Jak zachować bezpieczeństwo przy zakupach online?

​Nadmiar codziennych obowiązków, ciągły brak czasu czy ograniczenia związane z pandemią koronawirusa – to tylko kilka powodów, które sprawiają, że zakupy online zyskują coraz więcej zwolenników. To wygodny sposób na zaopatrzenie się w potrzebne artykuły, porównanie kilku ofert i wybór najkorzystniejszej, w dodatku z dostawą pod drzwi. Czy taki rodzaj zakupów jest mimo wszystko bezpieczny? Pewnie, że tak, jeśli tylko zachowa się niezbędne zasady ostrożności.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności online?

Sprzęt RTV i AGD, ubrania, kosmetyki, książki, płyty z muzyką – to jedne z najczęściej kupowanych produktów przez internet. Często dokonujemy online zakupu artykułu o dość wysokiej wartości, a wówczas ryzyko, że możemy pość ofiarą oszustwa, jest większe. Czy istnieje sposób, by je ograniczyć? Przede wszystkim warto korzystać tylko ze sprawdzonych stron i sklepów internetowych. Aby upewnić się, że witryna jest bezpieczna, powinniśmy sprawdzić, czy link rozpoczyna się od https, co stanowi gwarancję odpowiedniego szyfrowania i ochrony udostępnianych danych. Znaczenie ma też wybór metody płatności online. Bez wątpienia warto korzystać z tych najpopularniejszych, które dodatkowo nie wymagają podawania wielu poufnych informacji.

Z jakich metod płatności online opłaca się korzystać?

Wiele osób obawia się podawać w internecie numery swoich kart bankowych, nie chcąc ryzykować, że do tych poufnych danych nielegalnie zyskają dostęp oszuści. Coraz większe zainteresowanie zdobywają z tego powodu portfele elektroniczne, jak na przykład PayPal. To konto połączone z kartą bankową, które klient doładowywać może na dowolną kwotę, a następnie przeznaczać ją na zakupy. Do równie popularnych i bezpiecznych metod płatności online zalicza się kod BLIK, który wystarczy wygenerować w aplikacji mobilnej banku i potwierdzić w niej chęć wykonania transakcji. Ponadto, warto też ustawiać silne hasła zarówno w aplikacjach służących do dokonywania wpłat, jak i w kontach na stronach internetowych, na których robi się zakupy.

Artykuł partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz