Jak dbać o bezpieczeństwo sieci w firmie?

Każda firma działająca obecnie na rynku - niezależnie od jej wielkości - nie jest w stanie funkcjonować bez wykorzystania dostępu do Internetu oraz najróżniejszych rozwiązań sieciowych. Pracownicy korzystają z sieci, aby móc dzielić się stworzonymi elementami projektów, korespondować e-mailowo czy brać udział w telekonferencjach. Wszelkie dane będące w posiadaniu przedsiębiorstwa przechowywane są w formie elektronicznej, a serwerownie niektórych korporacji zajmują naprawdę ogromną przestrzeń. Niestety, przestępcy mają świadomość tego, jak istotne stały się wszelkie rozwiązania sieciowe – haker poszukujący łatwego zysku postara się złamać zabezpieczenia i dostać się do interesujących go danych czy systemów. Przedsiębiorcy muszą starać się nadążyć zarówno za rozwojem technologii "pozytywnych", które działają w służbie firm, jak i tych, które mogą boleśnie zaszkodzić rozwojowi przedsiębiorstwa.

Jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca?

W każdej firmie powinien być zatrudniony wykwalifikowany pracownik na stanowisku administratora sieci. Taka osoba zajmuje się szeroko pojętą siecią firmową, dba o jej poprawne i sprawne działanie oraz o zachowanie bezpieczeństwa przesyłanych danych. Czy administrator powinien jednak działać w pojedynkę? Ostatnie wypowiedzi badaczy sugerują, że (zwłaszcza w większych korporacjach) bardzo istotne jest zatrudnienie dodatkowego eksperta na stanowisku menadżera bezpieczeństwa. Ten pracownik powinien być w 100% skupiony na kwestiach zabezpieczeń, nowych trendach w tej kategorii oraz pojawiających się zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Menadżer bezpieczeństwa może być także odpowiedzialny za przeprowadzanie szkoleń dla pracowników "mniej technicznych", którzy pracują w działach firmy mniej związanych z technologiami sieciowymi, jednak wykorzystują Internet do swoich codziennych obowiązków.

Na co warto uczulić pracowników?

Socjotechnika ma ogromne znaczenie w przeprowadzaniu ataków na sieci. Bardzo często cyberprzestępcy zamiast uciekać się do łamania zabezpieczeń czy tworzenia zaawansowanych technologicznie wirusów, decydują się na wysłanie fałszywej wiadomości skłaniającej ofiarę do ujawnienia danych lub haseł. Dlatego właśnie istotne jest prowadzenie szkoleń i poruszanie na nich najistotniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę? Pracownicy powinni uważnie czytać wszelkie otrzymywane wiadomości. Sprawdzać, kto jest nadawcą, skąd pochodzą wklejone w treści odnośniki, doszukiwać się wszelkich błędów czy niejasności, które mogą ujawnić, że wiadomość jest próbą podszycia się lub wyłudzenia danych. Należy uczulić pracowników (zwłaszcza tych, którzy wysyłają bardzo wiele wiadomości e-mail każdego dnia) na fałszywe, złośliwe załączniki w wiadomościach oraz próby wyłudzenia przelewów. Być może w przyszłości atak na firmę zostanie udaremniony dzięki szybkiej reakcji jednego z przeszkolonych pracowników.

Jak się ochronić przy pomocy technologii?

Na rynku znajduje się bardzo wiele produktów wielu marek, których zadaniem jest ochrona sieci firmowej przed cyberprzestępstwami. Jak odnaleźć się w gąszczu możliwości i wybrać najlepsze, najbardziej opłacalne, a przede wszystkim najbezpieczniejsze rozwiązanie? Polecamy dokładne przeanalizowanie asortymentu czołowych producentów tego typu produktów i zaopatrzenie się w porządne zabezpieczenia. Jedną z najlepszych firm oferujących rozwiązania zabezpieczające jest Fortinet. Marka opracowała specjalne, profesjonalne technologie oraz dedykowane usługi, które tworzą spójny, wydajny system bezpieczeństwa, który z pewnością spełni oczekiwania wielu klientów profesjonalnych poszukujących nowoczesnych, stale aktualizowanych rozwiązań.

