Kiedy warto sprzedać nieruchomość — analiza rynkowa

Kiedy decydujemy się na sprzedaż nieruchomości, automatycznie pojawia się nam w głowie pytanie, kiedy zrobić to najskuteczniej? Dlatego też warto wcześniej poznać mechanizmy, jakie kierują branżą, by nie tylko sprzedać mieszkanie szybko, ale i uzyskać najlepszą możliwą cenę.

Idą zmiany.


Zasadniczo w branży nieruchomości jeszcze kilka lat temu występowały w roku dwa momenty szczególnie obfitujące we wzrost zainteresowania zakupem mieszkania przez klientów. Była to wiosna oraz jesień. Eksperci z Freedom Nieruchomości twierdzą jednak, że rynek ciągle się zmienia i widać to choćby na przykładzie roku poprzedniego. Warto zatem obserwować go bacznie, aby nie przegapić pojawiających się okazji na atrakcyjną sprzedaż nieruchomości. Co nam więc pokazał rok 2016? Jakie zmiany w tendencjach przyniósł? Zobaczmy.


Luty 2016.

Badania przeprowadzone w roku 2016 jasno wskazały, że to początek roku był najbardziej atrakcyjnym miesiącem na sprzedaż mieszkania. W lutym ubiegłego roku zawarto najwięcej transakcji. To nieco zaskakujące gdyż pierwsze miesiące roku z natury były miesiącami słabszymi, czego przyczyn można upatrywać w zimie oraz niechęci do wielodniowych wycieczek w poszukiwaniu idealnego lokum.

jak sprzedać nieruchomość

Kwiecień 2016.

Drugim pod względem sprzedaży nieruchomości miesiącem w roku 2016 był kwiecień. I w tym przypadku było to i wiele bardziej przewidywalne niż miało to miejsce w przypadku lutego. Wcześniejsze lata jasno pokazały, że wiosna to idealny czas na wystawienie oferty sprzedaży nieruchomości. Także i tutaj jako jeden z powodów wymienia się poprawę pogody, która zachęca do jeżdżenia i oglądania mieszkań na sprzedaż.

W lato odpoczywamy a nie kupujemy.

Przez kilka wcześniejszych lat spory ruch w interesie był także w miesiącach letnich. Rok 2016 stanowił jednak tutaj wyjątek. Być może to chwilowa zmiana, ale może się także zdarzyć, że jest to jaskółka zmian panujących tendencji. Może klienci coraz bardziej zapracowani i coraz mocniej tego świadomi będą woleli wakacyjny ciepły czas wykorzystać na urlopy i wypoczynek, a nie na poszukiwania mieszkania. Oznaczałoby to także że zaczynamy jako społeczeństwo wychodzić ze starych nawyków odziedziczonych po poprzednich pokoleniach, kiedy to w czasie urlopu właśnie załatwiało się mieszkaniowe sprawy tj. niezbędne remonty. To z jednej strony budujące, z drugiej zaś oznacza dla agentów gorszy czas w pracy. Czy ta tendencja się utrzyma, pokażą najbliższe lata?

W roku 2016 nieruchomości najsłabiej sprzedawały się w grudniu, pomimo że mogłaby do tego skłaniać zmiana prawa kredytowego od stycznia 2017.

mieszkanie

Decydując się sprzedać dom lub mieszkanie, musimy pamiętać, że statystycznie przeprowadzenie skutecznej transakcji po cenie rynkowej trwa między 3 a 4 miesiące. To oznacza, że przygotowaniem oferty należy zająć się znacznie wcześniej by być gotowym na udostępnienie jej i wypromowanie w odpowiednim czasie. Jeśli nie będziemy gotowi na czas, to swoje mieszkania przed nami sprzedadzą inni.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz