Ósemki - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki to zęby, które wychodzą znacznie później niż wszystkie inne zęby stałe. U niektórych osób pojawiają się nawet koło czterdziestki. Tym samym zazwyczaj mają mało miejsca, aby wyjść w całości, często więc wyrzynają się do połowy lub tylko w niewielkiej części. Może to przysparzać wielu problemów począwszy od stanów zapalnych, a kończąc na bólu.

Objawy wyrzynających się ósemek 

Bardzo rzadko zdarza się, aby ósemki, czyli zęby mądrości, wyrzynały się bez przykrych objawów towarzyszących. Dodatkowo dolegliwości mogą się jeszcze nasilać, gdy ósemki z braku miejsca zatrzymają się w nietypowych pozycjach w kości szczękowej. Pierwszym zwiastunem najczęściej jest opuchlizna dziąsła i zaczerwienie, co już powoduje pewien dyskomfort w ustach. Ale to nie wszystko, ponieważ wyrzynającym się zębom mądrości może także towarzyszyć ból szczęki, a nawet bóle głowy. Mogą temu oczywiście zaradzić tabletki na ból zęba gemini.pl/kategoria/zdrowie/bol/bol-zeba, ale zdarza się, że trzeba zgłosić się do stomatologa, który zastosuje inne leczenie, a nawet może skierować nas do innego specjalisty, jakim jest chirurg szczękowy. 

Próchnica i częste stany zapalne 

Jako że ósemki znajdują się na samym końcu i to często stłoczone, to tym samym dużym utrudnieniem jest ich prawidłowa higiena. Ciężko dostać się tam szczoteczką i dobrze oczyścić je z osadów. Bywa i tak, że zatrzymują się tam resztki jedzenia, które z czasem powodują stany zapalne i tym samym również ból. Doraźnie pomogą nam tabletki na ból zęba, ale jeśli objawy te nie mijają i dokuczają nam coraz częściej, to najlepszym sposobem, aby im zaradzić, jest chirurgiczne usunięcie zębów mądrości. 

Usunięcia ósemek może podjąć się chirurg szczękowy, który w pierwszej kolejności zleca zdjęcie RTG, które pozwoli dokładnie ustalić położenie zęba i tym samym dokonać sprawnej ekstrakcji. Bardzo często jest ona także konieczna, ponieważ zła higiena przyczynia się do powstania próchnicy nie tylko w zębie mądrości, ale również znajdujących się w jego pobliżu innych zębów stałych, co w konsekwencji może przyczynić się do jeszcze poważniejszych chorób dziąseł. Zazwyczaj więc bywa tak, że jest to jedyna droga ratunku dla naszych pozostałych zębów. 

Jak radzić sobie z wyrzynającymi się ósemkami?

Jak wyżej zostało wspomniane, wyrzynające się zęby mądrości mogą wywoływać nie tylko dyskomfort, ale i ból. W takich sytuacjach pomocne mogą być tabletki na ból zęba, ale można także radzić sobie w inny sposób. Przede wszystkim trzeba bardzo dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do stanów zapalnych. Na dokuczliwe stany zapalne mogą być także pomocne różnego rodzaju płukanki. Można sięgnąć po gotowe preparaty, a także po sprawdzone zioła, które mają właściwości przeciwzapalne, ściągające i łagodzące, np. rumianek czy szałwia. Innym sposobem jest także zastosowanie płukanek z wody utlenionej. Na pewno również sam stomatolog zaleci nam, jak radzić sobie skutecznie z wyrzynającymi się zębami mądrości.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz