Co to jest OHSAS 18001?

OHSAS 18001 jest to międzynarodowa norma dotycząca systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. W Polsce stosuje się w tym zakresie normę PN-N 18001. Obie te normy są stworzone tak, aby były możliwe do wprowadzenia w każdej organizacji niezależnie od branży czy wielkości.

 I mają bardzo podobne wymagania. Należy jednak mieć na uwadze to, że PN-N 18001 jest polską normą i nie ma statusu międzynarodowej normy ISO. Dlatego, aby uzyskać globalny certyfikat OHSAS 18001 należy przejść pozytywnie audyt niezależnej jednostki certyfikującej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie:  - http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja-ohsas18001

Jakie są korzyści z przeprowadzenia certyfikacji OHSAS 18001?

Dzięki wprowadzeniu zasad zgodnych z wymogami OHSAS 18001 w organizacji można uzyskać większą skuteczność w kontroli ryzyka dotyczącego BHP. Podczas wdrażania OHSAS 18001 identyfikowane są potencjalne zagrożenia oraz opracowywane metody ich kontroli. Dzięki temu powstają bardziej bezpieczne i komfortowe warunki pracy. W ten sposób spada też liczba wypadków przy pracy oraz  zachorowań, co jest równoznaczne z znacznymi oszczędnościami i spadkiem absencji pracowników. Podnosząc poziom bezpieczeństwa i higieny pracy często można też zaobserwować usprawnienie działania firmy oraz poprawę jej efektywności. Nie bez znaczenia jest tez fakt, że posiadanie certyfikatu OHSAS 18001 zdecydowanie poprawia wizerunek przedsiębiorstwa. Wprowadzając już teraz wyższe standardy w zakresie BHP organizacja bez problemu przystosuje się w przyszłości do stale rosnących wymagań prawnych dotyczących tej strefy. Oczywiście certyfikacja OHSAS może być połączona z wdrożeniem innych norm np. dyrektywy ATEX, jeśli w zakładzie występuje atmosfera wybuchowa, czy systemu HACCP w branży spożywczej. Jeśli do procesów zachodzących w firmie wykorzystywane są pojazdy, to warto też pomyśleć nad wdrożeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego zgodnego z ISO 39001.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz