Na co uważać inwestując w platynę? Jak na niej zarobić?

Inwestowanie w metale szlachetne kojarzy się przede wszystkim ze złotem, jako alternatywę czasem traktujemy srebro. Tymczasem wciąż stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bardzo atrakcyjną opcją może być także platyna inwestycyjna. Przeczytaj, co warto wiedzieć o inwestowaniu w platynę, na co uważać i jak w ten sposób zarobić.

Dlaczego warto zainwestować w platynę?

Istnieje wiele przesłanek, które wskazują na to, że inwestowanie w platynę może być obecnie korzystne. Ceny platyny kształtują się podobnie do cen złota - platyna jest przy tym jednak kruszcem piętnastokrotnie rzadszym. Ponad 80% procent światowego wydobycia platyny przypada na niestabilny politycznie region (RPA, Zimbabwe). Można spodziewać się, że w przyszłości deficyt tego surowca na rynku będzie się pogłębiał, co spowoduje wzrost jego cen. Tę tendencję może wzmacniać także rosnące wykorzystanie.

Specyfika rynku platyny

87% wszystkich znanych złóż platyny znajduje się na terenie RPA, która odpowiada za 73% globalnej produkcji tego surowca (13% Rosja, 7% Zimbabwe.) Rynek platyny zdominowany jest przez trzy największe koncerny: Anglo American Platinium, Impala Platinium i Lomin.

W przemyśle platyna wykorzystywana jest przede wszystkim w budowie katalizatorów do samochodów z silnikiem diesla. To właśnie na ten cel przypada aż 40% popytu. Możemy się spodziewać, że w przyszłości w związku ze zwiększonym naciskiem na kwestie ekologiczne popyt na platynę do katalizatorów wzrośnie, co przełoży się na wzrost cen.

Na co należy uważać w przypadku inwestycji w platynę?

Kupując platynowe sztabki i monety inwestycyjne, zawsze należy pamiętać o tym, że może wiązać się to z ryzykiem spadku ich wartości w przyszłości. Chociaż obecnie perspektywy wyglądają bardzo kusząco, nigdy nie da się całkowicie wykluczyć, że za kilka lat na przykład w wyniku krachu na rynku wartość zakupionych monet czy sztabek spadnie. W długiej perspektywie jednak możemy oczekiwać wymiernych korzyści.

Obecnie kupując sztabki i monety inwestycyjne należy liczyć się z tym, że rynek platyny w Polsce jest słabo rozwinięty - oznacza to, że nie ma jeszcze wielu okazji, by sprzedać sztabki czy monety po dobrych cenach. Pod tym względem rynek platyny w Polsce przypomina obecnie rynek srebra sprzed kilku lat. Możemy jednocześnie spodziewać się, że za kilka lat rynek bardzo rozwinie się, a ceny wzrosną. Z tego powodu warto zakupić platynę już teraz i potraktować jak długoterminową lokatę.

Jak kupować platynę by na niej zarobić?

Platyna w postaci sztabek i monet inwestycyjnych to doskonała forma ulokowania kapitału, jednak zakupu należy dokonywać wyłącznie u renomowanych dealerów, takich jak 79th Element. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nabyliśmy platynę najwyższej jakości. Dodatkowo platynowe sztabki o atrakcyjnym wzornictwie stanowią nie lada gratkę dla numizmatyków. Dobrym pomysłem może być na przykład podarowanie platynowej monety dziecku z ważnej okazji jak ślub - będzie stanowić jednocześnie wyjątkową pamiątkę i zabezpieczenie przyszłości.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz