Radio DAB - co to jest i jak je poznać? Warto się temu przyjrzeć!


Technologia DAB jest obecna na rynku europejskim od wielu dziesięcioleci, a w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jednak wiele osób wciąż ma problemy ze zrozumieniem jej nazwy i zasad działania. Do czego służy radio DAB? Na czym polega ta technologia? Poniższy artykuł wyjaśnia!

Więcej na: https://spokeo.pl

Radio DAB - czym jest to urządzenie?

DAB to technologia radia cyfrowego. Digital Audio Broadcasting to skrót od tej nazwy. Technologia ta została opracowana i wdrożona w odpowiedzi na rosnące oczekiwania i wymagania konsumentów. Nowoczesna technologia pozwala na łączenie nadawania cyfrowego dźwięku z innymi funkcjami, takimi jak transmisja obrazów i informacji w postaci napisów i przewodników.

Prekursorem nadawania cyfrowego w Polsce jest Polskie Radio. O rosnącej popularności i rozwoju tej technologii świadczy coraz większy zasięg sygnału cyfrowego, który do 2020 roku ma objąć całą Polskę. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętu audio oferują urządzenia z tunerem DAB lub DAB+. Na rynku dostępne są również dedykowane radia DAB, czyli cyfrowe odbiorniki radiowe.

System DAB - Radio i technika

Przepełnienie analogowych częstotliwości radiowych jest jednym z głównych powodów powstania technologii DAB. Cyfrowa technologia nadawania stwarza nowe możliwości dla stacji radiowych. Cyfrowo transmitowany dźwięk jest czysty, wolny od zakłóceń i szumów. Radio online pozwala na dostęp do większej ilości stacji oraz na cieszenie się lepszą jakością dźwięku i muzyki.

Kolejną korzyścią płynącą z postępu technologicznego jest możliwość wyboru rodzaju informacji, które chcemy otrzymywać. Obejmuje to proste obrazy i wiadomości o ruchu drogowym. Technologia ta jest idealna również dla kierowców, ponieważ odbiór radia jest możliwy podczas jazdy. Aby korzystać z zalet technologii radia cyfrowego, potrzebny jest specjalny odbiornik.

Co to jest radio DAB?

Radio DAB to technologia, która umożliwia cyfrową transmisję dźwięku i prostych obrazów elektronicznych. Termin ten może być również używany w znaczeniu potocznym w odniesieniu do sprzętu audio, który umożliwia odbiór radia cyfrowego. Do odbioru niezbędny jest tuner DAB. Powszechne jest posiadanie go wraz ze standardowym tunerem FM. Umożliwia to odbiór radia zarówno w technologii analogowej, jak i cyfrowej. Radio z tunerem DAB posiada zazwyczaj mały ekran, na którym wyświetlane są proste treści graficzne.

Radio DAB służy do słuchania stacji radiowych nadawanych w paśmie cyfrowym. Technologia ta jest bardzo popularna w Europie, gdzie pierwsza stacja radiowa DAB została uruchomiona w Norwegii w 1995 roku. Niedługo potem BBC rozpoczęła nadawanie w tym formacie.

W Polsce technologia ta jest jeszcze bardzo młoda. Warto zainwestować w urządzenie, które potrafi odbierać radio cyfrowe, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z lepszej jakości dźwięku i możliwości rozwoju. Tuner DAB staje się coraz bardziej powszechny w urządzeniach audio.

Budowa radia DAB

W zależności od wyposażenia, radia z funkcją DAB mogą różnić się budową. Radia dedykowane to niewielkie urządzenia, które posiadają antenę zewnętrzną oraz tuner DAB. Cyfrową technologię radiową można odbierać zarówno z radioodbiorników samochodowych, zwykłych odbiorników radiowych, jak i profesjonalnego sprzętu audio, takiego jak wieża stereo czy wzmacniacz. Urządzenie może być wyposażone w starszą wersję DAB+ lub zintegrowany tuner DAB.

Tuner DAB i tuner FM są wymagane dla urządzeń, które obsługują technologię cyfrową. Sygnał odbierany jest przez wewnętrzne anteny, które są estetycznie ukryte w obudowie sprzętu. W celu wzmocnienia sygnału cyfrowego można dokupić antenę zewnętrzną. Jest ona przeznaczona do montażu na zewnątrz budynków. Antena ta jest również dobra do odbioru telewizji cyfrowej. Można użyć jednej anteny do obu tych celów. Zmniejszy to ilość miejsca potrzebnego na balkonie, a także koszt zakupu dwóch oddzielnych anten.

Radio cyfrowe DAB+ jest wyposażone w elektroniczny wyświetlacz, na którym wyświetlane są również treści niebędące dźwiękami, takie jak tytuły utworów, informacje pogodowe, informacje o ruchu drogowym lub zaplanowane audycje. Dzięki dostępnej technologii można wybrać rodzaj informacji, które nas interesują.

Radio DAB - co to jest i jak to działa? Wyjaśniamy!

Tuner DAB jest odpowiedzialny za odbiór programów nadawanych przez cyfrowe stacje radiowe. Radia nadają za pomocą częstotliwości pomiędzy 174 a 240 MHz. Mogą również nadawać w paśmie L. Nie jest to jednak często praktykowane. Tuner cyfrowy pozwala na dostrojenie sprzętu do konkretnej częstotliwości na takiej samej zasadzie jak pasma analogowe. Podobnie jak w przypadku radia tradycyjnego, nie jest wymagane połączenie z Internetem. Internet może być wykorzystywany jako uzupełnienie technologii, w szczególności do przesyłania i dostarczania dodatkowych treści i usług, które są oparte na technologii radia cyfrowego.

Tuner DAB+ pozwala na odbiór dźwięku o wyższej jakości. Tuner ten zapewnia doskonałe wrażenia słuchowe i eliminuje zakłócenia pochodzące z konwencjonalnego radia. Technologia ta umożliwia wyszukiwanie stacji radiowych według nazwy, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na szukanie stacji radiowych według częstotliwości. Tuner może również przesyłać treści audio, dzięki czemu możesz odtwarzać napisy informujące o nazwie utworu, a także wiadomości ze świata i ruchu drogowego.

 

radio

Musisz przełączyć tryb, który chcesz do odbioru radia DAB lub DAB+ do swojego urządzenia audio, wybierając przycisk RADIO. Uzyskasz wtedy dostęp do wszystkich funkcji i częstotliwości pasma (AM/FM/DAB). Urządzenie będzie teraz gotowe do użycia, wystarczy wybrać tryb radia cyfrowego. Należy jeszcze wybrać swoją ulubioną stację muzyczną lub informacyjną.

Tuner skanuje pasmo automatycznie i nie trzeba przełączać się między częstotliwościami. Jest to duża wygoda. Możesz szybko znaleźć swoją ulubioną stację, sortując stacje radiowe alfabetycznie. Jeśli znasz częstotliwość, możesz ręcznie wyszukać stację radiową.

Jaka jest różnica między DAB+ a DAB+?

DAB+ to zaawansowana, bardziej nowoczesna technologia nadawania cyfrowego DAB. Różnica polega na kodekach, na których opierają się obie technologie. DAB+ bazuje na kodeku HE-ACC. Starszy system bazuje na kodeku MPEG-1. Efektywność radiowa jest do trzech razy wyższa, a jakość i czystość dźwięku lepsza. Nowy kodek pozwala na nadawanie ponad 12 stacji radiowych na jednym paśmie, co znacznie zwiększa możliwości transmisyjne tradycyjnego radia naziemnego.

Technologia DAB+ posiada dodatkowe funkcje, m.in. możliwość przesyłania informacji w postaci napisów, zdjęć, przewodników po programach. Jest to odpowiednik programu radiowo-telewizyjnego. Użytkownik może wybrać rodzaj informacji i sposobu wyświetlania. Napisy uzupełniają dźwięk i ułatwiają odnalezienie ważnych informacji. Tunery DAB+ mogą odtwarzać starsze formaty na wyposażonych w nie odbiornikach. Jednak tunery DAB nie zawsze są kompatybilne z najnowszym formatem.

Jakie stacje nadają w systemie DAB+?

O zasięgu stacji w technologii radia cyfrowego decyduje region, w którym nadaje dana stacja. Wszystkie stacje Polskiego Radia nadają w tym formacie. Jedynka (Dwójka), Trojka (Trokka) i Czwórka to najbardziej znane stacje nadające w tym formacie. Radio Merkury, Radio Polska i PolskieRadio24 nadają w technologii DAB+. Wyższa jakość dźwięku stopniowo staje się coraz bardziej znana słuchaczom, co oznacza, że inne stacje radiowe nie chcą pozostać w tyle.

Więcej znajdziesz na: https://spokeo.pl/radio

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz