Chcesz inwestować w fundusz? Oto co musisz wiedzieć!

Wiele osób poszukuje nowych metod inwestowania – głównie dlatego, że są zafascynowani szansą szybkiego i sporego zysku, jednak obawiają się pewnych działań wykonywać samodzielnie. Nie wszyscy posiadają fachową wiedzę z zakresu bankowości, jednak jeśli i Tobie jej brakuje, nie oznacza to wcale, że musisz pożegnać się z marzeniem o inwestycjach. Istnieje bowiem coś takiego jak inwestycja w fundusz – dużo bezpieczniejsza, niż inne, jeśli tylko trzymasz się pewnych reguł.

Czym dokładnie jest fundusz inwestycyjny i na czym polega jego działanie? O czym pamiętać przed dokonaniem inwestycji? Czym jest fundusz inwestycyjny? Fundusz inwestycyjny jest metodą wspólnego inwestowania, polegającą na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych wpłaconych przez uczestników funduszu. Chodzi zatem – ogólnie rzecz biorąc – o to, że jeśli sami boimy się osobiście inwestować w pewne akcje czy obligacje, możemy to zrobić pośrednio, inwestując w dany fundusz. Nie jesteśmy w tym osamotnieni, bowiem w podobnej sytuacji jak my będzie o wiele więcej osób.

Fundusz zaś będzie lokował nasze – i innych – pieniądze w określone papiery wartościowe i tak dalej. Ryzyko jest mniejsze, ponieważ inwestycjami zajmują się osoby, które mają o nich duże pojęcie. W ten sposób osoby inwestujące w fundusz mogą się cieszyć profitami – zyskami z dobrych posunięć – podczas gdy nie muszą się zajmować same działaniami, na których się nie znają. To jeden z nowoczesnych sposobów inwestowania pieniędzy, którego popularność bardzo szybko się zwiększa. Coraz więcej ludzi ma ochotę inwestować w ten sposób. Idea podobnego funduszu jest bardzo wiekowa – na podobny pomysł wpadł już w 1774 roku w Holandii pewien kupiec, Abraham van Ketwich, będący również pośrednikiem w pewnych inwestycjach.

Z terenu Niderlandów pomysł ten rozpowszechnił się jednak na inne kraje dopiero w roku 1868, by w latach 20’ XX wieku dotrzeć do USA. Zasady inwestowania Zanim zainwestujesz w dany fundusz, powinieneś dobrze całą sprawę przemyśleć – przejrzyj informacje o danym funduszu, zainteresuj się zarządem, sprawdź, czy w ostatnim czasie nie doszło przypadkiem do jakichś zmian. Wszystko to może bowiem wpływać na skuteczność działania – a przecież powierzasz tym ludziom swoje pieniądze! Dla bezpieczeństwa warto, żebyś sprawdził również jak wyglądają wyniki danego funduszu na tle innych – zbyt wielkie odchylenia i różnice pomiędzy nimi w tym samym okresie świadczyć mogą o słabych umiejętnościach zarządzających.

Dlatego powinieneś przez pewien czas uważnie je monitorować! Kolejna sprawa to urealnienie swoich oczekiwań – tak względem funduszu, jak i zysków, które możesz dzięki niemu osiągnąć. Pamiętaj, że fundusz zawsze notuje zyski oraz straty – wszystko to zależy bowiem od wielu różnych czynników. Fakt, że mało było podobnych spadków w przeszłości, że wszyscy dany fundusz polecają, inwestują w niego w danej chwili, albo że znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu nie ma znaczenia. Tak naprawdę liczy się Twoja intuicja i przeświadczenie, że może być dobrze, ale może również być źle. Uświadom sobie, że możesz stracić – nastaw się i na taką ewentualność, aby nie być przesadnie rozczarowanym.

Dla bezpieczeństwa nie inwestuj wszystkich oszczędności w jeden fundusz, lecz lepiej rozdziel środki na kilka mniejszych i zainwestuj w różne fundusze. W ten sposób zawsze będziesz zabezpieczony! Podstawowa sprawa zaś to ustalenie horyzontu czasowego oraz celu, jaki pragniesz uzyskać. Jeśli chcesz szybko odzyskać gotówkę i coś zyskać, lepiej zdecyduj się na fundusz obligatoryjny, ponieważ jest najbezpieczniejszy. Jeśli zaś planujesz inwestycję długoterminową (to znaczy więcej niż 3-letnią), możesz sobie pozwolić na bardziej ryzykowne inwestycje – w fundusze akcyjne lub towarowe. Generują duże zyski długofalowe, choć są mniej pewne.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz