Ciasta kruche – to co podniebienie lubi najbardziej

Dlaczego w kuchni wybieram głównie kruche ciasto? Może odpowiedź zabrzmi mało oryginalnie, ale właśnie dlatego, że jest kruche i tym samym pasuje niemal do wszystkiego. Na słodko i na słono. Do warzyw i owoców, kremów, a nawet mięsa i serów. Ciasta, ciasteczka, tartaletki, tarty z pysznym wytrawnym nadzieniem, rogaliki ze słodkim kremem lub czekoladą. To jest to, co moje podniebienie lubi najbardziej.

Z tego też powodu przepisy na ciasta zawsze zaczynam przeglądać od tego rodzaju wypieków. Ciasta kruche zawsze zajmują dużo miejsca, bo i też ich przeznaczenie jest właściwie nieograniczone. Trochę jak ciasto drożdżowe, które też ma swój urok, ale u mnie jednak przegrywa z kruchym. To dla mnie ostatnio super pomysł na szybką i wykwintną kolację. Na ciasto kruche można przecież położyć wszystko. Preferuję nadzienia słone, w tym przede wszystkim pora, szpinak, jajka i sery, nie przepadam za słodkimi kolacjami, ale czasem dla odmiany zdarza się i tak.

Przepis na ciasto kruche wydaje się dość łatwy. Tak też na początku myślałam i ja. Szybko jednak okazało się, że co tu dużo mówić, przepis na ciasto kruche bardzo łatwo sknocić. Ciasta kruche należą do tych, które nie potrzebują wielu składników i zwykle zawsze mamy je pod ręką. Przepisy na ciasta często różnią się jednak między sobą i czasem nie mam pewności, czy to aby na pewno tradycyjny przepis na ciasto kruche. A takie moim zdaniem jest najlepsze. Ciasta kruche warto robić na bazie masła. Ten tłuszcz zdecydowanie nadaje wyjątkowy, maślany smak, choć zdarzyło mi się również wypróbowywać warianty z różnymi innymi tłuszczami roślinnymi. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Jadłam ciasta kruche z dodatkiem olejów, margaryn, a nawet smalcu. Zresztą nie każdy może to masło jeść, więc możliwość wykorzystania w przepisie innego tłuszczu tylko dodaje mu uniwersalności.

Przepisy na ciasta zwykle podają dokładny sposób wykonania, ale zdarzają się również takie, które zawierają wiele bardzo praktycznych rad. Bo okazuje się, że ciasta kruche, np. nie lubią długiego wyrabiania. Owszem, możemy je dłużej wyrabiać, ale ciasto straci wtedy na swojej kruchości. A to jest to, co ja właśnie w nim  najbardziej lubię.

Przepis na ciasto kruche powinien więc być raczej oszczędny, tak jak i sposób jego przygotowania. A i składniki też przecież są dość proste. Ma to jednak swoje bardzo dobre uzasadnienie. Do ciasta kruchego potrzebujemy farsz. I tutaj możemy już szaleć. Naprawdę, do nadzienia możemy użyć wszystkiego.

Czy to będą owoce, czekolada, czy może szynka z porem w sosie śmietanowo-serowym, wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Używajmy swoich ulubionych składników, ale próbujmy również czegoś nowego. Ja użyłam ostatnio ciasta do zawinięcia pasztetu z ciecierzycy. Zdecydowanie zyskał na smaku i wyglądzie. Przepisy na ciasta są tak różnorodne, że zawsze znajdziemy coś w swoim smaku.

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz