Jak wybrać smartfona?

Pytanie postawione w tytule tekstu wydaje się być proste, jednak w wielu przypadkach może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy to nie wiemy do końca, czego tak naprawdę chcemy.

To, że smartfony nie służą wyłącznie do dzwonienia (funkcja ta często jest wykorzystywana w najmniejszym stopniu) wiemy już od wielu lat. Nadal jednak poważnym problemem okazuje się dobranie konkretnego modelu do własnych wymagań i oczekiwań.

Związane jest to oczywiście z niezwykle szeroką ofertą rynkowa, która mieści w sobie wiele tysięcy zróżnicowanych modeli – zarówno tych uniwersalnych, jak i nastawionych na wykorzystanie konkretnych funkcji oraz technologii. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować wszystkie dostępne kategorie oferowanych urządzeń. Dzięki temu odpowiedź na pytanie, jaki smartfon kupić, znajdzie się sama.

Jaki smartfon do robienia zdjęć?

Zaczniemy od bardzo popularnej kategorii zawierającej modele nastawione przede wszystkim na wykonywanie dobrej jakości zdjęć w każdych warunkach.

W przypadku wyboru takiego urządzenia wiele osób zwraca uwagę wyłącznie na rozdzielczość matrycy głównej aparatu. Jak się jednak okazuje, nie tylko ona ma wpływ na to, jakie zdjęcia będziemy w stanie robić. Jeżeli szukamy modelu z wyższej półki, powinniśmy postawić przede wszystkim na smartfony z dwoma aparatami głównymi. Dlaczego?

Ponieważ bardzo dobrze dostosowują się do panujących warunków, a także gwarantują dostęp do wielu funkcji konfiguracyjnych. Co ważne, dwa montowane nigdy nie są takie same – najczęściej jeden z nich dysponuje optycznym zoomem, natomiast drugi jest szerokokątny. Wszystko to przekłada sia na możliwości wykonywania naprawdę jakościowych zdjęć, z użyciem wielu efektów (np. rozmycia ruchu).

Ogromne znaczenie ma również zastosowana przesłona, która będzie miała wpływ między innymi na fotografowanie nocne. Warto rozglądnąć się za modelami z dwoma przesłonami – dzięki temu zapewnimy sobie dobre parametry zarówno w dzień, jak i w nocy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na stabilizację obrazu i zastosowane technologie, które pozwalają na przykład na kręcenie filmów w rozdzielczości 4K UHD w 60 klatkach na sekundę.

Jaki smartfon do oglądania filmów?

Jak wiadomo, z serwisów filmowych i streamingowych możemy korzystać również na urządzeniach mobilnych, nie tylko na telewizorach i komputerach. Smartfony nadają się do tego wprost idealnie. Dzięki nim możemy zawsze urozmaicić sobie czas dobrym filmem – w podróży, w przerwie w pracy czy nawet w kolejce do lekarza.

Żeby jednak komfort oglądania był wysoki, warto zaopatrzyć się w odpowiedni telefon. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście na wyświetlacz. Znaczenie będzie miała między innymi jego wielkość. Modele z przekątną ekranu poniżej 4 cali mogą okazać się mało wygodne, dlatego warto postawić na smartfony większe, co najmniej 5-calowe.

To oczywiście nie wszystko. Powinniśmy sprawdzić również to, w jakiej technologii wyświetlacz został wykonany. W wielu telefonach ze średniej półki cenowej dominują panele IPS, jednak najlepszą jakość bez wątpienia zagwarantują nam wyświetlacze OLED. Uwagę warto zwrócić także na technologię rozwijaną przez Samsunga, a więc Super AMOLED.

Ostatnią kwestią wartą rozważenia będzie obsługiwana rozdzielczość. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Na rynku znaleźć można smartfony 4K, które nie są specjalnie powszechne, jednak zapewniają naprawdę wysoką jakość generowane obrazu.

Jaki smartfon do gier i zaawansowanych aplikacji?

W ten sposób przechodzimy do wyboru urządzenia, które powinno charakteryzować się przede wszystkim wysoką wydajnością działania. Najważniejszy wydaje się być tu procesor.

Modele z układem dwurdzeniowym nie poradzą sobie z obsługa kilku aplikacji w tym samym czasie, przez co bardzo szybko zaczną zwalniać, powodując u nas wybuch irytacji. Naszym celem powinny być więc modele cztero lub ośmiordzeniowe. To jednak nie koniec. Znaczenie ma również częstotliwość taktowania poszczególnych rdzeni. Im wyższe, tym lepiej. Pamiętać należy przy tym, że wartości te różnią się w zależności od rdzeni. W przypadku modeli ośmiordzeniowych, taktowanie podawane jest osobno dla pierwszych czterech rdzeni (wyższe) i dla pozostałych (niższe).

Pracę procesora powinna wspomagać szybka pamięć RAM. W przypadku obsługi nowych gier lub aplikacji szczególnie wymagających pod względem sprzętowy, warto postawić na smartfony dysponujące co najmniej 3 GB pamięci.

Jaki smartfon na wyprawy?

Ostatnia kategoria dotyczy telefonów przystosowanych do pracy w trudnych warunkach. Wyróżniają się one obudowami wykonanymi ze specjalnie wzmacnianych materiałów. Są one wodoodporne i pyłoszczelne, a do tego charakteryzują się doskonałą wytrzymałością mechaniczną.

Podczas zakupu takich smartfonów warto sprawdzić, jaki rzeczywiście poziom ochrony zapewniają, a także zapoznać się z wszelkimi recenzjami i ocenami użytkowników, którzy mieli okazję już je wypróbować. Dzięki temu przekonamy się, czy rzeczywiście są tak odporne, jak wskazuje na to producent.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od modelu, jaki nas interesuje, w każdym przypadku warto sprawdzić pojemność baterii smartfona. Niektóre z nich są bowiem w stanie pracować przez zaledwie kilkanaście godzin – po tym czasie będziemy zmuszeni skorzystać z ładowarki, co w wielu przypadkach może okazać się bardzo irytujące.

Jeśli więc zależy nam na długiej pracy bez ładowania, powinniśmy celować w modele z baterią o pojemności co najmniej mAh. Uwagę zwracamy także na obsługiwany system operacyjny, możliwość obsługi kart pamięci, a także wszelkie funkcje dodatkowe, takie jak chociażby czytnik linii papilarnych czy też Dual SIM.

 

Jeśli wiemy, czego szukamy i potrafimy wskazać na wszelkie cechy, jakimi powinien wyróżniać się nas smartfon, wybór odpowiedniego urządzenia okaże się znacznie łatwiejszy, niż początkowo twierdziliśmy. Oczywiście wiele zależy tu także od ceny. Na szczęście pod tym względem rynek jest niezwykle zróżnicowany – w sklepach znajdziemy zarówno modele za 300 złotych, jak i 10 razy droższe.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz