- 14 czerwca 2024
- 0
Aromamarketing w biurach: zwiększanie...
- 3 czerwca 2024
- 0
Tablice magnetyczne – jakie mają zastosowanie?
- 14 maja 2024
- 0
Dokumentacja cen transferowych. Jak uniknąć...
Czy charakteryzuje się sprzedaż poleasingowa?
Na rynku wtórnym auta poleasingowe stanowią bardzo dużą grupę pojazdów. Wielu kierowców postrzega je jednak jako te z dużym przebiegiem, w nie najlepszym stanie i tym samym z możliwością zakupu za niską cenę. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się autom, które są sprzedawane przez firmy, to możemy wśród nich znaleźć doskonałe okazje – niska cena, ale bardzo dobry stan.
Młode auto z dużym przebiegiem – czy to musi być problem?
Samochody poleasingowe to pojazdy, które najczęściej mają 3-4 lata, czyli są stosunkowo młode i nie straciły za bardzo na wartości. Potencjalni kupcy są jednak ostrożni, gdyż są świadomi ich intensywności eksploatacji. Firmy użytkują auta codziennie, niekiedy pokonują one długie trasy, jednak czy musi być to równoznaczne z ich gorszym stanem.
Zdarza się, że auto poleaingowe tego samego rocznika jest bardziej zadbane niż auto prywatne. Stereotypowe myślenie, które owszem może się sprawdzać, ale nie musi, bardzo często zamyka kierowcom drogę do nabycia samochodu dobrego za niewielką cenę. Zapoznając się z ofertą np. na stronie aukcje.efl.com.pl, można dostrzec, że firmowe auto poleasingowe może spełnić nasze oczekiwania.
Sprzedaż poleasingowe w dobrym stylu
Podczas sprzedaży poleasingowej, również na stronie aukcje.efl.com.pl, wszystkie wystawione samochody, ale też inne produkty, akie jak np. sprzęt komputerowy czy też maszyny różnego rodzaju i meble, mają swoją cenę minimalną podaną przez sprzedawcę. Zakup odbywa się poprzez licytację, czyli trzeba nieustannie monitorować ewentualne zmiany na danej aukcji. W ten sposób można kupić samochód w naprawdę atrakcyjnej cenie.
Istotne jest, aby zanim przejdziemy do licytacji zapoznać się ze wszystkimi informacjami, dotyczącymi przedmiotu akcji. Pochopne decyzję mogą skończyć się zakupem samochodu czy urządzenia, którego tak naprawdę po przeczytaniu wszystkich danych technicznych byśmy nigdy nie kupili. Licytując, musisz być pewny, że jesteś w stanie za dany produkt zapłacić podaną sumę pieniędzy. Ktoś może podać wyższą kwotę, ale nie musi, dlatego w momencie, kiedy to Ty zaproponowałeś najwyższą sumę, jesteś w danej chwili najbliżej zakupu.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)