniki dla siebie? Podpowiadamy, na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę porównując różne opcje.

Dlaczego warto kupić notatniki?

Wiele osób ceni sobie tradycyjne rozwiązania. Do nauki lub pracy doskonale sprawdzą się klasyczne notatniki. Doskonale sprawdzą się do zapisywania ważnych zagadnień w szkole lub na studiach, wpisywania terminów klasówek, kolokwiów bądź egzaminów, notowania tytułów książek, do których warto sięgnąć. Taki notes jest podręczny, dlatego z powodzeniem zmieści się w damskiej torebce, plecaku czy teczce. Dzięki temu najważniejsze zapiski można mieć zawsze przy sobie.

Notatniki są także niezastąpione w pracy biurowej. Można je wykorzystać w roli terminarza, w którym będziemy zapisywać ważne rozmowy telefoniczne, służbowe spotkania czy prace do wykonania na danych dzień. Wiele osób tworzy listy z zadaniami, które następnie odhacza. Taki sposób pomaga zorganizować dzień,  opanować chaos i wyrabiać się z terminami, a jednocześnie jest doskonałą motywacją. Odhaczone zadania pokazują, że byliśmy wydajni i wiele pracy już za nami.

Dobierz format dla siebie

Notatniki dostępne są w wielu różnych formatach. Najpopularniejsze są niewielkie notesy A6 oraz format zeszytowy (A5). Z powodzeniem można znaleźć także duże notatniki A4. Wielkość powinniśmy uzależnić od indywidualnych potrzeb. Podręczny notes A6 można schować wraz z dokumentami, włożyć do damskiej torebki, większego portfela czy schowka samochodowego. Większy format A5 daje więcej miejsca na zapiski, a jednocześnie pozostaje poręczny. A4 jest przeznaczony raczej do użytku typowo biurowego.
Notesy z miękką okładką są lżejsze, ale te z twardą pozwalają wygodnie notować „na kolanie”, dlatego dobrze sprawdzą się, gdy nie będziemy mieć dostępu do biurka lub innego blatu.

Zwróć uwagę na jakość papieru

Dostępne na rynku notatniki wykonane są z różnej jakości papieru. Ma on znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na estetyce naszych zapisków. Notes w roli służbowego formularza powinien dobrze się prezentować, dlatego warto sięgać po doskonałej jakości papier i stylową, twardą oprawę.

Znaczenie ma również to, czym piszemy.  Pod uwagę warto wziąć gramaturę papieru, czyli masę jednego m2 wyrażoną w gramach. Grubszy papier stwarza mniejsze zagrożenie prześwitywania atramentu. Do szybkich zapisków długopisem lub cienkopisem wystarczy papier o gramaturze 90 g/m2. Takie kartki będą jednak za cienkie do pisania piórem wiecznym czy kulkowym (atrament ze stalówki mógłby wtedy przemoknąć). Osoby, które w notatniku chciałyby ćwiczyć kaligrafię lub rysować, powinny sięgać po grubszy papier (gramatura 100-120 g/m2). W notatnikach producenci zwykle stosują gramaturę od 80 do 100 g/m2.

Grubość papieru to jednak jedynie jeden z ważnych parametrów. Pod uwagę warto wziąć także gładkość, spoistość powierzchni, dwustronność oraz przezroczystość 

Zobacz ofertę notatników na stronie Alibiuro.pl

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz