Chcesz importować z Chin? Poznaj 7 kluczowych wskazówek!

Import z Chin cieszy się coraz większą popularnością. Produkowane w Azji produkty są bowiem bardzo tanie. To podstawowy czynnik wpływający na duże zainteresowanie ich importem. Warto jednak pamiętać, że handel an tak dużych odległościach nigdy nie jest ważny. Trzeba więc mieć na uwadze kilka podstawowych wskazówek.

1. Znalezienie rzetelnego partnera to podstawa

Jak znaleźć godnego zaufania dostawcę z Chin? Pierwszym rozwiązaniem jest zlecenie importu firmie zewnętrznej. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zapłacenia prowizji, ale z drugiej strony maleje ryzyko popełnienia pomyłki. Nie trzeba się też martwić kwestiami formalnymi. Coraz więcej osób stawia jednak na import bezpośredni. W tym przypadku dostawcy warto poszukać przez portale branżowe różnego rodzaju. Co ciekawe, najczęściej sprawdzają one wiarygodność producentów. Spada więc ryzyko poznania nieuczciwego partnera. Poza tym nie trzeba płacić prowizji, co znacznie zmniejsza koszty importu. W celu sprawdzenia rzetelności dostawcy dobrze jest zadać mu kilka pytań np. odnośnie posiadanych certyfikatów itd.

2. Wybór formy transportu towaru

Jest w tym przypadku kilka możliwości transportu towaru - kurier, droga morska lub droga lądowa. Dla ograniczonych wagowo przesyłek dobrym rozwiązaniem jest kurier. Jednak nie jest to tania forma transportu, chociaż bardzo szybka. Transport lotniczy sprawdza się tylko w przypadku przewozu towarów o niewielkiej skali. Zaletą tej formy transportu jest szybkość. Ostatnią opcją jest transport morski za pomocą kontenera. Koszt jest niewielki, ale czas przewozu towaru zdecydowanie najdłuższy. Wybór w tym przypadku zależy od ilości i rodzaju transportowanego towaru.

3. Dokładna kontrola importowanego towaru

Bardzo wielu importerów popełnia podstawowy błąd i nie przykłada należytej wagi do kontroli transportu. Jest to bardzo istotne przede wszystkim w przypadku dużych dostaw. Często w czasie kontroli wychodzi na jaw np. złe oznakowanie towaru np. brak oznaczenia CE wymaganego w UE. Oczywiście rodzaj kontroli powinien zależeć od rodzaju zamówionego towaru.

4. Negocjowanie cen

Importerzy najczęściej nie próbują nawet negocjować warunków płatności i akceptują od razu propozycję producentów z Chin. Oczywiście proponowane przez nich warunki są korzystne dla jednej ze stron. Importer jest często pokrzywdzony. Dlatego zaproponowane warunki zawsze warto jest próbować negocjować. Co więcej trzeba dążyć do tego, aby nie płacić całości kwoty zamówienia przed jego załadunkiem np. na statek. Załadunek i jego stan powinien najpierw zostać potwierdzony odpowiednim dokumentem.

5. Polscy spedytorzy lepsi niż Azjaci

Co ciekawe, producenci z Azji często chcą wliczyć koszty transportu w wartość towaru. Nie warto się na tę propozycję godzić. W większości przypadków tańszym rozwiązaniem i o wiele bezpieczniejszym jest współpraca ze spedytorem polskim. Decydują się na transport CIF/CFR importer nie ma bowiem żadnej kontroli nad załadunkiem. Nie wpływa też na wybór armatora. Nie może ponadto wybrać firmy, która zajmie się obsługą portowo-magazynową danego zamówienia. Wszystko narzuca z góry chiński producent. W praktyce powoduje to w zasadzie same problemy.

6. Niska cena to nie wszystko

Decydując się na import towaru z Chin nie należy kierować się przede wszystkim najniższą ceną. Tymczasem wielu importerów wciąż popełnia ten błąd i przy niskiej cenie zapomina sprawdzić wiarygodność producenta. Poza tym kluczowe znaczenie ma sprawdzenie jakie polskie i europejskie regulacje wiążą się ze sprowadzeniem danego produktu do kraju. Tutaj bardzo ważna jest oczywiście wysokość cła. Warto sprawdzić też czy na dany towar nie ma nałożonego antydumpingu. Tak naprawdę na całościowy koszt importu składa się więc wiele różnych czynników. Cena towaru jest tylko jednym z nich i często nie najważniejszym. Zresztą do lamusa należy włożyć dzisiaj twierdzenie, że towary importowane z Chin są najtańsze. Pracownicy z Państwa Środka nie chcą pracować już prawie za darmo i ich pensje znacznie wzrastają.

7. Import z Chin to interes dla wytrwałych oraz pracowitych osób

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy import z Chin był prawdziwą żyłą złota. Wprawdzie dalej można w ten sposób niezłe zarobić, ale wymaga to naprawdę sporych nakładów sił i czasu. Wynika to z faktu, że obecnie w dużej mierze sprzedaż przeniosła się do internetu. W sieci można zakupić w zasadzie wszystko, również z dalekich Chin. Widać to doskonale dzięki rosnącej popularności takich stron jak Aliexpress. Wielu importerom trudno jest z tym konkurować. Dlatego marże w przypadku towarów importowanych z Chin wynoszą dzisiaj tylko od 5 do 15%, a nie tak jak przed laty 80-90% czy jeszcze więcej. Mimo to import z Chin może być naprawdę dobrym pomysłem na biznes. To opcja opłacalna, ale wymagająca sporych nakładów sił, czasu i energii. Co warto więc importować z Chin? Na pewno wciąż ma się dobrze chińska elektronika. Dzisiaj niczym nie ustępuje ona jakościowo produktom zachodnich firm, a przy tym jest znacznie tańsza.

Jeżeli chcesz importować z Chin, postaw na odpowiednią firmę - http://www.importfromchina.pl/import-z-chin

 

Artykuł partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz