Power Bank – czym jest i do czego się przydaje?

Postęp technologiczny pędzi w zastraszającym tempie, oferując nam co chwila wynalazki pozwalające na ułatwienie życia. Większość wynalazków jest użyteczna, lecz droga – na niektóre jednak może sobie pozwolić każdy z nas. Należy do nich między innymi Power Bank, czyli – w dosłownym tłumaczeniu – bank energii. Power Bank jest dosyć nowym urządzeniem, z którego istnienia nie zdaje sobie wciąż sprawy wiele osób. Warto to zmienić, bowiem jest naprawdę pomocny!

Do czego służy? Wynalazek ułatwiający życie Wiele obecnie podróżujemy – to przywilej współczesności, że loty nawet do najodleglejszych miejsc zajmują jedynie kilka godzin. Również samochodami czy autokarami jesteśmy w stanie przedostawać się na duże odległości – nasi przodkowie zaś uważali za wielką wyprawę przejazd w powozie z miasta do miasta. Nie mówiąc już o tych, którzy przez całe swoje życie nie ruszyli się nigdy ze swojej wsi, bądź miasteczka. Fakt, że obecnie możemy się tak przemieszczać i rozwój elektroniki sprawił jednak, że zaistniało zapotrzebowanie na nowe urządzenie – czyli właśnie Power Bank.

Dlaczego? Każdy teraz posiada smartfona lub telefon komórkowy - one też powstały po to, by komunikować się mimo dużych odległości. Korzystamy też z tabletów, iPadów, laptopów i innych, elektronicznych urządzeń, na przykład służących do gier. Wszystkie one jednak w czasie swojego działania zużywają energię, którą następnie musimy im ponownie dostarczyć, by się podładowały i mogły znowu sprawnie działać. Jest to szczególnie istotne w przypadku podróży na duże odległości, gdzie na przykład przez 5 godzin korzystamy z internetu na ekranie swojego smartfona.

Bateria – jak każdy wie – nie trzyma długo. Nawet jeśli to nowy model, korzystanie z połączenia internetowego bardzo zużywa energię, a po pewnym czasie użytkowania telefon – nawet nieużywany – nie wytrzyma bez ładowania więcej niż 1 dzień lub 2. Nie zawsze mamy możliwość podpięcia ładowarki do gniazdka – nie wszędzie jest prąd (na przykład rzadko zdarzają się gniazdka w autokarach). Czasem również konieczność podładowania telefonu po prostu wyleci nam z głowy, a później zostajemy w obcym mieście z baterią naładowaną na 14%, która lada chwila się rozładuje.

I co? Najlepiej mieć wtedy przy sobie Power Bank. Czym jest Power Bank i co wiedzieć przed zakupem? Power Bank jest bankiem energii – przenośnym, małym urządzeniem, które pozwala na przechowanie energii po to, by dzięki niej podładować inne urządzenie elektroniczne ze słabą baterią. Power Banki są na tyle małe, że zmieszczą się wszędzie, więc nie obciążają naszego bagażu i zawsze możemy je włożyć do torebki czy plecaka. To malutki akumulator, który nie potrafi sam wytwarzać prądu, ale potrafi go magazynować.

Ładujemy zatem Power Bank i dzięki temu gdy nasz smartfon będzie już wskazywał baterię niemal rozładowaną, możemy uzupełnić jej poziom podpinając Power Bank. Power Banki dzielą się na dwa rodzaje – w zależności od sposobu magazynowania energii. Są więc urządzenia z baterią 18650, bądź z baterią litowo-polimerową. Przed zakupem Power Banku powinniśmy jednak sporo na jego temat poczytać – wybór akumulatora zależy bowiem od kilku istotnych czynników, między innymi tego, jakie urządzenie pragniemy nim ładować (chodzi tu o napięcie), jak wielkiego zapasu energii potrzebujemy, jak wielki może być, jaka wydajność nas interesuje oraz, co dla niektórych najważniejsze, ile jesteśmy w stanie na niego wydać. Najlepsze Power Banki są bowiem, jak wiadomo, nieco droższe. Zyskujemy jednak solidny produkt – tańszy może wytrzymać nawet tylko jeden sezon.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz