Inwestycje alternatywne

Do najbardziej popularnych form inwestowania należą lokaty, fundusze oraz obligacje, które zarazem uznawane są za bezpieczne. Osoby planujące pomnażać swoje oszczędności mogą jednak wybierać wśród innych rozwiązań nazywanych inwestycjami alternatywnymi.

Najprościej rzecz ujmując inwestycje alternatywne to inwestycje realizowane poza giełdą. Do ich największych zalet należy z pewnością możliwość uzyskania wysokiej stopy zwrotu przy dużej odporności na zmienność rynku. Oczywiście inwestycje alternatywne mają też swoje wady – z całą pewnością nie przypadną do gustu osobom liczącym na szybki zysk, sprawdzą się za to jako jeden z elementów długoterminowej strategii inwestycyjnej. W co można inwestować? Właściwie we wszystko, jednak nie każda forma lokowania kapitału przyniesie wymierny zysk. Poniżej te najbardziej popularne.

Nieruchomości

Już od dawna ta forma inwestowania cieszy się opinią jednej z najbezpieczniejszych i niemało w tym prawdy. Aby jednak lokowanie kapitału w mieszkania, ziemię, czy domy jednorodzinne wiązało się z zyskiem w momencie sprzedaży, warto starannie przeanalizować rynek i poszukać odpowiedniej nieruchomości. Do najbardziej opłacalnych należą te komercyjne, zaś w przypadku mieszkań korzystnie jest poszukać lokalu w atrakcyjnej lokalizacji. Inwestorzy z zasobnym portfelem mogą wybrać luksusowy apartament, jednak i tu istotna jest lokalizacja. Przestronne mieszkanie z najwyższej półki w miejscowości turystycznej, albo położone w prestiżowej dzielnicy dużego miasta, jak np. kameralny apartamentowiec Park Lane sąsiadujące z Łazienkami Królewskimi w Warszawie z pewnością cieszyć się będzie większym zainteresowaniem, niż mieszkania w wysokim standardzie w mało atrakcyjnej okolicy.

Alkohol

Ta forma inwestycji alternatywnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu sięgającej nawet kilkunastu procent w skali roku. Najbardziej dochodowe jest kupowanie whisky oraz wina w fizycznej postaci, chociaż możliwe jest też nabycie certyfikatu inwestycyjnego.

Dzieła sztuki

Inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie, jak dzieła sztuki, autografy, znaczki pocztowe, komiksy czy monety to w Polsce stosunkowo nowa forma lokowania kapitału. Aby jednak przyniosła ona zysk, niezbędna jest specjalistyczna wiedza pozwalająca dokonywać korzystnych transakcji. W przeciwnym razie zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców.

Metale szlachetne

Podobnie jak w przypadku nieruchomości, zakup złota od wielu lat cieszy się opinią bezpiecznej formy lokowania kapitału. Inwestorzy szukający alternatywy dla giełdy nie muszą jednak ograniczać się wyłącznie do tego jednego kruszcu. Srebro, złoto, czy platynę kupować można w postaci fizycznej, albo wybrać produkty finansowe uzależnione od rynkowych cen metali szlachetnych.

Inwestycje alternatywne mogą okazać się znacznie bardziej zyskowne od lokat czy innych produktów bankowych. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy dotyczącej rynku oraz wybranej formy inwestowania. W przeciwnym razie najbezpieczniej będzie skorzystać z porady profesjonalnego doradcy.

Materiał partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz