Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie?

Coraz więcej firm oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na outsourcing kadr i płac oraz księgowości. Bez wątpienia usługi finansowe tego typu przekładają się na dużą oszczędność, nawet rzędu kilkudziesięciu procent względem kosztów samodzielnego zarządzania finansami. Jak to działa?

Księgowość dla firm to dynamicznie rozwijający się sektor usług B2B. W praktyce wygląda to różnie – niektóre firmy w pełni przekazują obsługę księgową zewnętrznemu podmiotowi, inne preferują usługi w zakresie doradztwa prawnego, informatycznego, podatkowego czy finansowego. Zewnętrzny podmiot zwykle pobiera za tego typu usługi stałą, miesięczną opłatę. Przedsiębiorca jest też pod opieką specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami prawa podatkowego czy prawa pracy, ma więc gwarancję, że jego finanse są w dobrych rękach. Jakie jeszcze korzyści płyną z outsourcingu księgowości  dla firm? 

Oszczędność

Przeniesienie księgowości pod opiekę firmy zewnętrznej wiąże się z oszczędnością rzędu kilkudziesięciu procent w stosunku do całkowitych kosztów prowadzenia wewnętrznego działu zajmującego się kadrami i płacami. Oszczędność ta wiążę się z ograniczeniem kosztów w różnym zakresie – od zniwelowania konieczności zakupienia sprzętu komputerowego, podstawowego oprogramowania, programów do zarządzania finansami i kadrami, przez stałe koszty utrzymania sprzętu, powierzchni biurowej i opłacenia pensji pracowników, po wszelkie koszty dodatkowe związane np. ze szkoleniem personelu czy nawet kosztami związanymi z popełnieniem przez niego błędów. Co także ciekawe, wydatki związane z outsourcingiem księgowości można wliczyć w koszty prowadzenia działalności!

Bardzo opłacalną opcją jest skorzystanie z usług księgowych online dla firm. Koszty związane z tego typu usługami są bardzo niskie – stały miesięczny abonament może być nawet kilkukrotnie niższy niż koszt zatrudnienia księgowej, o innych wydatkach związanych z utrzymaniem wewnętrznej księgowości nie wspominając. Czym jest księgowość online?

Księgowość online

Usługi księgowości internetowej (księgowość online) oparte są na nowoczesnych rozwiązaniach związanych zarówno z udostępnieniem usługobiorcy zaawansowanych aplikacji do zarządzania finansami i kadrami, jak i szeregiem usług doradczych. Rozwiązanie to przypomina wirtualne biuro – cała dokumentacja przechowywana jest bezpiecznie w wirtualnej chmurze, a wszelkie operacje kadrowe i finansowe dokonuje się poprzez udostępnione aplikacje. Dostęp do danych jest nawet możliwy przez przeglądarkę, co oznacza, że wszelkie operacje można dokonywać nawet za pomocą smartfonu czy tabletu, wystarczy dostęp do Internetu.

Warto zaznaczyć, że udostępniane aplikacje to narzędzia dużo bardziej rozbudowane niż zwykła księga przychodów i rozchodów. Programy te umożliwiają zarządzanie bazą danych kontrahentów, dokonywanie operacji finansowych, wystawianie e-faktur, prowadzenie miękkiej windykacji, zarządzania dokumentami kadrowymi czy nawet rozliczanie godzin pracy. Każdy pracownik może otrzymać także spersonalizowany dostęp do własnego konta, gdzie będzie mógł samodzielnie rozliczyć delegację czy złożyć wniosek urlopowy. Rozwiązanie to usprawnia więc działanie firmy w wielu aspektach związanych z organizacją kadr i finansów.

Usługi dodatkowe

Outsourcing księgowości wiąże się z szeregiem usług dodatkowych. Firmy te oferują z reguły doradztwo w szerokim zakresie związanym zarówno z kwestiami prawnymi, jak i wsparciem w kontraktach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wiele firm, zarówno oferujących klasyczną księgowość, jak i księgowość online, wspiera także usługobiorcę w zakresie prowadzenia analizy finansowej przedsiębiorstwa, co bywa niezwykle pomocne w przypadku np. starania się o kredyt. Zatrudniani przez takie firmy pracownicy to zwykle eksperci specjalizujący się w różnych obszarach prawa, finansów czy HR. Ich doświadczenie gwarantuje wsparcie w każdej sytuacji kryzysowej, co stanowi niezwykle wartościową przewagę.

Wybór usługodawcy

Księgowość online to księgowość przyszłości. Usługi związane z tą formą outsourcingu księgowości dla firm rozwijają się najszybciej, a oferowane aplikacje pozwalają na coraz więcej. Polski rynek usług tego rodzaju również dynamicznie się rozwija, a koszty abonamentu sukcesywnie spadają. Już teraz skorzystanie z tego typu rozwiązania oznacza znaczące oszczędności. Wybór odpowiedniego dostawcy nie powinien jednak opierać się jedynie na aspekcie cenowym – dużo ważniejsza jest jakość świadczonych usług oraz poziom zabezpieczeń wrażliwych danych.

Na polskim rynku najbardziej wyróżnia się oferta Grupy ING – ING Księgowość [https://www.ingksiegowosc.pl/]. Podmiot ten dostarcza niezwykle rozbudowane narzędzia oraz gwarantuje pełne wsparcie specjalistów. Przedsiębiorca może także spać spokojnie – wszystkie dane chronione są przez zaawansowane zasłony ogniowe, a regularnie tworzone kopie zapasowe gwarantują zabezpieczenie danych przed ich utratą, np. w razie błędu ludzkiego lub awarii.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz