Układanie płytek elewacyjnych - co warto wiedzieć

Zewnętrzną dekorację domu można wykonać na różne sposoby, od zastosowania materiałów tynkarskich po różne sposoby montażu poszycia. Wybór jednego lub drugiego rodzaju wykończenia zależy od możliwości właściciela, jego preferencji estetycznych lub dostępności konkretnego materiału. Pod tym względem płytki elewacyjne są materiałem o najszerszym zakresie możliwości.

Jak się układa płytki elewacyjne?

W przeciwieństwie do paneli sidingowych lub elewacyjnych, które mają pewną ogólną kolejność technologiczną montażu, płytki elewacyjne są dostępne w wielu wersjach.

W zależności od projektu można je układać w technologii tradycyjnej lub montować metodami zbliżonymi do techniki montażu bocznicy. Główną różnicą między płytkami elewacyjnymi a innymi rodzajami wykończeń zewnętrznych jest niezależna instalacja każdego elementu, szeroka gama typów, materiałów i wyglądu. Płytki​ Cerrad elewacyjne to materiał, który można zamontować na kilka sposobów:

  • Do kleju. Metoda najbardziej zbliżona do metod układania okładzin z płytek.
  • Do mocowania materiałów (wkręty samogwintujące, kleimery itp.).

Do produkcji okładzin elewacyjnych można zastosować:

  • Granit ceramiczny, sztuczny kamień.
  • Plastik (polipropylen, winyl itp.).
  • Piasek polimerowy.
  • Bazalt.
  • Azbestocement itp.

Głównym zadaniem okładziny elewacyjnej jest uformowanie ochronnej powłoki domu, która wytrzyma zewnętrzne warunki atmosferyczne i ma wysokie walory dekoracyjne. Istnieje szczególny stosunek do wyglądu wykończenia, ponieważ to efekt zewnętrzny jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, patrząc na każdy dom.

Pod tym względem płytki elewacyjne Cerrad biją wszelkie rekordy – mają największą liczbę rodzajów imitacji powierzchni kamienia czy drewna. W produkcji płytek elewacyjnych wykorzystywane są wszystkie warianty wzorów stosowane przy produkcji sidingu, paneli elewacyjnych i innych okładzin. W przeciwieństwie do innych rodzajów okładzin zewnętrznych niektóre rodzaje płytek elewacyjnych można z powodzeniem wykonać ręcznie. Obecność komponentów nie jest charakterystyczna dla wszystkich rodzajów płytek elewacyjnych. Wiele rodzajów materiałów układa się przy użyciu konwencjonalnej technologii i nie wymaga dodatkowych elementów. Taka sytuacja jest typowa dla materiału o niewielkich rozmiarach.

Jeśli elementy są dość duże, nie będzie łatwo obejść się bez specjalistycznych części. Dodatkowo elementy mocujące – obejmy, wsporniki montażowe itp. mogą być wykorzystane jako materiały składowe. W przypadku niektórych rodzajów materiałów producenci przewidują stworzenie podsystemu - konstrukcji nośnej do instalacji z utworzeniem elewacji wentylacyjnej. Jednocześnie większość rodzajów płytek przeznaczonych do montażu na sucho nie jest ściśle związana z rodzajem podsystemu i może być montowana na dowolnych deskach – drewnianych lub metalowych.

Płytki Cerrad elewacyjne

W przypadku płytek montowanych na klej wymagane jest równe i jednolite podłoże. Ściany domu, zwłaszcza starej daty, mogą mieć wiele różnych wad - pęknięć, wgnieceń, rozwarstwień lub wykruszeń. Ponadto izolację zewnętrzną można zainstalować na powierzchni ściany, co wymaga nałożenia na siebie gęstej warstwy do układania płytek.

Najlepszą podstawą jest warstwa tynku. W przypadku stosowania jej na sztywnym podłożu, można zrezygnować ze zbrojenia, natomiast w przypadku tynkowania stosunkowo miękkiej izolacji lub luźnego i podatnego na zrzucanie materiału muru, dla wytrzymałości lub odporności tynku wymagana będzie siatka zbrojąca. W tym celu stosuje się siatkę metalową lub z włókna szklanego, którą montuje się na grzejniku lub na ścianie i nakłada na nią warstwę tynku.

W przypadku stosowania lamp ostrzegawczych (prowadnic) do wyrównania powierzchni warstwy tynku, siatka wzmacniająca jest instalowana z wyprzedzeniem, przed instalacją lamp ostrzegawczych. Obecność siatki nie zapobiega pojawianiu się pęknięć, nie wzmacnia materiału ściany. Siatka służy do zwiększenia wytrzymałości tynku. Dlatego na problematycznych ścianach, przed tynkowaniem, należy jak najdokładniej usunąć wszelkie kruche miejsca, po czym należy nałożyć warstwę gruntu głęboko penetrującego.

Powierzchnię ściany należy oczyścić z wszelkich zamontowanych na niej ciał obcych - usunąć wszystkie światła, odłączyć wykończenia, odpływy, wsporniki, klimatyzatory itp. Następnie należy dokładnie obejrzeć ścianę, określając jakość powierzchni, stan materiału i liczbę obszarów problematycznych.

Gdzie można kupić płytki elewacyjne?

Płytki Cerrad elewacyjne najkorzystniej jest kupować w znanych i sprawdzonych sklepach. W przypadku sklepów stacjonarnych, mamy możliwość obejrzenia produktu, ale musimy się liczyć z jego wyższą ceną. W sklepach internetowych płytki elewacyjne mogą być tańsze, niekiedy nawet o 20%. W przypadku dużych powierzchni jest to znacząca różnica. Warto też kupować płytki renomowanych producentów. Oszczędność i zakup płytek niskiej jakości, to jedynie pozorna oszczędność.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz