Punkty skupu złota i srebra

Złoto i srebro to najpopularniejsze kamienie szlachetne, które mają swój obieg w społeczeństwie od wielu, wielu lat. Są one tymi kruszcami, które obecnie są najczęściej używane (sprzedawane i kupowane) przez zwykłych użytkowników, którzy zdają sobie sprawę z możliwości dostępnych na rynku. Warto przyjrzeć się sposobom na to, jak można wykorzystać zużyte złoto i srebro, aby na nim zyskać. A można sprzedać w zasadzie wszystko, co naprawdę jest złote albo srebrne, oczywiście bez dodatków w postaci cyrkonii czy ozdobnych kamieni. 

Punkty skupu złota i srebra

Istnieje wiele punktów, które zajmują się skupem złota i srebra. Dzięki temu można bez problemu oddać to, co już nie jest potrzebne, a jednocześnie odzyskać nieco pieniędzy. Można tego dokonać w zasadzie w każdym mieście Polski. Tam, gdzie jest prowadzony skup złota, zwykle można też sprzedać srebro albo i inne metale. Lombardy, mennice i inne punkty zajmują się skupem złota i srebra, podając za to zróżnicowane ceny. 

Ceny te właściwie zależą w dużej mierze właśnie od miejsca, w którym sprzedaje się swoje przedmioty. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem dla Polaków jest lombard. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ono jedyną możliwością. Czasem może się nawet okazać, że sprzedaż w lombardzie będzie nieopłacalna – inny punkt jest w stanie zaproponować wyższą cenę, nie narzucając dużej marży. Tak więc warto załatwiać takie sprawy także w komisach kruszców, w skupach metali różnego rodzaju albo w Internecie. Dawniej skup prowadził też Narodowy Bank Polski, ale w tym momencie nie oferuje już tego rodzaju opcji.

Jako złom złota czy srebra można rozumieć zarówno starą, jak i zepsutą czy niekompletną biżuterię. Przetrzymywanie jej w domu może okazać się bezcelowe. Można wybrać lepszy sposób i po prostu ją sprzedać, aby przy okazji odzyskać nieco pieniędzy. Prawdopodobnie będzie ona wykorzystana ponownie. Profesjonaliści dokonają wyceny za konkretne przedmioty, aby określić wartość oferowanego złomu. Odnosi się ona do cen złota i srebra na świecie, a cenniki są stale aktualizowane.

Aby wycenić złoto albo srebro trzeba najpierw je zważyć. Oczywiście odbywa się to po uprzednim odjęciu od nich wszelkich kamieni, cyrkonii. Liczy się czyste złoto lub srebro. Wycena zależy też od próby, która jest wybita na materiale. Czasem zdarza się, że próba nie została wybita na produkcie – wtedy trzeba to zrobić w salonie podczas specjalnego badania. Płatność jest zwykle realizowana od razu, od ręki, co jest korzystne dla klienta.

skup złota i monet

Skup internetowy

Złom srebra i złota skupowany jest także przez Internet. To bardzo wygodny sposób, ponieważ w zasadzie nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Przesyłkę można przekazać kurierowi, który dostarczy ją do siedziby właściwej firmy. Taka przesyłka będzie ubezpieczona, aby dać klientowi gwarancję na powodzenie transakcji. Dzięki takiemu sposobowi złoto i srebro będzie ponownie wykorzystane, a pieniądze za nie nie przepadną (sprawdź ceny skupu).

Złom monetarny

Wartość złota rośnie. Ci, którzy chcą na nim zarobić, na pewno śledzą zmiany cen. Na rynku można wymieniać także monety obiegowe i kolekcjonerskie, które określa się mianem złomu monetarnego. 

Czas na sprzedaż złota i srebra

Trzeba wyliczyć i poczekać, kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż kruszców. Ceny za gram zmieniają się w zależności od cen na rynkach światowych. We wszystkich punktach, gdzie złoto i srebro można sprzedać, są one na bieżąco aktualizowane tak, aby przynieść jak największą satysfakcję klientowi. Z drugiej strony nie warto czekać zbyt długo na to, kiedy wzrośnie cena złota i srebra, bo może nie wzrosnąć wcale, a wtedy przegapi się ten moment, który jest punktem szczytowym.

Nie ma sensu zagracać sobie szuflady niepotrzebną, starą biżuterią ze złota i srebra, która już się nie przyda, bo jest zniszczona albo niekompletna. Chyba że przedstawia jakąś wartość sentymentalną. Zalegające złoto i srebro można oddać do specjalnego punktu skupu (lombardu, mennicy, itd.), tam uzyskać za nią odpowiednią cenę i odzyskać nawet nieco jej wartości, jednocześnie porządkując szuflady.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz