Czy można odliczyć 100% bez prowadzenia kilometrówki?

Czy to prawda, że są samochody do 3,5 t, od których można odliczać 100% podatku VAT bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Czy to prawda, że są samochody do 3,5 t, od których można odliczać 100% podatku VAT bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

O pomoc w odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy eksperta – Pana Igora Błaszczaka z biuro rachunkowe w gdynii - ksiegowygdynia.pl.

- Ustawodawca rzeczywiście przewidział możliwość odliczania 100% VAT od niektórych samochodów do 3,5 tony. Chodzi tutaj o pojazdy, których wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika jest niemożliwe lub nieistotne ze względu na ich specyficzną konstrukcję – mówi Igor Błaszczak.

Do tej grupy ustawodawca zaliczył pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które mają 1 rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej trwałą przegrodą bądź ścianą. Chodzi o pojazdy, które przepisy ruchu drogowego klasyfikują jako samochody wielozadaniowe lub VAN. Kolejną grupą są pojazdy z otwartą przestrzenią ładunkową.

100% podatku VAT można odpisać również od pojazdów samochodowych, innych niż auta osobowe, mających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń oraz oddzielne nadwozie do przewozu ładunków.

- Trzecią grupą są pojazdy specjalne spełniające warunki specjalne określone w oddzielnych przepisach – objaśnia nasz ekspert.

Do tej grupy zaliczono:

  • agregaty elektryczne i spawalnicze

  • koparki

  • koparko-spycharki

  • ładowarki

  • żurawie samochodowe

  • podnośniki przeznaczone do prac konserwacyjnych i montażowych

  • pojazdy przeznaczone do prac wiertniczych

Ważne jest jednak, aby dokumenty samochodu potwierdzały, że jest on pojazdem specjalnym.

- 100% podatku VAT, bez konieczności prowadzenia ewidencji przejechanych kilometrów, można również odpisać w przypadku samochodów, które na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 27.03.2014 zostały uznane za pojazdy przeznaczone wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej – precyzuje Błaszczak.

W tej grupie znalazły się pojazdy o przeznaczeniu pogrzebowym oraz bankowozy typu A i B z jednym rzędem siedzeń lub o masie całkowitej powyżej 3 ton.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz