Najczęstsze choroby oczu

Oczy to niezwykle delikatny narząd, na którego stan mogą wpływać różne czynniki, w tym styl naszego życia. Godziny spędzane przed komputerem czy telefonem, pylące rośliny, ekspozycja na promienie słoneczne czy nawet ziarnko piasku pod powieką mogą wywołać przykre zapalenia i infekcje. W ciągu naszego życia niemal każdy doświadczy jakiejś choroby oka – niektóre miną niezauważalnie, a inne będą dawały o sobie znać bólem i innymi objawami. Jakie są najczęściej występujące choroby oczu? Kiedy trzeba udać się do okulisty?

Zapalenie spojówek

To zdecydowanie jedna z najczęstszych chorób oczu, jakie dotykają dzieci i dorosłych. Jej przyczyny są różne, bo zapalenie spojówek mogą powodować zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby i alergie. Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej powierzchnię tylną powiek, która osłania także rogówkę. Może objąć jedno oko lub obydwa, a typowym objawem jest zaczerwienienie, podrażnienie i suchość oka. Chory odczuwa ból, charakterystyczne kłucie oka, które nadmiernie łzawi. W kącikach oka pojawia się wydzielina ropna – zwłaszcza rano. Wirusowe zapalenie spojówek może wystąpić nawet przy najzwyklejszym przeziębieniu górnych dróg oddechowych, jako choroba towarzysząca – np. poprzez przeniesienie patogenów ręką na oko (o co w czasie choroby nie jest trudno). Wirusowe zapalenie spojówek ustępuje samoistnie, w trakcie leczenia ogólnego. Natomiast bakteryjne zapalenie spojówek może mieć charakter przewlekły lub nagły, gdy objawy rozwijają się z dnia na dzień i są bardzo wyraźne. Innym, częstym typem zapalenia spojówek jest jego alergiczna odmiana. Wówczas z pomocą przychodzą zwykłe tabletki wyciszające alergię, ale jeśli się przedłuża, należy udać się do okulisty. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 5 dni, należy zgłosić się do okulisty – leczenie zależy od czynnika, które wywołało chorobę. W przypadku zapalenia bakteryjnego stosuje się silne krople z antybiotykiem. Należy także pamiętać o szczególnej higienie i absolutnym zaprzestaniu noszenia soczewek kontaktowych.

Zapalenie powiek

Wbrew pozorom, zapalenie powiek to także częsta przypadłość, jednak czasem chory zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk powiek i zaczerwienienie ich brzegów, swędzenie, uczucie ciała obcego pod powieką lub lśniące brzegi. Przyczyny zapalenia powiek są podobne, jak w przypadku zapalenia spojówek – infekcję mogą wywołać bakterie, wirusy, alergeny lub choroby autoimmunologiczne (np. AZS czy łuszczyca). Często powoduje je nieprawidłowy demakijaż lub źle przeprowadzone zabiegi na rzęsach. Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia powiek, zadbaj o higienę oczu, zrób ciepłe okłady (np. z rumianku, szałwii lub świetlika) i poddaj się samoobserwacji. Często ignoruje się takie drobne przypadłości, jednak jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 5 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Suche, podrażnione oczy

Upał lub zimno, klimatyzacja, spędzanie długich godzin przed ekranem komputera – to najczęstsze przyczyny suchości i podrażnienia oczu. Czerwone, przekrwione oczy to nic przyjemnego. Jaki jest najlepszy sposób na zmęczone i suche oczy? Przede wszystkim, zaprzyjaźnienie się z kroplami nawilżającymi. Ich regularne stosowanie w okresie podrażnienia oczu, znacznie poprawia komfort i zmniejsza uczucie suchości. Osoby noszące soczewki kontaktowe, np. na astygmatyzm czy zwykłe, sferyczne, powinny dać oczom od nich odpocząć nawet na kilka godzin. Ciepłe okłady z rumianku, zakup małego nawilżacza powietrza i postawienie go przy komputerze oraz mokre ręczniki położone na gorący grzejnik powinny pomóc. Jeśli natomiast zmagacie się z suchym okiem przez dłuższy czas i żadne z domowych sposobów ani krople nawilżające nie przynoszą upragnionego rezultatu, należy udać się do lekarza. Być może problem ma głębsze podłoże i nie jest wywołany wyłącznie czynnikami środowiskowymi, tylko np. przyjmowanymi lekami, chorobą ogólnoustrojową (cukrzyca, choroby tarczycy) i wymaga głębszej diagnostyki.

Artykuł partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz