Uzależnienie od Internetu – mit czy realne zagrożenie?

Żyjemy w czasach komputerów i Internetu. Trudno jest nie zgodzić się co do tego, że te dwa narzędzia całkowicie odmieniły nasze życie codzienne. Obecnie ciężko jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez korzystania z nich. Internet to nie tylko narzędzie do komunikacji czy nauki - wielu ludzi potrzebuje go do pracy. Jeszcze kilkanaście lat temu prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że dojdzie do takiej sytuacji – postęp technologiczny zrobił jednak swoje i sprawił, że w znacznym stopniu uzależniliśmy się od stworzonych przez nas narzędzi.

Internet zrewolucjonizował również nasze społeczeństwo. Dostęp do niego spowodował powstanie nowych grup społecznych, a mentalność wielu ludzi uległa znacznym przemianom. Niestety, zmiany te nie zawsze są korzystne. Niekiedy wpływ Internetu prowadzi do rozwijania się u niektórych użytkowników bardzo szkodliwych, niebezpiecznych, czy wręcz patologicznych zachowań. Technologia może być wykorzystywana na wiele wspaniałych sposobów, ale jeśli ktoś znajdzie się pod jej szkodliwym wpływem, to jego zachowanie może stać się niepokojące. Wielu ludzi uzależnia się od Internetu w zbyt dużym stopniu, wykorzystując go nawet tam, gdzie w gruncie rzeczy nie jest on potrzebny. Oczywiście, używając tego narzędzia w rozsądny sposób można zrobić naprawdę wiele dobrego i dotrzeć ze swoimi naukami do szerszego grona ludzi. Z drugiej strony, niejednokrotnie zauważymy niepokojącą tendencję, która prowadzi do tego, że bez wykorzystywania Internetu niektórzy z nich czują się bezużyteczni i uważają, że nie mogą już dobrze spełniać swoich obowiązków.

 

 

Uzależnienie od Internetu

W miarę rozwoju takich tendencji i zachowań coraz częściej zaczęto mówić o realnym uzależnieniu od Internetu. Tematem tym zajmuje się już wielu specjalistów od psychologii. Równocześnie jednak nadal nie stworzono jednolitej terminologii ani definicji, przez co uzależnienie od Internetu nadal może być definiowane na różne sposoby. Z tego powodu wiele zależy od tego, z jakiej literatury na ten temat korzystamy – w polskich książkach można znaleźć wiele odmiennych nazw, takich jak kompulsywne używanie Internetu, patologiczne używanie Internetu, internetoholizm i wiele innych. Wszyscy chyba jednak zgodzimy się co do tego, że sama nazwa nie jest tu najważniejsza. Główną kwestią jest istota tego problemu oraz to, jak bardzo może on wpływać na ludzkie życie.

internetoholizm

Uzależnienie od Internetu może mieć wiele różnych przyczyn, w zależności od konkretnego człowieka. Jedną z najczęstszych jest poczucie samotności i niska samoocena w prawdziwym życiu. Osoba, która niezbyt radzi sobie z otaczającą rzeczywistością może uciekać do wirtualnego świata, gdzie zmienia się w kogoś zupełnie innego. Tu nikt nie ocenia nas po wyglądzie ani po tym, jak wygląda nasze życie codzienne. Jesteśmy całkowicie anonimowi, co znacznie pomaga w nawiązywaniu kontaktów. Nie są niczym niezwykłym osoby, które w realnym życiu mają ogromne problemy w kontaktach międzyludzkich, jednocześnie prowadzący bardzo bogate życie towarzyskie w sieci. Internet na bardzo wiele sposobów może wypełniać nam pustkę, z jaką zmagamy się na co dzień. Tu zawsze znajdziemy przyjaciół i ludzi do interesującej rozmowy, możemy znacznie lepiej się rozwijać, tmożemy być kimś zupełnie innym, niż jesteśmy w realnym życiu. Silne działanie uzależniające mogą mieć także niektóre gry z gatunku MMORPG, w których tworzą się całe społeczności. Do niektórych tytułów tego typu można praktycznie przenieść całe swoje życie.

Problem uzależnienia od Internetu nie funkcjonuje jeszcze powszechnie w świadomości ludzi, ale jest to naprawdę poważne zjawisko. Osoby uzależnione na bardzo wiele sposobów rujnują swoje życie i kontakty międzyludzkie; w skrajnych przypadkach stanowi to zagrożenie dla ich zdrowia lub nawet życia. Dowiedz się więcej o terapii na http://terapie.net.pl/

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz