Wady i zalety CNC – obróbka metali

W ostatnich latach obróbka skrawaniem, obróbka CNC oraz inne formy pracy nad metalami mocno się zmieniły i doszło do rozkwitu technicznego. Wielu operatorów skrawarek czy tokarek nie wyobraża sobie pracy przy starych technologiach, gdy trzeba było całkowicie ręcznie pracować z urządzeniami od obrabiania metalu.

Od ustawienia materiału obrabianego przez ustawienie wrzeciona po wszystkie wymiary konieczne do pracy. skrawanie metalu wtedy charakteryzowało się tym, że zajmowało wiele czasu a bardzo często pojawiały się nieprecyzyjnie wykonane elementy, które nie dopasowane były do tych określonych w projekcie wymiarów. Za tym szły oczywiście koszta, ponieważ trzeba było na nowo kupować elementy umożliwiające przeprowadzenie kolejnego procesu, by tym razem ten element był wykonany lepiej. Dlatego okazywało się, że momentami obróbka metali była nieopłacalna. Ponowne wykonywanie skrawania niosło za sobą bardzo duże koszty, szczególnie gdy okazało się, że metal był dużych rozmiarów. Generowało to znaczące straty dla firm. 

Rozwiązaniem tych problemów była przełomowa technologia jaką jest obecnie obróbka metali i obróbka skrawaniem CNC. Dzięki wyjątkowej precyzji jaką daje ta metoda związana z tym, żę obrabiarki są numerycznie sterowane komputerowo i straty takie jak ponowny zakup metalu, by znów wykonywać takie samo zadanie są już bardzo rzadkie. Ten problem praktycznie się już nie pojawia. Dodatkowo czas wykonywania zlecenia jest kilka razy mniejszy a precyzja skrawania praktycznie idealna, całkowicie odpowiadająca założeniom projektu. Kolejny atut to obrabianie metalu w kilku wymiarach tak jak na sprzęcie, który ma wiele osi. Przykładem będzie obróbka skrawaniem trój osiowa czy taka, która będzie pozwalała również na wykonywanie elementów trójwymiarowych. 

obróbka cnc

Technologia CNC daje jeszcze jedną ważną możliwość jaką będzie produkcja masowa obrabianych elementów. Proces obróbki może być zautomatyzowany od podawania surowca do skrawania poprzez skrawanie zamiast noży skrawających wykonanie obróbki elementu oraz jego odbiór i tak kolejno do wykonywania określonej ilości produktów. równie istotne są komunikaty o zmianie noża tnącego czy wrzeciona skrawającego, dzięki tym możliwościom obróbka metali dąży do bezstratnej i bez awaryjnej gałęzi przemysłu metalurgicznego z korzyścią dla klientów.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz