- 14 czerwca 2024
- 0
Aromamarketing w biurach: zwiększanie...
- 3 czerwca 2024
- 0
Tablice magnetyczne – jakie mają zastosowanie?
- 14 maja 2024
- 0
Dokumentacja cen transferowych. Jak uniknąć...
Biura na wynajem – modny trend na polskim rynku nieruchomości
Sektor biur przeznaczonych na wynajem to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów rynku nieruchomości w Polsce. W zależności od profilu prowadzonej działalności, zasobów finansowych i potrzeb każda firma jest w stanie znaleźć najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie.
Łączne zasoby powierzchni biurowych w Polsce wynoszą ok. 11 mln m kw. Specjaliści szacują, iż w przeciągu najbliższych kilku lat liczba ta znacząco wzrośnie z uwagi na ogromną ilość inwestycji realizowanych w dużych miastach. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, m.in. nowe trendy w sektorze biur na wynajem, np. biura coworkingowe. Podaż w głównej mierze generują firmy z branży IT, korporacje i start-upy.
Wynajem biur w Polsce – Warszawa liderem
W zakresie wynajmu biur Warszawa od lat jest niekwestionowanym liderem. Całkowite zasoby powierzchni biurowych stolicy sięgają prawie 5,5 mln m kw. Do końca 2020 r. przybędzie kolejnych 400 tys. m kw. Największym zainteresowaniem nadal się cieszą lokale w Śródmieściu, ale biura do wynajęcia na Mokotowie oraz na Woli i Ochocie uchodzą za równie atrakcyjne. Mokotów to najważniejsza niecentralna strefa biurowa w stolicy – dzielnica ta uważana jest nie tylko za doskonałą lokalizację dla firm, ale też za świetne miejsce do życia i pracy. Jej zasoby powierzchni biurowych wynoszą 1 mln m kw. – to o 500 tys. m kw. mniej w porównaniu ze Śródmieściem.
Rynki miast regionalnych ze znakomitymi rokowaniami na przyszłość
Warszawa nie jest jedynym ośrodkiem, gdzie zapotrzebowanie na lokale biurowe na wynajem stale rośnie. Bardzo dobrze przedstawia się sytuacja we Wrocławiu i w Krakowie – w każdym z tych miast zasoby powierzchni biurowych przekroczyły 1 mln m kw. We Wrocławiu w I kwartale 2019 r. zostały zawarte umowy na ok. 32 tys. m kw. – to o ponad 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Na uwagę w omawianym kontekście zasługuje także Trójmiasto, gdzie zasób powierzchni biurowej to ok. 800 tys. m kw. Aspiracje do znalezienia się w czołówce miast regionalnych ma też Poznań z wynikiem ok. 500 tys. m kw.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)