- 6 listopada 2023
- 0
Dystrybutory wody do biura – wady i zalety
- 20 października 2023
- 0
Jak urządzić salon fryzjerski? Poradnik
- 10 października 2023
- 0
Akcesoria do telefonów: Przydatne gadżety dla...
Jak dobrać odpowiednią klatkę dla zwierząt domowych?
Decyzja o posiadaniu chomika, królika lub szczura wymaga zadbania o odpowiednie warunki dla wybranego zwierzęcia. To oznacza konieczność zapewnienia mu optymalnej przestrzeni do życia i zabawy, a tą przestrzenią najczęściej bywa klatka. Jak dobrać odpowiedni model?
Nie kupuj klatki dla chomika, gdy zamierzasz kupić zupełnie inne zwierzątko
Każdy gatunek zwierząt ma swoje cechy charakterystyczne, zupełnie inne potrzeby związane z fizjologią ruchem, snem, jedzeniem i aktywnością. To powoduje, że przy wyborze klatki trzeba się kierować gatunkiem zwierzęcia, bo poszczególne rodzaje klatek są dostosowane do wspomnianych potrzeb.
Zakup nieodpowiedniej klatki może skutkować niezapewnieniem odpowiednich warunków bytowych, co może powodować złe samopoczucie zwierzęcia, a nawet różnego typu dolegliwości fizyczne. W zbyt ciasnej lub zbyt niskiej przestrzeni ciężko będzie poruszać się większym zwierzętom, o zabawie i wzmożonej aktywności nie wspominając. Właśnie dlatego tak ważne jest kupienie odpowiedniej klatki dla posiadanego lub planowanego zwierzęcia.
Klatka dla chomika
Najlepszym wyborem dla chomika będzie klatka metalowa dedykowana właśnie dla chomików. Optymalny rozmiar klatki powinien być uzależniony od tego, jakie akcesoria zechcemy w niej umieścić. Chomik to ruchliwe i aktywne zwierzątko, które potrzebuje sporo ruchu, ale też miejsce do snu i odpoczynku oraz do spokojnego jedzenia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by wziąć pod uwagę zakup klatki piętrowej, w której zmieści się kołowrotek, miseczki, poidełka, różnego typu drabinki i rampy, a nawet bujane elementy i miniaturowy domek dla chomika. Fakt, że chomiki nie są dużymi zwierzętami, nie oznacza, że można hodować je w maleńkich klatkach.
Klatka dla szczura
Gdy zdecydujemy się na hodowlę szczura wcale nie musimy sięgać akurat po klatkę. Te zwierzęta mogą być hodowane także w terrarium, ale jest to rozwiązanie mniej praktyczne podczas sprzątania i wyposażone w słabszą wentylację, dlatego większość osób decyduje się jednak na klatki.
Klatka dla szczura powinna być możliwie jak największa. Choć minimalne wymiary klatki dla pojedynczego osobnika wynoszą 40 x 40 x 40 centymetrów, to w praktyce lepiej sięgnąć po znacznie większe konstrukcje – zwierzę zyska dużo przestrzeni do aktywności i zabawy, nie będzie się nudzić i przybierać nadmiernie na wadze. Jeśli tylko metraż pomieszczenia nam na to pozwala, to warto wybrać naprawdę dużą klatkę dla szczura z kuwetą, która ułatwia sprzątanie.
Klatka dla królika
Króliki można hodować w klatce, choć wiele osób skłania się także ku bardziej otwartej hodowli – króliki są wówczas puszczane swobodnie po mieszkaniu, a wyłącznie na noc lub podczas nieobecności domowników, są zamykane w konkretnym pomieszczeniu, w wolierze lub w dużej klatce.
Klatka dla królika nie może być ciasna, a zwierzę nie powinno stale w niej przebywać. Króliki potrzebują ruchu, dlatego warto wypuszczać je możliwie często na wybieg lub całkowicie luźno. Rozmiar klatki należy uzależnić od gatunku królików. Króliki miniaturki mogą być hodowane w klatce nie mniejszej niż 80 x 40 x 40 centymetrów, a króliki hodowlane potrzebują kilkakrotnie większej przestrzeni. Alternatywą dla klatek są kojce, które są bardzo duże – mogą zajmować nawet do kilku metrów kwadratowych powierzchni podłogi. To dobre rozwiązanie, ponieważ króliki zyskują naprawdę dużo przestrzeni do skakania, kicania i zabawy.
Decyzja o zakupie jakiegokolwiek zwierzęcia powinna być bardzo dobrze przemyślana, by nie okazało się, że mamy jednak za mało miejsca na dużą klatkę i zwierzę musi gnieździć się w małej przestrzeni każdego dnia. To męczące i nieprzyjemne nawet wówczas, gdy zwierzę będzie wypuszczane poza klatkę co jakiś czas. Mimo wszystko warto zadbać o to, by ta podstawowa przestrzeń bytowa, jaką jest klatka, była dla zwierzaka wygodna, bezpieczna i przyjemna.
Komentarze (0)