Produkty Fortinet wykorzystuje aż 320 000 klientów z całego świata, którzy doceniają kompleksowość oraz profesjonalność oferowanych rozwiązań. Ich zastosowanie poza zapewnieniem bezpieczeństwa, umożliwia także uproszczenie infrastruktury sieci oraz obniżenie ogólnych kosztów jej eksploatacji.

Na jakie rozwiązania zwrócić uwagę?

Rozwiązanie oferowane przez markę Fortinet, szeroko polecane przez użytkowników to FortiGate, czyli wielofunkcyjna platforma zabezpieczeń. Wśród całej gamy tych produktów każdy z przedsiębiorców znajdzie coś dla siebie i swojej firmy, niezależnie od jej wielkości czy profilu działania. Połączenie dedykowanego systemu operacyjnego FortiOS ze specjalistycznymi procesorami FortiASIC pozwala na zapewnienie skutecznej ochrony sieci firmowej. Firma oferuje także wiele dodatkowych możliwości zabezpieczeń. Są to między innymi: FortiCamera (monitoring wideo IP), FortiCloud (logowanie i obsługa administracyjne chmur), FortiMail (ochrona poczty e-mail), FortiToken (funkcja tokena uwierzytelniania dwuskładnikowego), FortiWeb (firewall aplikacji sieciowych) czy FortiADC (kontroler dostarczania aplikacji).

Dlaczego rozwiązania FortiGate są tak skuteczne w ochronie sieciowej? Przede wszystkim dlatego, że ochrona działa jednocześnie na dwóch poziomach. Jest to poziom sieciowy oraz poziom aplikacyjny. System aktualizowany jest automatycznie, dzięki czemu zawsze zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym przed pojawiającymi się zagrożeniami w sieci. Przy zakupie jednego rozwiązania marki Fortinet klient otrzymuje dostęp do wielu udogodnień i zabezpieczeń, takich jak na przykład: ochrona przed wyciekiem danych, obsługa IPv6, zaawansowany antywirus z funkcją sandboxing w chmurze, tryb pracy router/transparent, wsparcie dla VoIP (Voice over IP), optymalizacja WAN, ochrona przed włamaniami, zarządzanie pasmem czy wsparcie dla BYOD (rozpoznawanie urządzeń, funkcja reputacji użytkownika).

Przykłady produktów Fortinet

Produkt o  numerze katalogowym FG-100D-BDL-974-12 jest rozwiązaniem przeznaczonym dla przedsiębiorstw średniej wielkości, a także oddziałów większych firm. Zapewnia on funkcjonalności zarówno zapory firewall najnowszej generacji, jak i wielofunkcyjnej platformy UTM, która chroni przed wieloma zagrożeniami jednocześnie.

Seria Fortigate 200-D stworzona jest, aby realizować potrzeby średnich oraz większych firm. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia przedsiębiorstwo jest chronione przed zagrożeniami w sieci i wszelkimi cyberprzestępstwami. Wykorzystane w produkcie rozwiązania to akcelerowana przepustowość oraz zintegrowany kontroler i przełącznik sieci bezprzewodowych.

Gdzie najlepiej zakupić rozwiązania Fortinet?

Korzystanie z usług autoryzowanych partnerów producentów tego typu urządzeń jest niezwykle opłacalne, ponieważ klient prócz oczekiwanego produktu otrzymuje pełne wsparcie techniczne, profesjonalne konsultacje ekspertów, oraz licencję na kilka lat otrzymywanie aktualizacji posiadanego oprogramowania, co jest szczególnie ważne w przypadku zabezpieczeń. Firma thomas it posiada w swoim asortymencie szeroką gamę produktów Fortinet. Konsultanci z chęcią pomogą Państwu w wyborze najlepszych produktów, dostosowanych do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz udzielą porad na każdym etapie zakupu i instalacji.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz