Ubezpieczenie floty

Ubezpieczenie aut służbowych to spore obciążenie dla budżetu firmy jednak są sposoby, by zachować odpowiedni poziom ochrony a jednak by wydatki na ten cel były niższe. W każdym miesiącu płacimy ratę za usługę CFM w skład której wchodzi również składka ubezpieczeniowa. Wbrew pozorom warto poszukać takiej, która ma szeroki zakres, ponieważ celowe jej zawężanie by obniżyć składkę, mija się z celem. Każdy przedsiębiorca musi dbać o minimalizację ryzyka i kosztów w razie zdarzenia. Oszczędności zapewnia właśnie szeroki wachlarz usług ponieważ w takim przypadku poszczególne usługi są tańsze.

Niezmiernie ważna jest zawartość katalogu wyłączeń odpowiedzialności ( min. brak kluczyka nie musi się równać braku odszkodowania) oraz fakt, czy w ofercie na czas naprawy zapewniony jest samochód zastępczy. To zapewnia ciągłość prowadzenia biznesu bez kosztownych przestojów. Tu jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet ubezpieczenie AC oparte na formule All Risk może zawierać katalog zdarzeń i okoliczności, które sprawią, że ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Uchronić przed taką sytuacją lub przynajmniej ograniczyć ryzyko jej zaistnienia można poprzez zapoznanie się z listą takich zdarzeń i starając się je wyeliminować.

Każdej firmie zależy na oszczędności, dlatego należy wiedzieć w jakim zakresie ubezpieczenie chroni przed odpowiedzialnością. Warto tym samym zwrócić uwagę na to w jakim stopniu ubezpieczyciel odpowiada za zobowiązania firmy, wobec firmy CFM. Chodzi tu o to, czy takie ubezpieczenie pokrywa całą wartość pojazdu. Standardem jest bowiem, że ubezpieczyciel jako parametr odpowiedzialności przyjmuje bieżącą wartość księgową pojazdu, takie rozwiązanie niesie jednak ryzyko, ponieważ w przypadku zniszczenia lub utraty pojazdu, ubezpieczenie może nie pokryć pełnej jego wartości. Różnicę musi wtedy wyrównać sama firma a to oznacza dodatkowe koszty. Rozwiązaniem w takim przypadku jest dokupienie dodatkowego ubezpieczenia ale prostsze i korzystniejsze będzie po prostu lepsze dopasowanie zasad odpowiedzialności ubezpieczyciela w ramach polisy AC w chwili jej podpisywania.

 

​​

 

Klienci firm CFM w ramach ubezpieczenia mogą liczyć na zintegrowaną obsługę w zakresie likwidacji szkód. Firma CFM rejestruje wyniki szkodowe swoich klientów i w przypadku, gdy są one niekorzystne, ustala jakie są jej główne, prawdopodobne przyczyny. Mając taka wiedzę, może doradzić klientowi jak ma on ograniczyć takie szkody a nawet je odwrócić w taki sposób, żeby to harmonizowało z potrzebami i specyfiką jego firmy.

Zapobieganie zawsze jest tańsze, niż późniejsze naprawianie dlatego na drodze do oszczędności kluczowa jest odpowiednia edukacja osób, które będą użytkownikami pojazdów firmowych. Takie szkolenia sprawdzają się głównie w przypadku dużej firmy a liczną flotą. Składki na ubezpieczenie obliczane są na podstawie historii ubezpieczeniowej całej firmy oraz wartości wszystkich kolizji i wypadków z udziałem pojazdów firmowych. Dobrym rozwiązaniem by zminimalizować ilość zdarzeń spowodowanych przez pracowników jest wprowadzenie systemy nagród i kar a także weryfikacja, jakie umiejętności posiadają pracownicy do prowadzenia firmowych aut. Warto zainwestować w system szkoleń podnoszących ich kwalifikacje jako kierowców. Ograniczenie ilości kolizji może być dobrą kartą przetargową w czasie negocjacji wysokości i zakresu ubezpieczenia.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz