Jakich formalności należy dopełnić, by założyć opłacalny rachunek firmowy? Sprawdzamy

Jeśli z sukcesem przebrnąłeś przez formalności urzędowe, stając się tym samym właścicielem firmy, czas rozejrzeć się za firmowym rachunkiem. W artykule podpowiemy, w jaki sposób wybrać najlepsze konto dla firmy. Sprawdzimy również, jakich formalności należy dopełnić, aby móc z niego korzystać.

Wybierając rachunek firmowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Jedną z najważniejszych są niskie koszty jego prowadzenia. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu jedynie o opłatę za otwarcie i użytkowanie rachunku. Nie mniej ważne są koszty przelewów (także te do ZUS-u i US), wypłat pieniędzy z bankomatów czy opłaty za wydanie i użytkowanie karty debetowej.

 

Często zdarza się, że użytkowanie firmowego konta jest bezpłatne jedynie przez kilka pierwszych miesięcy lub po spełnieniu określonych w umowie wymagań. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto dokładnie zweryfikować tę kwestię.

 

Dostosuj konto do specyfiki działalności

 

Dobry rachunek firmowy to rachunek dostosowany do potrzeb konkretnej działalności. Zanim porównasz ze sobą oferty poszczególnych banków, oferujących firmowe konta, warto, byś odpowiedział sobie na kilka podstawowych pytań:

  • * czy będziesz regularnie wypłacał pieniądze z bankomatów (w Polsce i za granicą);
  • * czy będziesz wypłacał i wpłacał pieniądze w oddziale banku;
  • * czy chcesz korzystać z bankowego serwisu transakcyjnego przy pomocy telefonu komórkowego lub tabletu;
  • * czy posiadasz zagranicznych kontrahentów i będziesz realizował międzynarodowe przelewy bankowe;
  • * czy chciałbyś inwestować nadwyżki finansowe w atrakcyjnie oprocentowane depozyty;
  • * czy rozważasz zaciągnięcie kredytu, który pomoże Ci rozwinąć działalność?

 

Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatów za granicą, priorytetem powinny być jak najniższe opłaty za takie operacje. Jeśli chcesz korzystać z konta przez telefon komórkowy, wybierz bank, który zaoferuje Ci taką możliwość.

Jeśli chcesz, by firmowe konto przyniosło Ci odczuwalne dla portfela zyski, zwróć uwagę na oferowane przez bank programy lojalnościowe i promocyjne. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Toyota Bank, oferujący Rachunek Firmowy. Aktywni klienci banku, posiadający konto dla firm, mogą wziąć udział w promocji Polecaj & Zyskuj, zarabiając nawet 1200 zł miesięcznie.

 

Jak założyć rachunek firmowy?

 

Większość banków umożliwia założenia firmowego konta przez internet. Wystarczy jedynie wypełnić i wysłać wniosek, a następnie zaakceptować warunki umowy.

 

Jakie informacje należy wpisać we wniosku?

 

Wymagane do założenia konta dane mogą różnić się w zależności od konkretnego banku. W większości przypadków będą to jednak:

  • * nazwa firmy, NIP i REGON, forma prawna, PKD, czyli numer Polskiej Klasyfikacji Działalności;
  • * dane adresowe firmy;
  • * dane właściciela działalności (imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail);
  • * dane kontaktowe firmy (numer telefonu, adres e-mail);
  • * liczba reprezentantów firmy i ich dane osobowe.

 

Firmowy rachunek z powodzeniem założysz przez internet. Będziesz mógł zacząć korzystać z niego jeszcze tego samego dnia, w którym zawrzesz umowę z bankiem.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz