Jakie zagrożenia są związane z przelewami internetowymi?

Wydawałoby się, że płacenie w internecie za pośrednictwem przelewów jest w pełni bezpieczne. Jednak tak naprawdę jesteśmy także i wtedy narażeni na różne zagrożenia. Na co powinniśmy uważać w szczególności?

Robienie przelewów internetowych jest dzisiaj tak naturalne, jak oddychanie. Dzięki nim możemy opłacać rachunki, przelewać pieniądze innym osobom, płacić za zakupy. Co więcej, możemy też wykonywać przelewy na numery telefonu, na przykład przez system płatności bm.pl oraz bezpośrednio na stronach wybranych banków. Jednak, jeżeli nie będziemy ostrożni, także przelew internetowy może stać się początkiem poważnych problemów.

Kto narażony jest na niebezpieczeństwo?

Przede wszystkim problemem jest zainfekowanie komputera wirusami oraz innym złośliwym oprogramowaniem, które najczęściej powoduje podmienienie numeru rachunku bankowego przy wykonywaniu przelewów. Drugim zagrożeniem jest brak naszej czujności w trakcie zlecania przelewów on-line. Nie tak dawno temu mogliśmy usłyszeć o pewnej gminie, która straciła prawie 500 tysięcy złotych przez podmianę numeru rachunku.

Jak możemy stracić pieniądze?

Przede wszystkim złośliwe oprogramowanie zmienia numery rachunków bankowych wtedy, gdy kopiujemy i wklejamy je do formularza. Gdy nie sprawdzimy numeru ponownie, możemy po prostu przesłać pieniądze na konto oszusta. Także możemy spotkać się z bardziej wyrafinowanym sposobem oszustwa – wirus podmienia numer, ale tak naprawdę wykonujący przelew nadal widzi poprawny numer konta.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wykonujemy numer na odpowiednie konto, powinniśmy zawsze sprawdzić informacje przy potwierdzaniu przelewu SMS-em lub tokenem. Zwróćmy wtedy uwagę na dane przelewu i sumę i porównajmy je z formularzem na stronie.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami?

Przede wszystkim zawsze sprawdzajmy dane do przelewu i porównujmy je z tymi dostarczonymi przez adresata. Nie otwierajmy podejrzanych e-maili i załączników i nie instalujmy na telefonie żadnych certyfikatów czy aplikacji związanych z płatnościami poza tymi dostarczonymi przez bank. Zaleca się też rezygnację z tokenów, ponieważ są mniej bezpieczne od kodów SMS.

Można też skorzystać z systemów płatności on-line, na przykład bm.pl. Z płatności oferowanych przez bm.pl możemy korzystać samodzielnie lub też wtedy, gdy płacimy w sklepach.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz