Podatek dochodowy w Polsce

Mnóstwo osób walczy o obniżenie podatków w naszym kraju, na czym miałyby zyskać osoby biedne. Warto zastanowić się jednak nad tym, czy lepsze nie okazałoby się podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Od 2009 roku kwota wolna od podatku w naszym kraju wynosiła 3091 zł, co oznacza, że osoby których zarobki w danym roku były niższe niż ta suma nie musiały płacić podatku dochodowego. Zyskuje na tym zatem jedynie mała grupa podatników, do których zaliczają się głównie dorabiający studenci i osoby uczące się.

Podatek dochodowy – czy to opłacalne?

Nie tak łatwo obliczyć podatek dochodowy, gdyż odliczeniu podlegają wszelkie przysługujące ulgi, składka zdrowotna, czy właśnie kwota wolna od podatku. Mnóstwo podatników otrzymuje z tego tytułu zwrot nadpłaconego podatku, a obsługa całego systemu generuje spore koszty, związane chociażby z opłaceniem ogromnej liczby urzędników czy wydrukiem formularzy PIT.

Z tytułu PIT do naszego budżetu wpływa około 43 mld złotych każdego roku. Pobór podatków to natomiast według oficjalnych informacji około 4 mld złotych, ale doliczyć należy także takie koszty jak system informatyczny, tworzenie programów do rozliczeń oraz działalność sektora gospodarczego, który obsługuje podatników. Biorąc to wszystko pod uwagę, pada zatem pytanie czy to się faktycznie opłaca?

infopodatnik - Żródło wiedzy dla przedsiębiorców

Znacznie lepiej w Niemczech

Niestety możliwość zrezygnowania z podatku dochodowego jest czymś niewyobrażalnym dla polityków, którzy jednak również nie mają zamiaru podnosić kwoty wolnej od podatku. Ta obowiązująca w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej i co gorsza prześcigają nas nawet niektóre państwa zaliczające się do tak zwanego trzeciego świata.

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest 11 razy wyższa aniżeli w naszym kraju, przy przeciętnych płacach około cztery razy wyższych niż w Polsce. Dysproporcja jest zatem naprawdę duża.

We Francji, kwota wolna od podatku dochodowego to 25 tysięcy złotych, w Wielkiej Brytanii 42 tysięcy złotych, a w Austrii 46 tysięcy złotych. W Brazylii nie zapłacimy podatku jeśli osiągniemy dochód poniżej 28 tysięcy złotych, natomiast w Republice Południowej Afryki, gdy zarobimy 20 tysięcy złotych.

W krajach tych zrozumiano, że jeśli podatek będzie ściągany od osób nie zarabiających dużo, te pieniądze prędzej czy później wrócą do nich w postaci zapomóg socjalnych. Niestety w naszym kraju wciąż nie możemy wyzbyć się innego myślenia.

Jak zwiększyć płace?

W Polsce wciąż narzekamy na bardzo niskie płace, ale wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak duża część naszego wynagrodzenia jest nam odbierana przez państwo i ile tak naprawdę płacą za nas nasi pracodawcy. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby okazać się podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz reforma sposobu w jaki naliczana jest składka zdrowotna.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz